Genel Sağlık

Metabolizmayı Hızlandırma YöntemleriMetabolizma, bedende oluşan tüm kimyasal reaksiyonların tamamı için kullanılan bir terimdir.
Bu kimyasal reaksiyonlar bedeni canlı ve çalışır halde tutar.

Metabolizmanız ne kadar hızlıysa o kadar çok kalori yakar ve o kadar hızlı kilo verirsiniz. Hızlı bir metabolizmaya sahip olmak aynı zamanda sizi daha enerjik yapar ve iyi hissettirir.

İsterseniz metabolizmanızı hızlandıracak bazı yöntemlere hep beraber göz atalım.

1. Her öğünde bol miktarda protein almak

Yemeklerdeki besin maddelerini sindirmek, depolamak ve hücrelere taşımak için harcadığımız bir miktar kalori vardır. Bu nedenle yemek yemek metabolizmamızı birkaç saatliğine hızlandırır.

Bu etkiye gıdaların termik etkisi denir. Proteinler en yüksek termik etkiye sahiptir ve metabolizmanızı %15 ile 30 arası hızlandırır. Bu oran karbonhidratlarda %5 ile 10 ve yağlarda %0 ile 3 arasıdır.

Ayrıca protein tüketmek daha çok doygunluk vererek aşırı yemek yeme isteğini giderir.

2. Soğuk su içmek

Su içmek metabolizmanızı geçici bir süre hızlandırabilir.

Bilimsel çalışmalar yarım litre su içildiğinde dinlenmiş haldeki metabolizma hızının bir saat boyunca %10 ile 30 arası arttığını gösteriyor.

Üstelik bu su soğuk olarak içildiğinde bedeniniz suyu beden sıcaklığına getirmek için fazladan enerji harcayacaktır.
Ayrıca su içmek doygunluk hissi yaratır. Çalışmalar yemekten önce içilen bir bardak suyun daha az yemenize yardımcı olacağı yönünde. Bir bilimsel çalışmada yemeklerden önce yarım litre su içen aşırı şişman kişilerin, su içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir.

3. Yeterli miktarda omega 3 almak

Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin balıklar tüketmek metabolizmanızı hızlandırabilir. Omega 3 kan şekerini dengeler, iltihap giderici etkisiyle metabolizmayı düzenler. Ayrıca bedenin yağ yakma hızını belirleyen leptin hormonuna gösterilen direnci azaltır.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada hem hareket eden hem de balık yağı tüketen farelerin kilo verdiği görülmüştür. Eğer omega 3 takviyesi almayı düşünürseniz; tavsiye edilen omega 3 miktarı günlük 1000 ile 2000 mg arasıdır. Omega 3 yağ asitleri balık haricinde keten tohumu, soya, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve yumurtada bulunur.4. Yeşil çay veya oolong çayı tüketmek

Araştırmalar yeşil çay ve oolong çayının metabolizmayı %4 ile 5 arası hızlandırdığını göstermektedir.
Bu çay türleri bedende tutulan yağları serbest yağ asitlerini dönüştürerek yağ yakma hızını %10 ile 17 arası arttırmaktadır.

Bu çaylar az kalori içerdiğinden kilo vermeye ve düşük kiloda kalmaya yardımcı olur.

5. Yeterli miktarda uyumak

Uykusuzluk obezite riskini ciddi oranda arttırır.

Bunun nedenlerinden bir tanesi uykusuzluğun metabolizmayı olumsuz yönde etkilemesidir.

Uykusuzluk ayrıca kan şekerini ve insülin direncini arttırarak tip 2 diyabete neden olur.

Araştırmalarda uykusuzluğun açlığı tetikleyen girelin hormonunu arttırdığı ve tokluk oluşturan leptin hormonunu azalttığı görülmüştür.

Bu nedenle uykusuzluk çeken pek çok kişi aynı zamanda daha çok açlıkla mücadele etmekte ve kilo verirken zorlanmaktadır.

6. Kahve içmek

Araştırmalar kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı %3-11 arası hızlandırdığını gösteriyor. Aynı yeşil çay ve oolong çayı gibi kahve de metabolizmayı hızlandıran bir içecektir

.
Yalnız kahve zayıf kişileri daha çok etkilemektedir. Bir bilimsel araştırmada kahvenin zayıf kadınlardaki yağ yakma oranını %29 arttırırken şişman kadınlarda sadece %10 arttırdığı bulunmuştur.

Böylelikle kahve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.Kaynakça:

(http://www.health.com/health/gallery/0,,20306911,00.html#get-your-omega-3-s)
(https://authoritynutrition.com/10-ways-to-boost-metabolism/)
(http://www.prevention.com/weight-loss/diets/boost-metabolism-high-metabolism-diet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir