Ev Reçeteleri

Nasırlardan doğal yollarla kurtulma kürleriAyaklar vücudumuzun önemli organlarından biri ama sağlıklı olmasına dikkat verdiğimiz organlardan değil.
Ayaklarda görülen en bilindik sağlık sorunlarından biri de nasır.

Nasır, ayaktaki derinin belirli bir bölgesinin sürekli baskı veya sürtünmeye maruz kalması sonucu kalınlaşmasıdır. Vücudumuz derinin içteki katmanını korumak için bu bölgeyi kalınlaştırır. Nasırların çoğu pedikür zamanınızın geldiğini gösterir. Ama bazı nasırlar var ki ayaktaki kemik, eklem ve ayağın duruşuyla ilgili yanlış birşeylerin olduğunu gösterebilir. Ayağa tam oturmayan ayakkabıların baskısı, normal dışı ayak biyomekaniği veya kemik deformasyonları ayakta nasır oluşmasına sebep olabilir.

Nasırın oluşma biçimine dikkat ederek ilerde yol açabileceği daha büyük sorunları tespit edebilirsiniz.

İsterseniz nasırları doğal yollarla yok etme yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

1. Deniz tuzu ile ayak banyosu

Özellikle acı veren nasırlar için bu kürü kullanabilirsiniz.

Genişçe bir kaba sıcak su doldurun. İçine iki yemek kaşığı deniz tuzu atın ve karıştırın. İsterseniz suya sevdiğiniz bir aromatik yağdan 5-6 damla dökebilirsiniz. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika bekletin. Ardından kurulayın. Petrol türevi olmayan doğal bir ayak kremi sürün. Hindistan cevizi yağı kullanmanız önerilir. Ayaklarınızı plastik streç film ile sarın, üstüne kalın çoraplar giyin ve 1 saat bekleyin. Sürenin sonunda streç filmi çıkarın ve ponza taşı ile ayaklarınızdaki fazla deriyi soyun.

2. Karbonat

Karbonatın içindeki kristaller sertleşmiş derinin doğal olarak soyulmasını sağlar.

3 kaşık karbonatı 1 kaşık ılık suya dökün ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macunu nasırın üzerine sürün ve 10 dakika masaj yapın. Ardından macunu silin ve nasırın üstündeki ölü hücreleri ponza taşıyla nazikçe temizleyin ve ayak bakım kremi sürün.

3. Limon

Limonun asitli doğası nasırlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bir pamuk topuna taze sıkılmış limon suyu dökün. Pamuğu nasırın üzerine yerleştirin. Ardından bir bandajla ayağınıza sabitleyin. Gece bu şekilde yatın. Sabah pamuğu atın ve nasırı ponza taşıyla temizleyin. İsterseniz limonlu pamuğu birkaç gece boyunca uygulayabilirsiniz.4. Aspirin

Aspirin nasırın üstündeki sert deriyi yumuşatacaktır. Aspirin ayrıca nasırın verdiği acıyı hafifletir.
Beş altı aspirini ezerek toz haline getirin. Bu toza yarım çay kaşığı limon suyu ile altı yedi damla su ilave ederek karıştırın. Karışımı nasırın üzerine sürün. Üzerine sıcak bir havlu örtün ve streç film ile ayağınızı sarın. 15 dakika sonra tüm sargıları çıkarın ve ayağınızı temizleyin. Artık nasırınızı ponza taşıyla temizleyebilirsiniz.

5. Soğan

Soğan asitli bir yapıya sahip olduğundan nasırların tedavisinde kullanılır. Ayrıca antimikrobik ve iltihap giderici özellikleri ilde de fayda sağlayacaktır.

Bir soğanı ortadan ikiye kesin ve bir parçayı beyaz sirkenin içine atın. 3-4 saat bekletin. Sirkede beklemiş soğanı nasırın üzerine yerleştirin ve streç film ile sarın. Geceyi bu şekilde geçirin. Ertesi sabah sargıyı açın ve nasırın üstündeki ölü deriyi ponza taşıyla temizleyin. Bu kürü bir hafta boyunca hergün yapabilirsiniz.

6. Papatya çayı

Papatya nasır tedavisinde sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Papatya cildi rahatlatır ve iltihap giderici özellikleriyle nasır acısını hafifletir.

İki büyük bardak papatya çayı demleyin. Bir leğene biraz ılık su dökün ve üstüne papatya çayını ilave edin. Ayaklarınızı karışımın içinde 10 dakika tutun. Bu kürü gece yatmadan önce birkaç gün boyunca uygulayın.

İsterseniz papatyayı kuru olarak da kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya, bir kaşığı limon suyu ve bir diş ezilmiş sarımsağı iyice karıştırın. Karışımı nasırın üstüne yerleştirin. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Bu kürü birkaç gün boyunca her gün uyguladığınızda nasırlı derinin soyulduğunu göreceksiniz.

Nasırla ilgili bilinmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Nasırları keserek çıkarmaya çalışmayın. Böyle yapmak enfeksiyona neden olabilir.

  • Rahat ayakkabılar giymeye özen gösterin. Dar veya ayağınıza tam oturmayan ayakkabılardan derhal kurtulun.

  • Deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabıları tercih edin.

  • Eğer ayaklarınız çok terliyorsa ayakkabılarınızın içine biraz mısır nişastası serpin. Böylece ayaklarınız kuru kalacak ve enfeksiyon kapmayacaktır.

  • Nasırınız geçene kadar topuklu ayakkabılardan uzak durun.

  • Ayakkabılarınızın içine nasır oluşumunu önleyen ortopedik tabanlıklardan yerleştirin.

  • Ayağınızı tam saran, pamuklu çoraplar giymeye özen gösterin.

Eğer nasırınız bu kürlere yanıt vermiyor ve hala acıyor ise bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.Kaynakça:

(http://www.rapidhomeremedies.com/how-to-get-rid-of-calluses.html)
(https://www.rd.com/health/conditions/home-remedies-for-corns-calluses/)
(http://naturalfamilytoday.com/health/how-to-get-soft-feet-for-summer/)
(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-calluses-feet.html)
(http://www.doctoroz.com/gallery/13-incredible-ways-use-aspirin?gallery=true&page=6)
(http://www.1800remedies.com/home-remedies-for-calluses-on-feet/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.