Cilt Bakımı ve Güzellik

SAÇINIZIN SAĞLIKLI Olup Olmadığını TEST EDİN!
Saçlarınızın sağlıklı olup olmadığını tam olarak anlamak istiyorsanız şimdi vereceğimiz kolay testleri kendinize uygulayabilirsiniz. Bu testler saç derinizin ve tellerinin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda size net bir fikir verecektir. Hazırsanız testlerimize başlayalım:

1- ESNETME TESTİ: Saçınız ıslakken bir teli koparın. İki ucundan tutarak saçınızı gerin. Eğer biraz esneyerek kopuyorsa saçınız sağlıklı demektir. Eğer hiç esnemeden hemen kopuyorsa saçınız kurumuş ve sağlıksız demektir. Esnemesi saçınızın elastik bir doğası olduğunu ve kuru olmadığını gösteriyor. Bu tarz saçlar hem sağlıklı oluyor hem de doğal bir hareketliliğe sahip oluyor. Saçınızın hemen kopmasının nedeni çok fazla işlem görmüş olması ve kurutma makinesiyle çok fön çekilmiş olmasıdır. Bu durumda saçlar esnekliğini uzun vadede kaybediyorlar.
2- SU TESTİ: Saçınızdan birkaç tel koparın ve 250 ml. kadar su dolu bir bardağa saçlarınızı bırakın. Eğer saç telleriniz suyun üstünde kalıyorsa endişe etmenize gerek yoktur. Eğer tam aksine suyun dibine doğru batıyorlarsa saçlarınızda sorun var demektir. Saçlar hemen suyun dibine doğru gidiyorlarsa saçların üzerindeki mikroskobik yırtıklar suyun içeri girmesine ve bir sünger gibi çekilmesine neden olur. Bu da saçın kuru, donuk ve yoluk bir görünümde olmasına yol açar. Bunun nedeni saçın doğal yapısındaki bir aksaklık ya da çok fazla kimyasal kullanımından kaynaklanabilir. Çok fazla saç boyatmak veya perma gibi uygulamalar uzun vadede saçın sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.
3- SAÇ DERİSİ TESTİ: Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak saç derinizi sıkıştırıp bırakın. İlk önce kulak üstünden başlayın. Sonra kafanızın üstünü, alnınıza yakın yerleri ve ense bitimindeki deriyi sıkıştırın. Eğer tüm saç derisi aynı yumuşaklıkta rahatlıkla sıkılabiliyorsa bu saç derinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Kan dolaşımı düzgün olan ve kafa derisinin her yerinde eşit oranda olan insanlarda saç derisi sağlıklıdır. Bu durumun tersine kafanızın her yerinde eşit bir şekilde saç derinizi sıkamıyorsanız ve rahatça yapamıyorsanız kan dolaşımınız düzgün değil demektir. Baş derisinin altında biriken toksinler kökleri sıkıştırabilir ve dolayısıyla bu durum saçlarınızın zayıflamasına neden olur. Saçınızı düzenli olarak tarayarak saç derinizde kan dolaşımını arttırabilirsiniz. Ayrıca saçınızı yıkarken saç derinize çok bastırmadan masaj yapmanız da işe yarayacaktır.

4- AT KUYRUĞU TESTİ: Bu test için her zaman kullandığınız lastik bir bant alın ve saçınızı at kuyruğu şeklinde toplayın. Eğer bant 3 kez veya daha fazla döndürülebiliyorsa saçlarınızda fazla dökülme var demektir. Normalde günde 80-100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bu testte bandın fazla döndürülebilmesi saçların bu miktardan fazla dökülmekte olduğunu gösterir. Yapılan araştırmalar mevsim dönemlerinde saçın fazla dökülebileceğini gösteriyor. Bu durum Nisan ve Kasım aylarında artmaktadır. Sonra normale dönmektedir. Saç dökülmesinin en önemli nedeni ani üzüntü veya uzun süre devam eden strestir. Bu yüzden sakin yaşamak ve stres gideren uygulamalar yapmak çok önemlidir. Protein yönünden zayıf bir beslenme de saçların fazladan dökülmesine neden olur. Kolajen ve biyotin takviyeleri alarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz.
5- SAÇ UZAMASI TESTİ: Saçlarınız normalde her ay 1 cm. civarında uzar. Bu bazı kişilerde genetik nedenlerden ötürü daha fazla veya biraz daha az olabilir. Saç cansız ve sağlıksız ise normalden çok daha uzun bir sürede uzar. Bunu anlamak için yıkandıktan sonra bir tutam saçı yukarı doğru kaldırın. Sadece bu kısımdaki saçları kurutma makinesi ile kurutun. Saçınız kurdukça bu bölgede kısacık saç telleri görmeniz gerekir. Bunların uzunluğuna bakarak saçlarınızın ortalama ayda 1 cm. kadar uzayıp uzamadığını düzenli kontrol edebilirsiniz. Ayrıca buradaki kısa saçların yoğunluğuna bakarak saçlarınızın sağlıkla yeniden çıkıp çıkmadığını da kontrol edebilirsiniz. Saçın hızlı uzaması için düzenli taramalı, saçlarınız açık bir şekilde uyumalı, durulama suyuna organik elma sirkesini 2-3 damla katarak kullanmalı ve haşlanmış patatesin suyuna, bir çay kaşığı bal ve bir adet yumurta sarısını karıştırarak 2 haftada bir kere saç diplerinden aşağıya doğru sürmelisiniz. Bu maske saçlarınızın hızla uzamasını sağlayacaktır.
Kaynakça:

  1. https://onedio.com/haber/saclariniz-cabuk-mu-uzasin-istiyorsunuz-bunun-icin-yapabileceginiz-12-dogal-yontem-625617

  2. https://www.sacbakimlari.com/sac-bakimi/saciniz-saglikli-mi-test-edin/

  3. https://www.shape.com/lifestyle/beauty-style/how-healthy-your-hair-take-test

  4. https://www.womenshealthmag.com/beauty/a19902607/healthy-hair-test/

  5. https://www.insider.com/how-to-tell-if-your-hair-is-healthy-2018-10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.