Ev Reçeteleri

Saç dökülmesine karşı doğal çözümlerSaç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için ciddi bir sorun. Saç dökülmesinde en önemli etken genlerdir. Bunun yanı sıra hormonal değişiklikler, yetersiz beslenme, az çalışan tiroid bezi, kafa derisi enfeksiyonları, Polikistik over sendromu, demir eksikliği anemisi gibi başka nedenler de bulunmaktadır.

Kafa derimizde yaklaşık 100,000 adet saç teli bulunur. Günde 50 ila 100 telin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazlasını kaybetmeye başlamışsanız bir önlem alma zamanı gelmiş demektir. Saç dökülmesini önleyen ve saçlarınıza eski sıklığını kazandırabilecek bir çok doğal ürün bulunmaktadır.

İşte size saç dökülmesini azaltan formüller:

1. Kafa Derisi Masajı

Saç dökülmesini önlemenin ilk adımı yoğun E vitamini içeren bir bitkisel yağla kafa derisine masaj yapmaktır. Saç ve kafa derisine yapacağınız masaj saç köklerine kan akışını sağlayarak kuvvet kazandıracaktır. Ayrıca güzel bir kafa masajı sizi rahatlatacak ve stresinizi azaltacaktır.

Masaj için hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytin yağı, hint yağı, jojoba yağı veya argan yağı kullanabilirsiniz. Bu yağların içine birkaç damla biberiye yağı katmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu yağlarla kafa derisine hafifçe bastırarak en az haftada bir kere masaj yapabilirsiniz.

2. Soğan Kürü

Saç dökülmesini önleyen ve hızlı uzamasını sağlayan en etkili uygulamalardan biri soğan kürüdür. Mutfağın vazgeçilmez sebzesi soğan saçınızda harikalar yaratabilir. Soğanda bulunan yüksek sülfür miktarı kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Soğan suyu ayrıca anti bakteriyel özellikleriyle mikrop ve bakterileri öldürür.
Bir orta boy soğanı doğrayın ve suyunu çıkartın. Kafa derisine uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra durulayın.

3. Limon suyu ve Zeytinyağı Kürü

Limon suyu saç ve kafa derisi problemlerine iyi gelen en güçlü malzemelerden biridir. Çeşitli antioksidanlar, mineraller, folik asit, C ve B vitamini içeriğiyle limon saçları besler ve kuvvetlendirir. Ayrıca kepeği önler ve saça parlaklık kazandırır.

Bir yemek kaşığı limon suyu ile iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Karışımı kafa derisine uygulayın. Bir saat kadar bekledikten sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir kere kullanabilirsiniz.4. Aloe Vera Kürü

Aloe vera saçların sağlıklı biçimde uzamasını sağlayan enzimler içerir. Ayrıca alkali özellikleriyle saçın pH derecesini düzenler. Böylelikle saçlara sağlık kazandırır.

Düzenli kullanımla kafa derisindeki kaşıntıyı ve kızarıklıkları giderir, saça kuvvet kazandırır ve kepeği önler. Bu kür için aloe vera jeli veya suyu kullanabilirsiniz. Jeli veya suyu kafa derisine uygulayın. Birkaç saat bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

Ayrıca günde aç karnına bir yemek kaşığı aloe vera jeli içerek saçınızın güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

5. Hatmi Çiçeği Kürü

Hatmi çiçeği ve yaprakları saç dökülmesini önler ve saçın daha yoğun çıkmasını sağlar. Ayrıca saç kırıklarına ve kepeğe iyi gelir. 12 ila 15 adet hatmi çiçeğini 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karışımı süzün ve ve yağı ayrı bir kaba ayırın. Bu yağı kafa derisine uygulayın, bir gece bırakın ve sabah yıkayın.

Hatmi yapraklarını kullanmak için, yaprakları iyice kıyın. Macun haline gelene kadar karıştırın ve kafa derisine uygulayın. Bir saat kadar bekledikten sonra durulayın.Kaynakça:

(http://www.thefitindian.com/9-best-natural-home-remedies-for-hair-growth/)
(https://beautyhealthtips.in/best-natural-remedies-to-control-hair-fall-and-boost-hair-regrowth/)
(http://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/5-Natural-tips-to-prevent-hair-loss/articleshow/10905427.cms)
(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/top-10-home-remedies-for-hair-loss.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.