Cilt Bakımı ve Güzellik

Saça zarar veren SEKİZ KÖTÜ ALIŞKANLIKGünlük yaşamın koşuşturmacası nedeniyle uzun zaman alan saç bakımlarından uzak durmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bakım işlerini hızlı, kısa ve en pratik yollarla hallediyoruz. Ama bu alışkanlıklar uzun vadede saçımıza zarar verir. Öyle ki çoğu zaman bunların farkına bile varmayız. Ama işin aslı saçımız her geçen gün daha da zayıflıyor olabilir.

İsterseniz saçı zayıf düşüren bu kötü alışkanlıklara hep birlikte göz atalım.

1. Çok sıcak suyla duş almak

Soğuk kış aylarında duş alırken kim bedenini iyice ısıtan sıcak suyu sevmez ki? Yalnız sıcak su kafa derisini yağlandırır, saçları kurutur ve kırılmalara neden olur.

2. Saçı çok sıcak havayla kurutmak

Aynı banyo suyunda olduğu gibi kurutma makinenizin sıcaklık ayarı çok fazla olmamalıdır. Sıcak hava saçın hızlı kurumasını sağlarken bazı uzun vadeli problemlere neden olabilir. Bu şekilde saçınızı her kurutuşunuzda sıcak hava saç tellerini yakar. Bu yanma her zaman göze çarpmasa da sürekli tekrar ettikçe hasar görülür hale gelir.

Eğer hava sıcaksa saçı kendiliğinden kurumaya bırakmak veya kurutucuyu uzakta ve hareketli tutmak fayda sağlayacaktır. Eğer fön çekiyorsanız saçı ısıya karşı koruyan bazı ürünler yardımınıza koşacaktır.

Saç maşalarının ısı ayarı hep orta derece tutulmalıdır. Ayrıca saçınızı soğuk hava ile de kurutabilirsiniz. Böylece nem buharlaşma olmadan saçta kalacağı için saç daha düz ve parlak bir görünüm verecektir.

3. Saç kremi kullanmamak

Saç kremini atlayarak hızlı yoldan saçı yıkamak uzun vadede saça zarar verir. Eğer saçınız uzunsa krem saçın karışıklığını açmanıza yardım edecektir. Saçı zorlanmadan taradığınızda saçınız daha sağlıklı kalır ve saç kırıkları daha az olur. Saç telleriniz inceyse şampuan ve kremleme sırasını değiştirebilirsiniz. Önce krem ardından şampuan kullandığınızda saçınız daha da korunmuş olacaktır.

Eğer saç kremi saçınızda yağlı bir his bırakıyorsa kremi sadece saç uçlarında kullanabilirsiniz.4. Saçı yanlış fırçalamak

Saçınız ıslak iken daha kırılgandır. Bu nedenle telleri seyrek bir fırça kullanmanız yerinde olur. Dişlerinin arası açık bir tarak saçın karışıklığını açmak veya saça kremi yaymak için ideal bir araçtır. Saçınız karışmaya meyilliyse her zaman saçı uçlarından taramaya başlayın ve karışıklıkları açarak yukarı doğru çıkın. Bu şekilde saçın yıpranmasını önlemiş olursunuz.

5. Saçı sıkı bağlamak

Sıkı saç örgüleri veya at kuyruğu kafa derisinde sürekli bir gerilim yaratır. Bu gerilim sürdükçe öncelikle baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca saçın sürekli çekilmesi zamanla saç köklerine zarar verir. Eğer spor yapıyorsanız veya gününüz hareketli geçecekse saça ve kafa derisine yük bindirmeyen gevşek bağlama modellerini tercih edebilirsiniz.

6. Saçı fazla yıkamak

Eğer kuru bir saç yapısına sahipseniz bunun bir sebebi de saçı sık yıkamak olabilir. Bol terlediğimiz yaz günlerinde daha sık banyo yapma ihtiyacı hissetsek de bunun saça zararı olur. Kafa derisi kendi doğal yağını üretir. Saçı sık yıkadığınızda bu yağı atmış oluruz. Eğer saçı sık yıkamanız gerekiyorsa günlük kullanıma özel daha hafif bir şampuan tercih edebilirsiniz.7. Kalıntı gideren şampuan kullanmamak

Eğer saçınıza çok şekil veriyorsanız ve bu sırada saç spreyi gibi kozmetik ürünleri bolca kullanıyorsanız saçınız zaman içinde kuruyabilir ve sönükleşebilir. Saç kozmetikleri saçın üzerinde bir tabaka oluşturarak saçın nemlenmesini önler ve daha kırılgan bir hale getirir. Bu durumda ayda iki kere kalıntı gideren bir şampuan kullanarak saçınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz.

8. Kırık saçları koparma alışkanlığı

Saç kırılmadan önce kırılacağı noktada beyaz bir nokta oluşur. Eğer saçınızla oynama alışkanlığınız varsa bu noktadan çekip koparmak isteyebilirsiniz. Yalnız saçları böyle kırmak saçın bu bölgeden daha fazla uca ayrılmasına neden olabilir. Bu nedenle saçın rahat bırakmak daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.Kaynakça:

(http://www.shape.com.sg/lifestyle/7-shocking-bad-habits-are-ruining-your-hair/)

(https://www.hercampus.com/beauty/7-bad-habits-are-ruining-your-hair)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.