Uncategorized

MAGNEZYUM VE BAŞ AĞRISI BAĞLANTISI VE MAGNEZYUM ÇEŞİTLERİ
Magnezyum, vücudunuzda dördüncü en bol bulunan mineraldir. Düşük magnezyum seviyeleri tip 2 diyabet, kalp hastalığı, duygu durum bozuklukları ve migren gibi çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır. Bu videomuzda magnezyum eksikliği ile baş ağrıları hatta migren atakları arasındaki bağlantıdan bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra magnezyum çeşitlerinden ve doğru magnezyumu seçmenin öneminden bahsedeceğiz. Şimdi hep beraber ilk konumuzla yani magnezyum eksikliği ile baş ağrıları arasındaki ilişkiye hep beraber göz atalım:

MAGNEZYUM VE BAŞ AĞRILARI:

Migrenle ilgili yapılan araştırmalar migren hastalarının %50sinde magnezyum eksikliği olduğunu gösteriyor. Baş ağrısına yol açan tetikleyiciler beyne ulaştığında hücrelerde nörotransmitterler salgılanır. Bu salgılanma sonucunda sinir hücreleri bu uyarıyı alır ve ağrı hissedilmeye başlar. Yapılan araştırmalar magnezyum kullanımının ağrı yaratan nörotransmitterleri azalttığını göstermiştir. Bu sebeple magnezyum kullanımının bazen ağrı kesicilerden bile daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Migrende en etkili olduğu düşünülen ve bilimsel çalışmalarla ortaya konan magnezyum çeşitleri şunlardır:Magnezyum Glisanat

Magnezyum Taurat

Magnezyum Klorür

Magnezyum Sitrat

Migren ve baş ağrısı yaşayan hastaların ayrıca magnezyum yönünden zengin bir beslenme tercih etmeleri önerilmektedir. Buna göre magnezyum yönünden zengin gıdalar şunlardır:

Badem, avokado, Kaju fıstığı, Ispanak, Kabak çekirdeği, Patates, Ananas, Susam, Fasulye, Siyah pirinç, Brezilya cevizi, Mercimek, muz, elma, şeftali ve börülce.Şimdi de ikinci konumuz olan magnezyum çeşitlerine hep beraber göz atalım:

Vücutta değişik magnezyum formlarının değişik etkileri vardır. Tek bir formun her şeye iyi gelmediği bilinmektedir. Bu yüzden şimdi sıralayacağımız değişik magnezyum formlarını ihtiyacınıza göre belirlemelisiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak ve test yaptırarak kullanmalısınız. İşte değişik magnezyum formları ve neye iyi geldikleri:

Magnezyumun bu sekiz formu vücutta en iyi emilim gösteren ve en etkili çeşitleridir.

1- MAGNEZYUM MALAT: Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromlarında önerilir. Ayrıca kas ağrılarını ve depresyonu azaltmada kullanılabilir.

2- MAGNEZYUM GLİSANAT: Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Endişe, depresyon ve stres yaşayanları sakinleştirir.  Sinirsel ağrıları giderir, kramplara, aşermeye ve adet öncesi sorunlara iyi gelir.

3- MAGNEZYUM KLORÜR: Mide ekşimesi ve sindirim için oral yolla alınabilir ve krem olarak kas ağrılarını azaltmada kullanılır. Böbrek fonksiyonlarına iyi gelir.

4- MAGNEZYUM TAURAT: Yüksek kan şekeri ve yüksek tansiyon için en iyi formdur.

5- MAGNEZYUM OROTAT: Kalp ve kan damarı dokunuzdaki enerji üretimini arttırarak kalp sağlığını destekler.

6- MAGNEZYUM SİTRAT: Kabızlığı tedavi etmede, depresyon ve anksiyete şikayetlerini azaltmada, böbrek taşlarının oluşmasını önlemede ve kas spazmlarında etkilidir.

7- MAGNEZYUM L-TREONAT: Beyin sağlığını destekler ve depresyon ya da hafıza kaybı gibi bozukluklarda kullanılır. Öğrenme kabiliyeti ve uyku kalitesini arttırırken Alzheimer hastalarına tavsiye edilir.

8- MAGNEZYUM SÜLFAT: Epsom tuzu olarak da bilinir. Ciltte kullanım için uygundur. Cilt üzerinden vücuttaki toksik maddeleri atmada etkilidir. Küvet suyuna epsom tuzu koyarak ve lavanta yağı gibi aromaterapik yağlarla kullanabilirsiniz.MAGNEZYUMLA İLGİLİ ÖNEMLİ UYARILAR:

D vitamini ve B vitamini vücutta magnezyumun emilimini arttırır. Düzenli spor yapanlar magnezyuma daha fazla ihtiyaç duyabilir. Gıdalarla aldığınız magnezyumun fazlası böbrekler aracılığı ile atılır, yani gıdayla aldığınız magnezyum fazlasının zararı yoktur ama takviye olarak aldığınız magnezyum bundan farklıdır. Eğer magnezyum takviyesinden sonra bulantı ve ishal görüyorsanız fazla almış olabilirsiniz. Dozu düşürmenizde yarar vardır. Magnezyum eksikliği sadece kan testiyle görünmeyebilir. EXA adı verilen testle hücrelerdeki magnezyum seviyelerinin ve idrardaki magnezyum seviyelerinin de ölçülmesi gerekli olabilir. Düşük magnezyum seviyesi ile kemik erimesi, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları, diyabet ve felç arasında bağlantı bulunmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte özellikle kadınların magnezyum takviyesi almaları önerilmektedir.Kaynakça:

  1. https://www.fanatik.com.tr/magnezyum-iceren-en-iyi-ilac-isimleri-magnezyum-eksikligini-gideren-ilaclar-2119956

  2. https://www.florence.com.tr/magnezyum-eksikligi

  3. https://www.milliyet.com.tr/pembenar/uzm-fizyoterapist-mehmet-unal/magnezyum-2910605

  4. https://www.drmelekvuslatozdogan.com/BlogDetay-MAGNEZYUM-EKSIKLIGI-VE-MAGNEZYUM-FORMLARI

  5. https://www.medicalpark.com.tr/magnezyum-eksikligi/hg-2019

  6. https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/kalsiyum-mu-magnezyum-mu-40030359

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir