Genel Sağlık

Ödem neden oluşur ve kurtulma yollarıHiç yüzüğün parmağınızı sıktığı oldu mu? Belki de uzun bir yolculuk sonrası bacaklarınızın şiştiğini gördünüz.

Eller, ayaklar ve bacaklar vücut su tuttuğunda şişer yani ödem oluşur.

Ödemin başlıca nedenleri şunlardır.

 • Adet öncesi sendromu

 • Hamilelik

 • Bazı ilaçlar

 • Hareketsiz yaşam tarzı

Çoğu zaman ödem önemli bir rahatsızlık sayılmaz. Ama sürekli ödemden şikayetçiyseniz bu durum böbrekler veya kalbinizde soruna yol açabilir.

Hafif ödem kendi kendine geçebilir. Gün içinde ödemli bölgeyi kalp seviyesinin üstünde tutmaya dikkat ettiğinizde ödemden kısa sürede kurtulursunuz.

Ödemin sebebi ne olursa olsun hemen müdahale etmek önemlidir. Vücutta su tutulması kalp ve böbreklerinizin fazladan çalışmasına sebep olacaktır.

İsterseniz ödemden kurtulmanızı sağlayacak yöntemlere bir göz atalım.

1- Hareket edin

Bir yerde uzun süre oturmak veya ayakta durmak ödem yapabilir. Ödemli bölgeyi hareket ettirdiğinizde vücut sıvıları toplandıkları yerden dağılacaktır. Düzenli olarak günde yarım saat yürüyüşle ödemden kurtulabilirsiniz.

2. Bacakları yukarı kaldırın

Eğer ayaklarınız şiştiyse onları kalp seviyesinin üstünde bir sandalye veya yastığa koyarak ödemi geçirebilirsiniz. Ödem el ve kollardaysa günde üç kere yarım saat kalp seviyesinin üstüne kaldırmak fayda sağlayacaktır.

3. Kompres çorap giyin

Kompresli veya destekli sargı giysiler el, ayak ve bileklere baskı uygulayarak sıvı birikmesini önler. Bu çorap veya eldivenleri büyük eczane veya medikal ürün satan dükkanlarda bulabilirsiniz.

4. Tuzu azaltın

Vücuttaki fazla tuz dokuların su tutmasına neden olur. Eğer fazla tuz tüketiminden dolayı vücudunuzda ödem oluşuyorsa tuzu azaltmak ödemi büyük ölçüde azaltacaktır.

Tuzu azaltmak için yemeklerde kullandığınız sofra tuzunu azaltmaya çalışın. Tuz yerine, yemeklerinize dereotu, köri, biber, kimyon ve kekikle lezzet katabilirsiniz.

Ayrıca işlenmiş gıdaları daha az tüketin. Her türlü kutulanmış, dondurulmuş veya konserve gıda işlenmiş gıdadır.5. İdrar söktürücü çaylar tüketin

Bu çaylar idrar söktürerek bedendeki fazla sıvıyı atmanızı sağlar. Bu çaylardan günde 2-3 fincan içebilirsiniz.
İdrar söktürücü çaylar şunlardır:

 • Maydanoz çayı

 • Isırgan otu çayı

 • Ekinezya çayı

 • Kara hindiba çayı

 • Rezene çayı

 • Kakule çayı

 • Papatya çayı

 • Yeşil çay

 • Mısır püskülü çayı

6. Bol su tüketin

Vücuttaki suyu atmak için daha çok su tüketmek çelişkili bir bilgi gibi görünebilir. Ama su içtikçe beden ödemi daha kolay atacaktır. Çünkü vücut, su eksikliği hissettiğinde eldeki kısıtlı suyu tutmak için çaba harcar. Böylece ödemli bölgedeki suyun atılmasını güçleştirir.

Hem ödem atmak hem de gene sağlık için günde 8 ila 12 bardak su içmeye çalışın.

7. B6 vitamini alın

Bilimsel çalışmalara göre B6 ödem atmada yardımcı bir vitamindir. Adet öncesi sendromu yaşayan kadınlar B6 vitamini alarak rahatlama sağlayabilir. Suda çözülebilen bu vitamin en çok tavuk, hindi, muz, ay çekirdeği ve Antep fıstığında bulunur.

8. Magnezyum alın

Vücutta ödem oluşturan nedenlerden biri de magnezyum eksikliğidir. Bu mineral bedenin pek çok görevi yerine getirmesinde kilit rol oynar. Araştırmalara göre adet öncesi sendromu yaşayan kadınlardaki ödemi atmak için günde sadece 200 mg magnezyum almak yeterlidir. Bu nedenle ıspanak, pazı, kabak çekirdeği, badem, yoğurt, muz, bezelye ve incir tüketin.

9. Potasyum alın

Potasyum bedendeki su dengesini etkileyen bir mineraldir. Potasyum eksikliği doğrudan ödeme neden olmaz. Yalnız ödem yapan fazla sodyumu dengeleyerek yardımcı olur. Ispanak, tatlı patates, somon, kuru kayısı, nar ve muzda bol miktarda potasyum bulunur.Kaynakça:

(http://www.wikihow.com/Reduce-Edema-Naturally)
(http://renegadehealth.com/blog/2013/01/14/edema-what-causes-it-and-how-to-get-rid-of-it)
(https://health.clevelandclinic.org/2016/06/6-best-ways-relieve-swollen-feet-ankles-home/)
(http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/basics/lifestyle-home-remedies/con-20033037)
(http://www.progressivehealth.com/5-vitamins-to-reduce-fluid-retention.htm)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.