Genel Sağlık

Parazitlerden Doğal Olarak Kurtulma YollarıParazitler kirli sular, bozuk gıdalar, bazı kabuklu deniz hayvanları ve domuz ürünlerinden insanlara geçen zararlı organizmalardır. En sık rastlanan iç parazitler tenya, kandida mantarı ve patojenik bakterilerdir. Parazitler türüne göre iltihaplanma, bilinçte bulanıklık, kronik yorgunluk, kabızlık, ishal, cilt problemleri, şişkinlik ve rahatsız bağırsak sendromuna neden olabilir. Kolaylıkla göz ardı edilen parazit enfeksiyonları kronik sağlık problemlerini aşmada önemli bir yere sahiptir.

İç parazitleri gidermek için kullanabileceğiniz ilaçlar olduğu gibi bazı bitkisel tedaviler de bulunmaktadır. İsterseniz bunlardan bazılarına hep birlikte göz atalım.

1. Taze sarımsak:

Sarımsak parazitlerden kurtulmada en etkili bitkilerden biridir. Sarımsağın 60 tür mantar, 20 tür bakteri ve bazı çok güçlü virüsleri öldürdüğü veya büyümesini yavaşlattığı bilinmektedir. Sarımsak ayrıca parazitlerin vücuda yaydığı toksinlerin atılmasında da bedene yardımcıdır. Sarımsakta parazitleri öldüren etken maddeler alisin ve ajoendir. Bu bileşenler tek hücreli amiplerden kıl kurdu ve kancalı kurtlara kadar pek çok paraziti öldürecek güçtedir.

Alisin, sarımsak bütün haldeyken ortaya çıkmaz. Alisin maddesinin ortaya çıkması için sarımsağı kesmeniz veya ezmeniz gereklidir. Bu nedenle sarımsağı ezilmiş veya suyu sıkılmış olarak tüketmek en çok faydayı sağlayacaktır.

2. Karanfil

Karanfil, öjenol ve karyofilin gibi çok güçlü mikrop öldürücü maddeleri içerir. Bu bileşenler kana karışarak mikroskobik parazitleri, onların larva ve yumurtalarını öldürür. Karanfil kurtları, sıtma, tüberküloz, kolera, uyuz gibi rahatsızlıkları ve kandida gibi mantarları, virüsleri ve bakterileri vücuttan atar.

Karanfil sadece parazitleri değil onların yumurtalarını da öldürdüğü için özel öneme sahiptir. Bir ay boyunca her gün bir-iki damla karanfil yağı almak parazit yumurtalarını öldürecektir.

3. Çiğ kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği muhteşem bir çinko ve B vitamini kaynağı olduğundan bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Sadece bu özelliğiyle bile parazitlere karşı bir savunma oluştursa da kabak çekirdeğinin faydası burada kalmaz. Kabak çekirdeği tüketmek sindirim sistemine yerleşen kancalı kurtlarla mücadele son derece etkili bir yöntemdir. Çiğ kabak çekirdeği parazit yumurtalarına zarar veren doğal bir yağ içerir. Ayrıca içerdiği cucurbitin bileşeni bağırsak kurtlarını felç eder. Bu şekilde felç olan kurtlar bağırsak duvarına tutunamayıp dökülmeye başlar.

Çoğu parazit giderici formülde kabak çekirdeği bulunmaktadır. Her gün yarım su bardağı kabak çekirdeği yemek parazitlerden kurtulmada faydalıdır.  Öğütülmüş kabak çekirdeğini yemeklere, salatalara veya meyve sularına katarak tüketebilirsiniz.4. Kekik yağı

Kekik yağı vücuttaki serbest radikalleri giderdiği için genel sağlığa çok faydalı bir yağdır. Kekik yağı ayrıca pek çok farklı bakteri, mantar, virüs ve parazite karşı koruma sağlar. Özellikle MRSA gibi geleneksel tedavilere direnç gösteren bakterilerle savaşmada faydalı olduğu keşfedilmiştir. Günde iki kez içtiğiniz suya bir iki damla damlatıp içerek faydasını görebilirsiniz.

5. Soğan

Soğan parazitlere zarar veren sülfür içerir. Özellikle kıl kurdu ve tenya ile mücadelede soğanın son derece faydalı olduğu bilinmektedir. İki hafta boyunca günde iki çay kaşığı soğan suyu içerek bağırsak parazitlerinden kurtulabilirsiniz.Kaynakça:

(https://blog.paleohacks.com/9-herbs-that-naturally-kill-parasites/)

(https://drjockers.com/12-herbs-kill-parasites-naturally/)

(https://naturalon.com/you-could-have-parasites-and-not-know-it-12-herbs-that-kill-them/view-all/#)

(https://www.nutracraft.com/blogs/parasites/9-top-herbs-that-fight-parasites-naturally)

(https://www.curejoy.com/content/foods-pantry-kill-internal-parasites/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.