Ev Reçeteleri

Orta Kulak İltihabını Geçiren Doğal Ev ReçeteleriOrta kulak boşluğunda biriken bakteri ve virüsler kulak enfeksiyonuna neden olur. Orta kulakta iltihap ve sıvı birikmesi yoğun ağrı yapabilir. Çocuklarda östaki borusu kısa olduğundan bakterilerin orta kulağa geçişi kolaydır. Bu nedenle kulak enfeksiyonları yetişkinlerden çok çocuklarda görülür. En büyük risk taşıyan grup bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan 6 ay ila 2 yaş arası çocuklardır.

En temelinde, orta kulak enfeksiyonunun tek bir nedeni vardır. Östaki borusunun tıkanması. Burunla ortak kulak arasında hava geçişi sağlayan bu kanal tıkandığında havasız kalan ortam virüs ve bakterilerin büyümesi için ideal bir yere dönüşür.

Kulak enfeksiyonuna yol açan başlıca nedenler soğuk algınlığı, alerjiler, geniz etinin iltihaplanması ve sigara tüketimidir.

Kulak enfeksiyonundan muzdarip kişilerde kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, yüksek ateş, işitme güçlüğü ve ciddi vakalarda kulaktan sıvı gelmesi görülür.

Kulak enfeksiyonunu tedavi ederken nazik olunmalı ve kulak zarını delecek veya zedeleyecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kulak enfeksiyonuna iyi gelen ve acıyı gideren ev tedavileri:

1. Tuz

Bir bardak tuzu tavaya koyup düşük ısıda ısıtın. Tuzu tercihan pamuklu bir beze veya çorabın içine dökün ve ucunu bağlayın. Yatar pozisyon alın. Teni yakmayacak, makul bir ısıdayken hazırladığınız tuz kesesini kulağınızın üzerine koyun. on dakika bekleyin.

Keseden gelen ısı kulaktaki sıvıyı çekecek ve acıyı azaltacaktır.

Buna alternatif olarak tuz yerine pirinç de kullanabilirsiniz.

2. Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın suyu ile kulak enfeksiyonu etkilerini hafifletebilirsiniz. 2 sarımsağı ezerek suyunu çıkarın ve kulağınıza damlatın. Anti bakteriyel özellikleri olan sarımsak kulağınızda rahatlama sağlayacaktır.

Buna alternatif olarak irice bir diş sarımsağı kulak girişinize uygun boyda keserek küçültün. Sarımsağı temiz bir mendile sarın. Aynı bir kulak tıkacı gibi kulağınıza yerleştirin. En az on beş dakika bekleyin.

Sarımsak tıkacı aynen sarımsak suyu gibi kulağınızdaki acıyı hafifletecektir.3. Zeytin Yağı

Zeytin yağını hafif ısıtın. İltihaplı kulağınıza birkaç damla ılık zeytin yağı damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun.

Kulak enfeksiyonunun başlıca nedenlerinden biri, kulak kiri tıkanması sonucu kulakta bakteri oluşmasıdır. Bu tıkanıklığı zeytinyağıyla temizleyebilirsiniz. Zeytin yağı kulak kirini yumuşatacaktır.

Akan kulak kirini pamuklu çubukla temizleyin. Bu sırada çubuğu kulak kanalının içine sokmamaya özen gösterin.

4. Elma Sirkesi

Üç damla elma sirkesini üç damla suyla karıştırın. Küçük bir pamuk topunu hazırladığınız karışımla ıslatın. Bu pamukla kulağınızı tıkayarak beş dakika bekleyin. Pamuğu çıkarın ve sıvının akması için kulağınızın üstüne yatın.

Elma sirkesi kulak kanalındaki mikroorganizmaları giderecektir. Sirkenin asitli yapısı enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür.

Bu tedavilerle enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı azaltabilir ve hafif şiddetli kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilirsiniz. Eğer birkaç gün içinde sağlığınızda düzelme olmazsa tıbbi yardım almanızı öneririz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir