Faydalar ve Zararlar

ÖPÜŞMENİN SAĞLIĞA 10 Faydası
Öpüşmek insanoğlunun hayatında çok uzun zamandır yer alan bir eylem. Antropoloji çalışmalarının gösterdiğine göre toplumların %99’unda öpüşmek yer alıyor. Mağara adamı zamanlarından getirdiğimiz bu özellik ilk başta romantik bir ifade olarak ortaya çıkmamış. Eski çağlarda anneler sert gıdaları çiğneyip bebeklerine ağızdan vermeye başladığında öpüşmenin ilk şeklinin ortaya çıktığı düşünülüyor. Geçmişten getirdiğimiz bu bilgi günümüzde romantik ilişkilere de damgasını vuruyor.

Oxford üniversitesinde yapılan bir araştırma öpüşmenin eş seçiminde ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Partnerinizin uzun soluklu bir ilişkiye hazır olup olmadığını iyi bir öpücükle anlayabilirsiniz. Öpüşme esnasında görsel, dokunsal ve kimyasal pek çok bilgiyi birbirimize aktarırız. İyi bir öpüşme karşımızdaki kişinin genetik olarak bize uygun olup olmadığı bilinçaltı düzeyde bize anlatır.
Vücudumuzda MHC olarak bilinen bir gen grubu bulunur. MHC genlerinin bir kısmı bağışıklık sistemi ve doğal beden kokumuzdan sorumludur. Bir araştırmada kadınlara erkeklerin giydiği t-shirtler koklatılmış. Kadınlar kendilerininkinden farklı MHC genine sahip erkeklerin kokusunu daha çekici bulmuş. Bunun nedeni farklı genetik yapıya sahip kişilerin çocuklarının daha geniş bir gen havuzuna erişiminin olması. Farklı genler daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlık bebekler demek. İşte bu nedenle bize uygun olan kişinin öpücüğü bizde çok daha yüksek bir mutluluk duygusu yaratıyor. Genleriniz uygun kişiyle karşılaştığımızda bizi mutluluk hormonlarıyla ödüllendiriyor.

Peki, evrimsel faydasının yanı sıra öpüşmek sağlığımızı iyi yönde etkiler mi? Yanıtımız evet. İsterseniz öpüşmenin sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Alerjiyi belirtilerini azaltır

30 dakikalık bir öpüşme polen ve tozların neden olduğu saman nezlesini ciddi oranda azaltır. Araştırmalara göre öpüşme sonrası kandaki E-antikorlarının sayısı düşüyor. Bu antikorların göz sulanması, burun akması ve hapşırma gibi alerji belirtilerine neden olduğu biliniyor.2. Stresi azaltır

Stresi azaltan en belli başlı aktivite şüphesiz öpüşmektir. Öpüşme esnasında bedenin doğal sakinleştiricisi olan oksitosin açığa çıkar. Bu kimyasal zihni sakinleştirir ve bedeni rahatlatır.

3. Kalorileri yakar

Öpüşmek kalp ritmini hızlandıran bir fiziksel aktivitedir. Kalp yüksek bir ritimde çalışırken beden en çok kaloriyi yakar.

4. Yüzü gençleştirir

Ateşli bir öpüşme esnasında yüzünüzde 30, tüm bedeninizde toplam 112 kas çalışır. Tüm bu kasların çalışması doğal bir yüz egzersizidir ve yüzünüzdeki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

5. Akciğer hastalıklarına karşı korur

Normalde bir insan dakikada 20 kere nefes alır. Öpüşme esnasında bu sayı dakikada 60’a kadar çıkar. Bu ciğerler için iyi bir egzersizdir ve ciğer kapasitesini arttırır. Daha sağlıklı ciğerlerle akciğer hastalıklarına yakalanma riski azalır.

6. Tansiyonu düzenler

İyi bir öpüşme kalp ritmini düzenler. Bu da damarların genişlemesine ve kolesterol seviyesinin düşmesine neden olur.7. Ağrıları dindirir.

Öpüşme sırasında salgılanan oksitosin aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Öpüşme öncesi hissettiğiniz ağrı ateşli bir öpücükle bir anda ortadan kalkabilir.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Öpüşme esnasında ağzımızdaki bakteriler partnerimize geçer. Her bir öpüşme aslında bir bakteri alışverişidir. Bu aslında hiç de öyle kötü bir şey değildir. Farklı bakterilere maruz kalmak bağışıklık sistemini güçlendirir.9. Diş çürüklerine iyi gelir

Öpüştükçe diş hekimine daha az ihtiyaç duyacağınızı biliyor musunuz? Öpüşmek dişler için doğal bir temizlik gibidir. Öpüşme sırasındaki tükürük paylaşımı ağızdaki asitleri dengeleyerek dişleri temizler.

10. Genel sağlığa faydalıdır

Araştırmalara göre öpüşmek hem genel sağlığı hem de yaşam kalitesini arttıran bir aktivitedir. Bir araştırmada her sabah eşlerini öperek işe giden erkeklerin daha verimli ve daha mutlu olduğu görülmüş. Bu erkeklerin ayrıca daha çok para kazandığı ortaya çıkmış.Kaynakça:

(https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/science-of-kissing-why-a-kiss-is-not-just-a-kiss-1.3380704)

(https://relrules.com/9-scientific-benefits-to-kissing-your-partner-every-day/)

(https://brightside.me/inspiration-relationships/scientists-say-that-kissing-your-partner-every-day-can-help-you-live-longer-698460/)

(https://www.britishcouncil.org.tr/en/programmes/education/cubed/whats-kiss-science-smooching)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir