Faydalar ve Zararlar

Patates suyunun sağlığa faydalarıPatates söz konusu olunca aklımıza bin bir çeşit yemek geliyor. Patates kızartması, haşlanmış patates, patates salatası ve kumpir. Bazılarının sağlığa faydası tartışmalı olsa da her biri birbirinden lezzetli ve hemen her sofrada kendine yer buluyor.

Peki hiç patatesin suyunu çıkarıp içmeyi düşündünüz mü? Tadı biraz önce saydığımız yemekler kadar lezzetli olmasa da patates suyunun sağlığa pek çok faydası var.

Patates suyu C vitamini, potasyum, bazı B vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, bakır ve sülfür gibi bir çok besin maddesini barındırıyor. İlginçtir ki patatesteki vitaminin çoğu kabuğunda saklı. Bu yüzden suyunu çıkarırken patatesin kabuğunu soymadan bırakmak en sağlıklısı.

İsterseniz patates suyunun sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Enerji verir
Patates suyunda bulunan doğal şeker mükemmel bir enerji kaynağıdır. Dahası patates suyunda bulunan tiamin bedenin karbonhidratları daha kolay kırarak enerjiye çevirmesine imkan verir.

2. Sindirime yardımcıdır
Patates suyunun nişastalı yapısı sindirim sorunlarını gideren en iyi çözümlerden biridir. Bağırsaklardaki iltihabı azaltan patates suyu ayrıca kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.

3. Ülsere iyi gelir
Alkali yapısıyla patates suyu asit giderici olarak iş görür. Patates suyu bağırsaklardaki asiditeyi dengeler ve ülsere iyi gelir. Midenin iç çeperi üstünde koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece ülserin verdiği acıyı rahatlatır ve iyileşme için uygun bir zemin hazırlar.4. Kalp sağlığını korur
Bir bardak patates suyunda günlük ihtiyacın %50’sinden fazla potasyum bulunur. Güne bir bardak patates suyu ile başladığınızda damar ve arterlerdeki gerilim azalır ve tansiyonunuz düşer. Bu sayede kalp krizi, damar sertliği ve felç riskini azaltır.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir
C vitamini deposu patates suyu bedenin demir emilimine katkı sağlar, kas ve dokulardaki kolajen üretimine katkıda bulunur. İçerdiği diğer antioksidan ve minerallerle birlikte bedeni soğuk algınlığına karşı korur. Ayrıca cildin genç görünümüne katkıda bulunur.

6. Karaciğer ve safra kesesine detoks yapar
Patateste bulunan besin maddeleri karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesine yardım eder. Bu iki bölge zaman zaman detoks çalışması gerektiren hayati öneme sahip iki bölgedir. Bu bölgeleri temizlemek genel sağlığınızı ciddi anlamda düzeltecektir.

Patates Suyu Nasıl Yapılır?

2 adet orta boy patesi iyice temizleyin. Üzerindeki kara lekeleri ve çürük kısımları bıçakla ayırın. Patatesleri küçük parçalara bölün. İki su bardağı suyla birlikte blender’a atın ve yaklaışk 3 dakika blender’dan geçirin. İsterseniz karışıma kereviz sapı veya ıspanak ekleyebilirsiniz. Karışımı bir tülbentten geçirerek suyunu süzün. Elde ettiğiniz posayı iyice ezerek mümkün olduğunca suyunu çıkarın. Patates suyunu 2 ila 3 saat boyunca buzdolabında bekletin.
Kaynakça:
(http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-potato-juice-for-skin-hair-and-health/)
(https://www.organicfacts.net/potato-juice.html)
(https://www.healthline.com/health/food-nutrition/potato-juice#zinc)
(http://www.livenedup.com/25-raw-potato-juice-benefits-skin-hair-health/)
(https://omtimes.com/2012/10/12-benefits-of-potato-juice-a-very-healthy-drink/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.