Uncategorized

PATLICANIN Sağlığa 7 FAYDASI
Her ne kadar sebze olarak bilinse de çiçek açan bir bitkiden üreyen ve içinde tohum taşıyan patlıcan aslında meyvedir. En yaygın patlıcan çeşidi koyu mor ve damla şeklinde olandır.  Patlıcanın kırmızı, yeşil ve siyah olanları da bulunmaktadır.

Pek çok dünya mutfağında kendine yer bulan patlıcan oldukça sağlıklı bir gıdadır.

İsterseniz patlıcanın sağlığa 7 faydasına hep birlikte göz atalım.1. Yüksek besin değeri vardır

Patlıcan yüksek miktarda vitamin, mineral, lif ve az miktarda kalori içerir.

Bir bardak (82 gr) çiğ patlıcan 20 kalori, 5 gr karbonhidrat, 3 gr lif ve 1 gr protein içerir. Bunun yanı sıra patlıcanda magnezyum, folat, potasyum, fosfor, bakır, K ve C vitaminleri bulunur.

2. Yüksek antioksidan içerir

Vitamin ve mineral deposu patlıcan içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu korur. Antioksidanlar vücudu serbest radikal denilen zararlı parçacıklara karşı koruyan maddelerdir. Düzenli olarak antioksidan almak bedeni her türlü hastalığa karşı korumanın başlıca yollarından biridir.

Patlıcan bol miktarda antosiyanin adlı bir pigment içerir. Antosiyaninler yüksek antioksidan özelliğiyle hücrelerin hasar görmesini önler.3. Kalp sağlığını korur

Patlıcandaki lif, potasyum, C ve B 6 vitamini kalp sağlığını korur. Ayrıca içerdiği antosiyaninler vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı için kalbe iyi gelir.

2013’de orta yaş grubundaki kadınlar üzerine yapılan bir araştırma antosiyaninlerin kalp sağlığını koruduğunu ortaya koymuştur. Denekler haftada üç öğünden fazla antosiyanin açısından zengin çilek ve yaban mersini yemişler. Sonuçta deneklerin antosiyanin içeren gıda tüketmeyen kişilere göre %32 daha az kalp sağlığı sorunu yaşadığı ortaya çıkmış.

4. Kan şekerini düzenler

Diyetinize ekleyeceğiniz patlıcan kan şekerinizi olumlu yönde etkiler. Bunun sebebi patlıcanın yüksek lif içermesidir. Lif oranı yüksek gıdalar yediğinizde sindirim yavaşlar ve alınan şeker kana daha yavaş karışır. Böylece şeker seviyesi hızlı biçimde yükselmez veya düşmez.

Bir başka araştırmada patlıcan gibi polifenol yönünden zengin gıdaların şeker emilimini azalttığı ve insülin salgılanmasını arttırdığı keşfedilmiştir. Her iki özellik de şeker seviyesinin dengelenmesi sağlar.

Patlıcan, şeker hastalarına tavsiye edilen bol lifli sebzeler ve tam tahıllar arasında kendine rahatça yer bulmaktadır.

5. Kilo vermeye yardımcıdır

Lif yönünden zengin ve az kalorili patlıcan diyet yapan herkesin rejimine dâhil etmesi gereken bir gıdadır. Lifli gıdalar sindirim sisteminden yavaşça geçerken uzun süreli tokluk hissi verir. Lifli gıdalar yiyen kişiler yemeyenlere göre daha az kalori alırlar.

Bir bardak, (82 gr) çiğ patlıcan 3 gram lif ve sadece 20 kalori içerir.6. Kanserle savaşır

Patlıcan kanser hücreleri ile savaşan bazı maddelere sahiptir.

Örneğin kısaca (SRG) olarak bilinen solasodin ramnosil glikosid, patlıcanda bolca bulunur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar SRG’nin kanserli hücreleri öldürdüğü ve bazı kanser türlerinin nüksetmesini önlediğini göstermektedir.

 200’den fazla bilimsel çalışmayı inceleyen bir makale meyve ve sebze yemenin pankreas, kolon, mesane, rahim ağzı ve meme kanserine karşı koruma sağladığını göstermektedir.

7. Her şekilde yenebilir

Patlıcanı pek çok farklı şekilde yemeğe hazırlayabilirsiniz. Patlıcan kızartılır, pişirilir, sote yapılabilir. Üzerinde biraz zeytinyağı gezdirilerek şahane bir yemeğe dönüştürülebilir.

Patlıcan ayrıca yüksek kalorili başka sebzelerin yerine kullanılabilir. Böylece yemeklerinizdeki kaloriyi azaltırken lif ve besin maddeleri arttırabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/nutrition/eggplant-benefits)

(https://www.medicalnewstoday.com/articles/279359#nutrition)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir