Cilt Bakımı ve Güzellik

Saç Bakımında Hindistan Cevizi YağıHindistan cevizi yağı çok farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu yağ lezzeti ve besleyici özelliğinin yanı sıra kullanışlı bir güzellik ürünüdür.

İsterseniz hindistan cevizi yağının saça olan faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Saçlardaki hasarı onarır

Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı saçtaki protein kaybını önler ve saç tellerini güçlendirir. Ayrıca kırılmış saç uçlarını tamir eder.

2. Saç dökülmesini önler

Hindistan cevizi yağında bulunan sağlıklı yağlar kafa derisini besler, iltihabı giderir ve ciltte bulunabilecek her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Üç yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 2 yemek kaşığı adaçayı ile karıştırın. Homojen bir karışım elde edene kadar kısık ateşte ısıtın. Karışımı soğumaya bırakın. Sonra, yatmadan önce karışımı saçlara ve kafa derinize uygulayın. Başınızı bir havlu veya bone ile kapatarak geceyi geçirin. Sabah durulayın.

3. Kepeğe karşı etkilidir

Kepek, kafa derisinin kuruyup pul pul dökülmesiyle oluşan bir sorundur. Hindistan cevizi yağı kafadaki enfeksiyonu giderir. Kuru kalmış ve kepek üreten kafa derisini nemlendirir.

Bir ölçek hindistan cevizi yağına bir ölçek hint yağı karıştırın. Karışımı masaj yaparak kafa derisine yedirin ve yarım saat bekleyin. Ardından durulayın. Bu uygulama güvenlidir ve her banyo yapıldığında kullanılabilir.4. Karışan saçları açar

Kafa derisi ve saç telleri kuru kaldığında saçlar karışabilir. Bu durumda saçı açmak için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı hem kafa derisini hem de saçı kökünden ucuna nemlendirecektir.

Şampuanlamadan on dakika önce saçınıza az bir miktar hindistan cevizi yağı sürün. Böylece saçınız ipeksi ve düz olacaktır.

5. Saçların hızlı uzamasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı saçınızın daha dayanıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Hindistan cevizi yağında bulunan vitaminler ve yağ asitleri kafa derisini besler. Ayrıca saç diplerinde biriken yağları giderir.

Gece yatmadan önce saçınızı normal biçimde şampuanlayın. Sonra, az miktarda hindistan cevizi yağını hafif ateşte ısıttarak eritin. Ilık haldeyken kafa derinize masaj yaparak yedirin ve bir havlu veya boneyle sararak geceyi geçirin. Sabah kalktığınızda şampuanla durulayın.

6. Bit sorununu giderir

Bitler, genelde çocuklarda görülen ve kalabalık sınıflarda hızla yayılabilen böceklerdir. Bit sorununa karşı üretilen şampuanlar maalesef kuvvetli solüsyonlar olduklarından kafa derisi ve boyun bölgesinde tahrişe neden olabilirler.
Bu şampuanların yerine hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını saça uyguladığınızda bitlerin üzerini kaplayacak ve boğulmalarına neden olacaktır. Ayrıca yumurtaların saça yapışmasını önleyecektir.

Hindistan cevizi yağına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek bu etkiyi güçlendirebilirsiniz.

3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını birkaç damla çay ağacı yağıyla karıştırın. Karışımı saçınıza yedirin. Ardından başınıza bir bone geçirip yarım saat kadar bekleyin. Sık dişli bir tarakla ölü bitleri ve yumurtaları tarayarak alın. Ardından saçınızı normal bir şekilde şampuanlayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.