Diyet Ev Reçeteleri

KİLO VERMEK İÇİN BAL TARÇIN KARIŞIMINI DENEYİN!
Kilo vermek bazılarımız için uzun ve yorucu bir yolculuktur. Dengeli beslenme ve egzersiz uzun vadede sürdürülmesi gereken hayat alışkanlıklarıdır. Bunlar haricinde kilo verme sürecini hızlandıracak başka formüller de mevcut. Bal tarçın karışımı bunlardan bir tanesi.

Hem bal hem de tarçın son derece sağlıklı gıdalar olarak kabul görür. Bal antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bal, enfeksiyonlara karşı vücudu korur ve mide sorunlarını tedavi eder. Bal ayrıca yüksek kolesterole iyi gelir, şeker hastalarının kan şeker seviyesini düzenler ve kanser önleyici özelliğe sahiptir.
Tarçın da bal gibi enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Tarçın vücudunuzun yağ tutmasına engel olurken bir yandan sindirimi kolaylaştırır.  Kalp damar hastalıklarına ve diyabete iyi gelen tarçının aynı zamanda tansiyonu düşürme ve metabolizmayı hızlandırma etkisi de vardır.

İsterseniz bal tarçın tariflerine hep birlikte göz atalım.

1. Bal, Tarçın

Yarım bardak suyu kaynatın. Suyu bardağa boşaltın. İçine 1 tarçın çubuğu atın. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından balı ilave edin.2. Bal, Tarçın, Yeşil çay

Bir çay kaşığı toz tarçını bal ile karıştırın. Bu sırada bir bardak suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra 2 çay kaşığı yeşil çay ekleyin. Dilerseniz poşet yeşil çay da kullanabilirsiniz. 10 dakika sonra yeşil çayı süzün. Bal ve tarçın karışımını ilave edin.

3. Bal, Tarçın, Limon

Yarım su bardağı suyu kaynatın. 1 çay kaşığı bal, 1çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı limonu ayrı bir kapta karıştırın. Kaynar suyu karışıma ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.

Bal tarçın karışımını 2 hafta boyunca günde 1 kere, tercihen sabahları kahvaltıdan yarım saat önce veya gece yatmadan önce içebilirsiniz.Bu karışımları kullanırken şu noktalara dikkat etmeniz gerekir.

– Kaynar su balın besleyici özelliğini azalttığı için karışımlarda en son konan malzeme olmalıdır.

– Eğer toz yerine çubuk tarçın kullanıyorsanız yeterince demlendiğinden emin olun.

– Karışımlarda şeker kullanmayın.

– Karışımı her seferinde tek kullanımlık hazırlayın. İçmediğiniz kısmı dökün.

Uyarı: Karışımı hazırken Seylan tarçını kullanın

Tarçın türüne göre ciddi anlamda içeriği değişen bir baharattır. Piyasada satılan tarçınların çoğunluğu kassia tarçını, bir diğer adıyla Çin tarçınıdır. Bu tarçın türü yüksek miktarda kumarin içerir. Kumarin karaciğere zarar verebilen bir maddedir. Bu nedenle koyu kahve renkli ve acımsı tadı olan kassia tarçını yerine açık kahve renkli ve tatlımsı tadı olan Seylan tarçınını satın aldığınızdan emin olun. Kassia tarçında yaklaşık %1 oranında bulunan kumarin Seylan tarçınında %0.004, yani kassia tarçının yaklaşık 250’de biri oranındadır.Kaynakça:

https://www.stylecraze.com/articles/is-cinnamon-and-honey-effective-for-weight-loss/

https://www.ndtv.com/health/weight-loss-honey-and-cinnamon-water-to-lose-weight-1897099

https://www.healthline.com/nutrition/ceylon-vs-cassia-cinnamon

https://www.fitekran.com/tarcinin-faydalari-ve-kullanimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.