Faydalar ve Zararlar

MISIR PÜSKÜLÜ ÇAYININ Sağlığa FaydalarıMısırın üstünde bulunan ince, beyaz püskülleri hepimiz biliriz. Mısır yerken çoğu zaman bu kısımları atarız. Oysa mısır püskülünün sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Çay olarak demlenip içilen mısır püskülü mısırın kendisinden bile daha faydalı.

Mısır püskülünde B6, C,E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir, selenyum ve çinko bulunur. Tüm bu vitamin ve mineralleri taşıyan mısır püskülü çayının sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır.

İsterseniz bu faydalara hep birlikte göz atalım.

1. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Mısır püskülü çayı idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmede yardımcıdır. Çay idrar yolunun iç kısmını kaplayan bir astar oluşturur. Böylece iltihaplanmış idrar yolları ve mesanenin daha fazla tahriş olması önlenir.

Mısır püskülü çayı idrar söktürücü etkisiyle bu bölgede bakteri birikmesine engel olur. Düzenli tuvalete gitmek enfeksiyonun yol açtığı yanma hissini azaltacaktır.

Ara sıra aniden gelen bir idrar yapma ihtiyacı hissediyorsanız idrar yollarınızda bir zayıflık veya bir iltihaplanma başlangıcı olabilir. Bir kaç gün boyunca her gün bu çayı içerek kendinize doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.2. İdrar söktürücüdür

Mısır püskülü çayı idrar söktürerek bedendeki fazla suyu ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Mısır püskülü ve diğer idrar söktürücü çayların çoğu böbrek rahatsızlıkları ve kronik kalp yetmezliğine karşı uzun vadeli koruma sağlar.

İdrar söktürücü özellik ayrıca böbrek taşı oluşumunu da engeller. Bu nedenle vücudu böbrek taşı oluşumuna yatkın kişilere düzenli mısır püskülü çayı içmeleri tavsiye edilir.

Mısır püskülü çayının bu etkisi altını ıslatan çocuklar için de faydalı olabilir. Gece yatmadan önce içilen bir bardak çay mesane ve böbrekleri güçlendirerek çocuğun boşaltım sistemi üzerinde kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olur.

3. Detoks etkisi vardır

Mısır püskülünün detoks etkisi sadece böbrek ve idrar yolları değil tüm vücuda sağlık kazandırır. Karaciğer ve safra kesesini temizleyen çay bu organların iyi çalışmasına yardımcı olur.

Çay ayrıca eklemlerde iltihaplanma oluşturan toksinlerin atılmasını da sağlar. Böylece artrit ve gut hastalığının verdiği ağrıları azaltır. Bu ağrılardan kurtulmak için günde 3 bardak mısır püskülü çayı içilmesi önerilir. Ağrı azaldığında günde bir bardağa düşürerek koruyucu etkiyi sürdürebilirsiniz.

4. Kan şekerini dengeler

Araştırmalar mısır püskülü çayının insülin seviyesini arttırarak kan şekerini kontrol altına aldığını göstermektedir. Bu çay diyabet rahatsızlığı olanlar ve kan şekeri hızlı düşüp çıkan hemen herkes için doğal bir koruma sağlar.

5. Kilo vermede yardımcıdır

Vücudun su tutması ve toksin birikimi kilo alımına sebep olabilir. Eğer bu sebeplerden dolayı kilo aldıysanız mısır püskülü çayından faydalanabilirsiniz. İdrar söktürücü ve detoks etkisiyle çay şişkinliği kontrol altına alacaktır. Günde iki veya üç bardak mısır püskülü çayı içerek bu şişkinlikten kurtulabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-corn-silk/#gref)

(https://www.therighttea.com/corn-silk-tea.html)

(https://www.organicfacts.net/corn-silk-tea.html)

(https://woman.thenest.com/benefits-cornsilk-3189.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir