Genel Sağlık

PANKREASA İYİ GELEN SEKİZ GIDA
Pankreas günlük olarak vücutta üretilen atıkları süzen çok önemli bir organımızdır. Bu çok bilinmeyen organımızın görevleri arasında hormonların üretimi, yiyeceklerin sindirilmesi, proteinleri ayrıştırmak ve kan şekeri seviyesinin düzenlenmesi vardır. Pankreasta oluşan bir problem tüm vücudun dengesini bozar ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Şimdi listesini vereceğimiz gıdalar ise pankreasın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. İsterseniz hep birlikte bu gıdalara göz atalım:

1. SARIMSAK: İçeriğindeki alisin sarımsağı çok etkili bir antioksidan gıda yapmaktadır. Ayrıca lipid düşürücü ve antihiperglisemik özellikleriyle kan şekerini dengeleyici bir özelliği de bulunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle sarımsak pankreasa fayda sağlayan gıdaların başında gelir. Her gün 2 diş sarımsak yemenin bağışıklık sisteminize ve özellikle pankreasınıza iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.
2. ISPANAK: Ispanak içeriğindeki demir ve B vitamini sayesinde pankreasın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ispanak hem pankreas kanserini önleyicidir; hem de pankreas iltihabı hastalığına iyi gelmektedir. Ispanağı günlük olarak salatalara ekleyerek veya sos haline getirerek yemenizi tavsiye ederiz.

3. BROKOLİ: Vücuttaki zehirli atıkları temizleyen yüksek kükürt içeriğiyle brokoli pankreasın dokusunu da tamir eden çok faydalı bir sebzedir. Brokoli bedeni kansere karşı koruyan özelliklere sahiptir. Az pişmiş veya buharda pişmiş şekilde yenmesi besin değerinin korunması açısından önemlidir.
4. SİYAH ÜZÜM: Pankreasa faydalı olan bir diğer gıda da siyah üzümdür. İçeriğinde bulunan kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir ile siyah üzüm güçlü bir antioksidan ve kan temizleycidir. Kanın zararlı maddelerden temizlenmesi pankreasın dokularının korunmasına yardımcı olur. Siyah üzümü çekirdeği ile birlikte ve kabuğunu soymadan yemek çok daha faydalı olacaktır.

5. PROBİYOTİK YOĞURT: Sağlıklı bir sindirim sistemi pankreas için büyük önem taşır. Probiyotik yoğurt bağırsaklardaki yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar ve düzenli yediğinizde özellikle pankreas kanserine karşı korunmuş olursunuz. Tip2 diyabete yakalanma riskini de azaltan probiyotik yoğurt bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Olumlu etkilerini görebilmek için 2 hafta düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

6. KARAHİNDİBA: Karahindiba nisan ve mayıs aylarında yetişen sarı çiçekli bir bitkidir. Halk arasında arslandişi, radika ve çıtlık olarak da bilinir. Karahindiba pankreasın işini yapmasını kolaylaştıran bir bitkidir. İçeriğindeki beta-karoten, C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum onu çok güçlü bir antioksidan yapmaktadır. Bu bitkiyi çay olarak demleyip içebilirsiniz.
7. ZERDEÇAL: Doğal iltihap giderici zerdeçal pankreasın yarattığı yanma ve ağrıyı da azaltmasıyla bilinir. Kan şekerini düzenleyici etkisiyle pankreasın çalışmasına yardımcı olan zerdeçal kanserle savaşma özelliğine de sahip. Diyabeti önlemek açısından büyük öneme sahip olan bu baharatın tadını sevmiyorsanız eczanelerde gıda desteği tablet olarak alabilirsiniz.

8. TATLI PATATES: Düşük kalorili, yüksek lif içeren ve zengin potasyum kaynağı olan tatlı patates artık büyük marketlerde bulunabilmektedir. Bu şifa kaynağı sebze pankreasa da oldukça faydalıdır. Tatlı patates yeryüzündeki en yüksek A vitaminine sahip gıdadır ve kanşekerini dengelemeye yardımcı olur. Özellikle pankreas kanseriyle savaşan çok değerli bir besindir. Sağlıklı bir pankreas için beyaz patatesleri faydalı tatlı patateslerle değiştirmek iyi bi fikirdir.

Tüm bu gıdaların yanı sıra sağlıklı bir pankreas için yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak gereklidir. Bol su içmeli ve daha fazla çiğ sebze ve meyve tüketmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak alkol, kahve ve sigaradan uzak durarak düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.
Kaynakça: 1. https://www.iha.com.tr/foto-pankreasa-iyi-gelen-yiyecekler-10585/
2. https://sagligabiradim.com/pankreasi-dogal-yontemlerle-arindirin/
3. https://www.neoldu.com/pankreas-kanseri-bitki-yiyecek-33563h.htm
4. https://www.drozdogan.com/karahindiba-cayi-koku-cicegi-otu-kanser-tedavisi-dandelion/
5. https://brightside.me/inspiration-health/8-foods-your-pancreas-will-thank-you-for-502160/
6. https://www.haberhurriyeti.com/haber/3369088/pankreas-dostu-yiyecekler
7. https://www.bensnaturalhealth.com/blog/diabetes-health/pancreatitis-diet/
8. https://medium.com/@RandoxHealth/5-foods-that-improve-pancreatic-health-9509e241911

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.