Ev Reçeteleri

Portakal kabuklarını sakın atmayın!!Portakalın sağlık deposu olduğunu hepimiz biliyoruz. Portakal C vitamininin yanı sıra A, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, çözülebilir lifler içeriyor.

Portakalı yedikten sonra kabuklarını hiç düşünmeden atarız. Ama böyle yaparak portakal kabuğundan alabileceğimiz faydalar da çöpe gitmiş oluyor. Portakal kabukları sağlık ve güzellik alanında bize bazı faydalar sunuyor.

Kabukların hemen altındaki kısım meyve asitleri ve C vitamini yönünden zengin. Kabuklarda meyvenin kendisinden bile daha fazla besin maddesi ve flavonoidler bulunuyor.

Portakal kabuklarından faydalanmak için portakal kabuğu tozunun nasıl hazırlandığına bakalım:

İstenilen miktarda portakal kabuğunun beyaz kısımlarını mümkün olduğunca bıçakla keserek alıyoruz. Bu kısım tamamen kesilmiyor çok uğraşılınca turuncu kabuk kısmı da gidiyor. O yüzden sadece bir seferde olduğu kadar beyaz kısmını kesiyoruz.

Kalorifer peteği üzerinde soba kenarında 1 gece kurumaya bırakalım. Kuruma işlemini uzun tutarsanız robottan geçmesi zor oluyor. Nemi kuruyunca robotta iyice küçük parçalar haline getiriyoruz. Eğer iyice ufalamak isterseniz elekten geçirebilirsiniz.

Cam bir kavanoz içine alıp ve kapağını kapatıyoruz. Güneş görmeyen ve nemli olmayan bir ortamda muhafaza ediyoruz.

İsterseniz portakal kabuklarını nasıl değerlendirebileceğimize hep birlikte göz atalım.

1. Cilt tonunu açar

Cilt lekeleri ve koyu renkli bölgeleri portakal kabuğuyla azaltabilirsiniz. Portakal kabuğu cilt tonunu açarak cildi doğal bir biçimde beyazlatır. Ayrıca C vitamini içeriğiyle cilde esneklik ve sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

– 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozunu 1 çay kaşığı organik bal ve iki yemek kaşığı yoğurt ile karıştırarak macun kıvamına getirin.

– Karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

– Yirmi dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

– Portakallı yoğurt maskesini haftada iki kez kullanabilirsiniz.

2. Yaşlanma etkilerini azaltır

Serbest radikaller cildin yaşlanmasını hızlandırır. Ayrıca kırışıklıklar ve cilt sarkmalarına neden olur. Portakal kabuğundaki güçlü antioksidanlar cilde zarar veren serbest radikallerle savaşarak bu etkileri önler.

– 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozunu iki yemek kaşığı yulaf unu ve iki çay kaşığı organik bal ile karıştırın.

– Karışımı yüz ve boyun bölgenize sürün.

– Yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.

– En iyi sonucu almak için portakal yulaf maskesini haftada bir kez kullanabilirsiniz.

3. Siyah noktaları ve sivilceleri yok eder

Hafif asitli yapısıyla portakal kabuğu ciltte peeling etkisi yapar. Böylece ciltte biriken kir ve ölü hücreleri temizleyerek sivilce oluşumunu önler. Hatta düzenli kullanımla akne oluşmasına bile engel olur.

– Portakal kabuğu tozu ile yoğurdu eşit miktarda karıştırın.

– Karışımı masaj yaparak yüz ve boyun bölgesine yedirin.

– 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

– Sivilceleri yok etmek için maskeyi her gün uygulayın. Sivilceler geçtikten sonra önlem olarak maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Siyah noktaları çıkarmak için bu yapışkanlı maskeyi deneyebilirsiniz

4. Dişleri beyazlatır

Taze portakal kabukları dişlerde biriken sararmayı azaltır. Kabukta D-limonen olarak bilinen bileşen özellikle tütün ürünlerinin yol açtığı lekeler dahil tüm sararmaları giderir.

Portakal kabuklarının içindeki beyaz kısım ile dişinizi 2 dakika ovun. Ağız ve dişlerinizi çalkalayın. İyi sonuçlar alana kadar bunu günde iki kez uygulayabilirsiniz.

5. Kilo vermeye yardımcıdır

Portakal kabukları kilo vermenize yardım eder. Kabuklardaki C vitamini kolayca kilo vermenizi sağlayacaktır. Rejim yaparken normal çay veya kahve yerine portakal kabuklarından yaptığınız bitki çayını içebilirsiniz.

Serin ve kuru bir yerde portakalk kabuklarını kurutun. 1 yemek kaşığı kurutulmuş kabuğu 1 bardak sıcak suya atın. 10 Dakika demlenmeye bırakın. Ardından kabukları çıkarın ve çaya bir kaç damla organik bal atın. Etkisini görmek için bu çaydan günde iki bardak için.

Yalnız sadece organik portakalların kabuklarını kurutun ve kurutma öncesi iyice yıkadığınızdan emin olun.

6. Kötü kolesterolü düşürür

Portakal kabukları kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün azalmasına yardımcıdır. Portakal kabuğunda bulunan çözülebilir lif pektin hem kolesterolü hem de tansiyonu düşürür. 2004 yılında yapılan bir araştırmada portakal kabuğunun kolesterolü düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kolesterolü düşürmek için günde iki kez portakal kabuğu çayı için. Ayrıca yediklerinize portakal kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz.

7. Sindirime yardımcıdır

Portakal kabuğu sindiriminizi düzenlemeye yardım eder. Kabukta bulunan lifler bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Kabuktaki pektin maddesi ise kalın bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayacaktır. Kabızlığın yanı sıra hazımsızlık, aşırı gaz, rahatsız bağırsak sendromu, şişkinlik ve reflü gibi rahatsızlıklar da portakal kabuğu tüketerek giderilebilir.
Yemeklerden sonra bir fincan portakal kabuğu çayı içerek tüm bu faydalı etkileri alabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.top10homeremedies.com/news-facts/dont-throw-away-orange-peels-uses.html)
(https://www.lifehack.org/450482/8-reasons-you-should-never-throw-away-your-orange-peels)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.