Diyet

KİLO VERİRKEN Yiyebileceğiniz En Sağlıklı 6 GıdaÖzellikle normal bir kilonun üzerine çıktığınızda kilo vermek zor olabilir. Gıdaların bazı özelliklerini bilmek kilo vermede önemli bir role sahiptir.

Düşük kalorili diyetler sürekli aç hissetmenize neden olur. Bu nedenle her ne kadar çelişkili görünse de besleyici yönden güçlü gıdalar kilo vermede önemlidir. Besleyici gıdaların faydası getirdikleri kalorinin etkisine ağır basar.

Ayrıca lifli gıdalar yemek de doygunluk verir, açlığı bastırır ve kandaki glikoz seviyesini düzenler. Meyve ve sebzeler bol lif ve su içerir. Doygunluk veren meyvelerin çoğu kalori yönünden de düşüktür. Bu gıdaları beslenme rejiminize eklediğinizde diyet yaptığınızı hissetmeden kilo vermek mümkündür.

İsterseniz kilo verdiren gıda ve içeceklere hep birlikte göz atalım.

1. Baklagiller

Bezelye, nohut, fasulye içerdiği protein ve lifle doygunluk veren gıdalardandır. Baklagiller sindirimi ve besin emilimini yavaşlatır. Bu gıdalardan aldığınız proteinler bedene doygunluk hissi veren hormonları tetiklemektedir.

2. Kuru yemişler

Protein ve lif yönünden güçlü bir başka gıda türü de fındık, ceviz, badem ve yer fıstığı gibi kuru yemişlerdir. Kuru yemişler ayrıca kalp sağlığına iyi gelen besin maddeleri içerirler.

Kilolu kadınlar üzerinde yapılan bir araştımada rejimine hergün 50 gram badem ekleyen kadınların üç ay sonra badem yemeyen gruba göre daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Kilo veren kadın grubunun ayrıca bel çevresi, beden kitle indeksi,  kolestrerol, trigliserid ve kan şekerinde de düzelme görülmüştür.3. Yumurta

Bir zamanlar kolesterolü arttırdığı için şüpheyle yaklaşılan yumurtanın sonraki araştırmalarda zararlı olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca yumurta kilo vermek isteyen kişiler için vazgeçilmez bir değere sahip. Yüksek protein ve sağlıklı yağlar içeren yumurta düşük kalori alarak uzun süre tok hissettiren bir gıdadır.

Yumurta besin değeri yüksek bir gıda olduğundan kalori kısıtlaması olan bir rejim takip ediyorsanız dengeli beslenmenize yardımcı olur. Yumurtadaki besleyici maddelerin çoğu sarısında bulunmaktadır.

4. Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana, karalahana, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri yiyerek kilo verebilirsiniz. Kalori miktarını arttırmadan bol bol yenebilen bu gıdalar kilo vermeye yardımcıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler ayrıca pek çok vitamin, antioksidan ve mineral barındırır. Bu minerallerden kalsiyumun yağ yakmaya yardımcı olduğu bazı çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

5. Yağlı balıklar

Somon gibi yağlı balıklar son derece sağlıklıdır. Her ne kadar kalorisi yüksek olsa da uzun süreler tokluk verdiği için kilo vermeye yardımcı olabilir. Somon yüksek miktarda protein, sağlıklı yağlar ve besin maddeleri içerir.

Balık ve genel olarak deniz ürünleri önemli miktarda iyot içerir. İyot tiroit bezinin dengelenmesinde önemli bir yer tutar. İyot bedenin kendi üretmediği, tiroit hormonunun üretilmesini sağlayan bir maddedir. Metabolizmanın sağlıklı çalışması için yeterli miktarda iyot almak gerekir.

6. Yeşil çay

Yeşil çaydaki flavonoidler ve kafein metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bol miktarda antioksidan ve beyne faydalı besin maddesi içeren yeşil çay düzenli içerek kilo vermeye yardımcı bir içecektir.

Yağ yakmak için öncelikle yağ hücresinin parçalanması ve kana karışması gerekir.Yeşil çaydaki önemli antioksdiandan biri EGCG’dir. Kanseri önleyen, kalp sağlığını koruyan EGCG ayrıca metabolizmayı hızlandırır. Bu maddenin vücuda girmesiyle yağ yakan enzimler harekete geçer. EGCG yeşil çaydaki kafein ile birleştiğinde yağ yakan hormonları etkin biçimde tetikler.Kaynakça:

(https://www.mensjournal.com/health-fitness/best-foods-weight-loss/)

(https://www.medicalnewstoday.com/articles/320613.php)

(https://www.healthline.com/nutrition/20-most-weight-loss-friendly-foods#section5)

(https://www.thyroid.org/iodine-deficiency/)

(https://www.healthline.com/nutrition/green-tea-and-weight-loss#section2)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17906191 – EGCG ve metabolizma hızı hakkındaki makale)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.