Faydalar ve Zararlar

Kısırlık riskini arttıran gıda ve maddeler nelerdirHalk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite dünyada gitgide artan bir hızla yayılıyor. Amerikan üreme tıbbı cemiyetinin verilerine göre infertilite dünya nüfusunun %10’unu etkisi altına almış durumda. Her ne kadar infertiliteye yol açan tüm nedenleri kontrol altına alamasak da beslenme alışkanlıklarımızı düzenlememiz mümkün. Doğru gıdaları seçmek ve doğurganlığı azaltan yabancı maddelere karşı duyarlı olmak burada kilit önem taşıyor.

Yediğiniz yemekler kadar neleri yemekten kaçındığınız da doğurganlık seviyenizi etkiliyor. Sağlığı ve üreme fonksiyonlarını destekleyen gıdalar olduğu gibi, bunları bozacak maddeleri içeren gıdalar da mevcut.

İsterseniz infertiliteye neden olan bu maddelere hep birlikte göz atalım.

1. Soya

Soyalı gıdalar bedendeki östojeni taklit eden bileşenler içerir. Aşırı östrojen doğurganlığı ve doğmamış bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Kadınların özellikle çocuk yapma öncesi ve hamilelik sırasında soyalı ürünlerden kaçınması gerekir.

Soya gibi hormon dengesini bozan gıdalar alındığında östrojen seviyesi artacak ve diğer hormonları ekisiz hale getirecektir.

Soya sütü, soya eti, soya peyniri gibi gıdaları daha sağlıklı ve daha az işlenmiş gıdalarla değiştirmek doğurganlık açısından faydalıdır.

2. GDO’lu gıdalar

Uzak durulması gereken gıdalardan biri de GDO’lı gıdalardır.

GDO’lar genetik mühendisliği ile genleri değiştirilmiş organizmalardır. Bu işlemde farklı kaynaklardan alınan DNA molekülleri biraraya getirilerek yeni bir dizi gene sahip moleküller oluşturulur. Bu DNA ardından değiştirilmek istenen organizmaya enjekte edilir.

Bu şekilde daha hızlı büyüyen, haşereye dayanıklı veya üreticinin istediği herhangi başka bir özelliğe sahip GDO’lu gıdalar elde edilir. Doğallığını kaybeden bu gıdaların bir çok sağlık sorunu başta olmak üzere infertiliteye de neden olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Bir araştırmada 20 hafta boyunca GDO’lu mısırla beslenen farelerin GDO ile beslenmeyenlere göre doğurganlığının ciddi oranda azaldığı görülmüştür. Ayrıca GDO ile beslenen farelerin yavrularında da yüksek bir infertilite oranı saptanmıştır.

Mümkün olduğunca organik gıdaları tercih etmek ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır.

Normalden daha büyük boyutlu, geç bozulan, olması gerekenden daha sert ve dayanıklı olan gıdalar büyük ihtimalle GDO taşımaktadır.3. Pestisitler ve herbisitler

Gıdalara ve çimlere püskürtülen pestisitler ve herbisitler doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmalar bu maddelerin erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünü kadınlarda ise hormon dengesini bozduğunu göstermiştir.

Bu maddelerden korunmanın en iyi yolu mümkün olduğunca organik sebze, meyve, süt ürünü ve etlere yönelmektir. Marketlerde eti satılan hayvanlar çoğunlukla pestisit içeren yemlerle beslenmektedir. Pestisitlerde bulunan kimyasallar etin yağlı kısımlarında birikir ve yediğinizde sizin vücudunuza geçer.

Ara sıra karaciğer detoksu yaparak vücutta birikmiş toksinleri atmak iyi bir çözümdür. Eğer kilo sorununuz varsa kilo vermek, bol su içmek ve terlemek de yağ hücrelerinde saklanan kimyasallardan kurtulmanızı sağlar.

4. Şeker

Bazı şeker türlerinin ne kadar zararlı olduğu artık günümüzde iyi bilinmektedir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, beyaz şeker ve mısır şekeri gibi işlenmiş şekerler kötü şeker kategorisinde iken meyvelerde bulunan şekerler sağlıklıdır. Uzak durmamız gerekenler işlenmiş şekerlerdir.

Bu tür şekerler tüketildiğinde kan şekeri bir anda yükselir ve beden kan şekerini dengelemek için insülin salgılar. Zamanla, her gün çok miktarda şeker tüketildiğinde insülin direnci oluşur ve beden salgılanan insüline tepki vermemeye başlar. Bu durum pek çok sağlık problemine ve kadınlarda polikistik over sendromuna yol açabilmektedir. Polikistik over sendromu yumurtlamaya engel teşkil ederek doğurganlığı azaltmaktadır.

İşlenmiş şekerler yerine şu alternatifleri kullanabilirsiniz.

  • Stevia: Stevia tatlı bir tadı olmasına rağmen şeker içermeyen bir bitkidir. Rahatlıkla çay ve kahveyi tatlandırmak için kullanılabilir.

  • Bal: Küçük miktarlarda kullanılabileceğiniz bal iyi bir tatlandırıcıdır.

  • Hurma: Hurma şeker ihtiyacınızı gidermek için yiyebileceğiniz son derece besleyici ve pek çok faydası bulunan bir meyvedir.

5. Plastik su şişeleri

Plastik şişeler hormon dengesi açısından çok zararlı kaplardır. Sürekli plastiğe temas eden su hormon etkisi yaratan kimyasallar içerir. Bu kimyasallar bedendeki östrojeni taklit ederek östrojen seviyesini arttırır. Böylece hormonal dengesizlikler ve infertilite baş gösterir.
Suyunuzu cam veya paslanmaz çelik kaplarda yanınızda taşımak veya dışarda yiyip içiyorsanız suyu cam şişede istemek sizi bu kimyasallardan koruyacaktır.Kaynakça:

(http://www.eatright.org/resource/health/pregnancy/fertility-and-reproduction/fertility-foods)
(http://natural-fertility-info.com/top-5-anti-nutrients-that-affect-fertility.html)

One thought on “Kısırlık riskini arttıran gıda ve maddeler nelerdir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir