Pratik Egzersizler

Sadece 3 noktaya bastırarak şişkinlikten kurtulunKabarık bir göbek kilo sorununun yanı sıra mide ve bağırsak gazınız olduğunu gösterebilir. Karın şişkinliği bedenin normal sindirim sürecinin bir sonucudur. Yalnız bazı insanlarda kolayca gerçekleşen bu süreç başkalarında rahatsız edici ve gözle görülür olabilir. Gıdaları sindirme ve çıkan atık maddelerden kurtulma süreci hassastır. Uyku düzeninin değişmesi, stres ve beslenme değişiklikleri sindirimi olumsuz etkileyebilir.

Bazen şişkinlik basit bir sindirim sorunu değil daha ciddi bir rahatsızlık sonucu oluşabilir. Eğer gaz ağrısı çok şiddetli ve sürekli oluyor ise kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir. Laktoz hassasiyeti, rahatsız bağırsak sendromu, üst mide bağırsak hastalıkları da sindirimi etkileyerek şişkinliğe neden olabilir.

Neyse ki bazı basit masaj hareketleriyle şişkinliği geçirmek mümkün. Bu noktalara masaj yapmak oluşan gazı çözecek ve mideyi rahatlatacaktır.

1. Nokta

Göbek deliğini merkez noktası olarak alın. Elinizi göbek deliğinin üstüne koyun. İşaret parmağınızın denk geldiği bölgeye bastırarak bu bölge üzerinde saat yönüne daireler çizin. 2-3 dakika boyunca bu şekilde masaj yapın. Ardından 2-3 dakika boyunca saat yönünün aksine masaj yapın. Eğer masajı doğru uyguladıysanız ağzınıza ekşi bir tat gelecek ve tükürük bezleriniz daha fazla çalışmaya başlayacaktır.

2. Nokta

Bu noktaya masaj yapmak karın ağrısını giderecektir.

Göbek deliğinin iki parmak üstündeki noktayı bulun. Aynen birinci nokta gibi buraya da 2-3 dakika boyunca saat yönüne, ardından saat yönünün tersine dairesel hareketlerle masaj yapıyoruz.3. Nokta

Bu noktaya masaj yapmak ağırlık hissini azaltacak ve bağırsaklarınızı harekete geçirecektir.

Dört parmağınızı göbek deliğinin altına yatay olarak yerleştirin. Serçe parmağınızın ucu doğru noktaya denk gelmektedir. Bu bölgeye 2-3 dakika saat yönüne ve saat yönünün tersine masaj yapın.

Ayrıca şu yaşam stili değişikliklerini yaparak gaz şişkinliğinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

1) Aşırı yemekten kaçının. Küçük porsiyonlarda yemek gaz ağrısını azaltacaktır.

2) Yağlı gıdalar sizi şişkin hissettirir. Yağların sindirilmesi protein ve karbonhidrata göre daha uzun sürer. Bu durumda mideniz daha uzun süre dolu kalacaktır. Günlük aldığınız yağ miktarını sınırlamak şişkinliği azaltmanıza yardımcı olur.

3) Hızlı yemek şişkinliğe neden olur. Hızlı yiyip içtiğinizde bol miktarda hava yutarsınız. Bu nedenle kendinizi yavaş yemeğe alıştırırsanız hava yutmaktan kaynaklanan şişkinliğin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca sigara içmek, sakız çiğnemek ve içecekleri pipetle içmek de hava yutma sebeplerinden biridir.Kaynakça:

(https://draxe.com/bloated-stomach/)
(https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/bloated-bloating#1)
(https://www.everydayhealth.com/digestive-health/treatment-for-excessive-gas/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.