Ev Reçeteleri

Kuru üzüm suyuyla dört gün boyunca karaciğer temizliğiKuru üzüm suyunun sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Özellikle sağlıklı bir karaciğer için tüketmeniz gereken şeylerden biri de kuru üzüm suyu.

Peki kuru üzüm suyunun ardındaki büyük sır nedir?

Kuru üzüm suyu karaciğerde bulunan belirli bazı biyokimyasal işlemleri uyarır. Böylece kan dolaşımınızdaki toksik maddeleri atmaya yardımcı olur.

Bu formülü dört gün düzenli olarak uygularsanız sindirim sisteminiz düzene girecek ve daha kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz.

Doktorlar kuru üzümü sabah yemeği tavsiye ediyor. Kuru üzüm kalp sağlığını korur, kötü kolesterolden kurtulmanızı sağlar, trigliserit seviyenizi düşürür ve kabızlığı önler.

Kuru üzüm doğal bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Kuru üzümü suda beklettiğinizde bu etkiler kat be kat artar. Çünkü kuru üzümdeki şekeri almadan antioksidan özelliğinden faydalanmış olursunuz.

İşte size kuru üzümün faydalar

1. Doğal bir antioksidan kaynağıdır.

Kuru üzüm en güçlü antioksidanlardan biridir. İçerdiği flavonoidler hastalıkları önler ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Kuru üzüm ve üzüm suyu yıllar boyunca çeşitli kalp ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmede kullanılmıştır.

2. Detoks etkisi vardır.

Karaciğer ve böbrekler hayati önem taşıyan organlarımızdandır. Vücutta biriktiği takdirde hastalık yapan toksik maddeleri ve ağır metalleri atarak kanın temizlenmesini sağlar. Bazen karaciğer ve böbrekler kötü beslenme, yağlı yiyecekler tüketme ve sağlıksız alışkanlıklar nedeniyle yeterli derecede çalışamaz.

Her ay en az bir kere, dört gün boyunca kuru üzüm suyu içmek yapılabilecek en kolay ve etkili detoks yöntemidir. Bu şekilde karaciğerinizin rahat çalışmasını sağlarsınız. Kendinizi ağır hissettiğinizde veya sindirim güçlüğü çektiğinizde bu yöntem imdadınıza yetişecektir.3. Sindirime yardımcı olur.

Kuru üzüm suyu içmek kanınızı temizler ve karaciğerin rahat çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra sindirime yardımcıdır. Mide asitlerini ayrıştırarak yediklerinizin daha rahat sindirilmesini sağlar. Böylelikle besleyici maddelerin emilmesi kolaylaşır. Kuru üzüm suyunu içmeye başladıktan iki gün sonra farkı hissetmeye başlarsınız.

Kuru üzüm suyu nasıl yapılır?

– 2 bardak (400 ml) su
– 150 gram kuru üzüm

Kuru üzümleri yıkayın ve kenara ayırın.Su kaynadıktan sonra kuru üzümleri ekleyin. Yirmi dakika kadar kaynatın. Sonra ateşten alıp bir gece boyunca bekletin.

Sabah kuru üzümleri ayıklayın ve suyu yeniden ısıtın. Bu suyu ılık veya sıcak olarak içebilirsiniz. Yalnız aç karnına içmeye özen gösterin. Kahvaltı etmeden önce en az yarım saat bekleyin.

Dikkat: Kuru üzüm satın alırken dikkat edin. Açık sarı renkli üzümlerden uzak durun. Sülfür dioksit sıkılan veya uygun biçimde kurutulmayan üzümler bu renk olur.

En uygun kuru üzüm koyu, mat renkli ve buruşuktur. Ayrıca çok yumuşak veya çok sert olmaz.
Bu formülü dört gün boyunca uygulayın. Bunun yanı sıra yağ oranı düşük, taze sebze ve meyve içeren bir rejiminiz varsa karaciğerinizi sağlıklı olacaktır. Kuru üzüm suyu rejiminize ekleyebileceğiniz son derece basit ve etkili bir detoks yöntemidir.Kaynakça:

(http://myilifestyle.com/how-to-cleanse-your-liver-with-raisins-and-water/)
(https://steptohealth.com/raisin-water-liver-cleanse-highly-medicinal/)
(http://naturalhealingmagazine.net/make-raisin-water-detoxify-liver-cleanse-intestines-toxins-recipe/)

3 thoughts on “Kuru üzüm suyuyla dört gün boyunca karaciğer temizliği”

  1. Peki, dört gün boyunca sadece sabahları mı içeceğiz. Ayrıca haşlanan kuru üzümleri daha sonra ne yapacağız, atacak mıyız?

    1. Doğrudur. Dört gün boyunca sabahları içiliyor. Haşlanan kuru üzümleri atmanıza gerek yok. İster yiyin ister tatlı malzemesi olarak kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.