Cilt Bakımı ve Güzellik

Parlak Dişler ve Sağlıklı Cilt İçin Muz KabuğuDünyada en sık tüketilen meyvelerden biri de muz. Besin değeri yüksek olan muzun sağlığa yararları saymakla bitmiyor. Muz, hastalıklara karşı koruma sağlayan bir süper gıda.

Peki muz kabuklarının da çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Çoğumuzun düşünmeden çöpe attığı kabuklar aslında hem sağlığımız için faydalı hem de pek çok pratik işleve sahip.

Muz kabuğu mikrop, mantar ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca magnezyum, potasyum, B6 ve B12 vitaminleri içerir.

İşte size muz kabuklarını değerlendirmenin altı harika yolu:

1. Dişleri beyazlatır

Dişleri beyazlatmanın en kolay yöntemlerinden biri dişlerinizi muz kabuğunun iç kısmıyla ovmak. Muz yedikten sonra kabuğun iç kısmıyla dişlerinizi beş dakika kadar ovun. Kabuğun iç kısmı dişinizin üstünü kaplayacaktır. Beş dakika bekledikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.

Dişlerinizin daha ilk denemede beyazladığını göreceksiniz.

2. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılır

Cildinizi muz kabuğu ile ovarak sivilce ve akneleri tedavi edebilirsiniz. Antiseptik yapısıyla muz kabuğu sürüldüğü bölgedeki mikropları öldürür. Ayrıca içerdiği enzimler cildi nemlendirir, yaraları iyileştirir ve yeni aknelerin oluşmasını önler.

Muz kabuğunun iç kısmıyla istediğiniz bölgeyi on dakika boyunca ovun. Kahverengiye dönen muz kabuğunu atıp yenisiyle masaja devam edin. Cildin besleyici maddeleri emmesi için yirmi dakika bekleyin. Bu kürü günde iki kere uygulayabilirsiniz.

3. Sivrisinek ısırığına iyi gelir

Sivrisinek ısırıklarını muz kabuğuyla ovmak antik çağda yaşayan Çinliler tarafından bulunmuş bir tedavi. Muz kabuğunu ısırılan bölgeye sürdüğünüzde içindeki anti-histamin bileşenleri kaşıntıyı geçirecektir. Ayrıca deriye nüfuz eden anti-histaminler şişmeyi önleyecektir.4. Kırışıklıkları giderir

Muz kabuğunun iç kısmını kırışıkların olduğu bölgeye sürerek cildinizi gençleştirebilirsiniz. Muz kabuğundaki antioksidanlar cildinizi nemlendirecek ve parlaklık kazandıracaktır. Bu kür için muz kabuğunun iç kısmıyla cildinizi ovun ve en az yarım saat bekleyin. Daha güçlü bir etki için gece yatmadan önce kürü uygulayıp tüm geceyi bu şekilde geçirebilirsiniz.

5. Şişkin gözlere iyi gelir

Her ne kadar şişkin gözler için en çok salatalık kürü uygulansa da muz kabuğu da işinize yarayabilir. Göz çevrenizi muz kabuğuyla ovun. Yarım saat bekledikten sonra yıkayabilir veya tüm gece yüzünüzde tutabilirsiniz.

6. Sedef hastalığına iyi gelir

Hastalığın olduğu bölgeye muz kabuğu uygulayın. Muz kabuğu cildi nemlendirecek ve kaşıntıyı alacaktır. Düzenli uygulamayla birkaç hafta içinde sedefli bölgede iyileşme göreceksiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.