Ev Reçeteleri

Safra kesesi taşlarını ERİTEN KÜRLER

 Safra kesesi karaciğerin arkasında ve karın bölgesinde sağ tarafında yer alan kese biçiminde bir organdır. Safra, yağların sindirilebilmesi için karaciğerin ürettiği bir sindirim sıvısıdır. Bu sıvı ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere safra kesesinde birikir. Çok yağlı bir gıda yediğimizde safra kesesi kasılarak içerdiği sıvıyı safra kanalı yoluyla ince bağırsağa gönderir. Sindirim sistemine karışan safra gıdaların sindirilmesine katkıda bulunur.

Safra sıvısının kimyasal içeriğinin dengesi bozulduğunda  safra kesesi taşları meydana gelir. Safra kesesi taşlarının oluşmasındaki en büyük neden safra içinde çok fazla kolesterol bulunmasıdır. Bu durumda fazla kolesterol birikerek taşa dönüşür.

Şu kişilerde safra kesesi taşı görülme riski fazladır:

– Kilolu veya obez kişiler

– 40 yaş üstü kişiler

– Kadınlar (özellikle çocuk doğurmuş ise)

– Ailesinde safra kesesi taşı olanlar

– Şeker hastaları

– Çok yağlı ve kolesterollü gıdalar yiyenler

– Kısa sürede hızlı kilo veren kişiler

Safra kesesi taşları çoğu zaman herhangi bir soruna neden olmaz. Hatta belirtiler görülmediği müddetçe kişiler safra keselerinde taş olduğunun farkına varmazlar. Sorun çıkaran taşlar karnın sağ üst kısmında ağrıya neden olur. Ağrı sıklıkla yağlı ve ağır bir yemeğin üstünden yarım saat geçtiğinde ortaya çıkar. Ağrı bazen sağ omuz veya sırtta da hissedilir. Buna baş dönmesi, kusma, ateş, hazımsızlık, şişkinlik, ciltte ve göz aklarında sarılık gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Neyse ki bazı bitkisel kürlerle safra kesesi taşlarını düşürmek mümkündür. İsterseniz bu kürlere hep birlikte göz atalım.1. Karahindiba kürü

Karahindibada bulunan torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler safra yollarına faydalıdır.

Karahindiba sabah akşam bir tatlı kaşığı ölçüsünde çorbaya katılarak veya nar ekşisiyle karıştırılarak içilmelidir. 3 ay ara vermeden düzenli olarak devam edildiğinde safra kesesi taşları küçülür ve erimeye başlar. Şeker hastaları ve tansiyon hastaları da bu kürü kullanabilir.

2. Limon suyu kürü

Prof. Dr. Ahmet Maranki safra kesesi taşı için limonu öneriyor.

Limon suyu safra kesesi taşlarının neden olduğu ani ağrıları gidermede birebirdir. Ayrıca karaciğerdeki kolesterol üretimini durdurarak hızlı iyileşme sağlar. Limonda bulunan C vitamini kolesterolün suda çözülmesini sağlayarak vücudu atıklardan temizler.

Her gün aç karnına bir bardak sıcak suya dört yemek kaşığı limon suyu dökün ve için. Bir kaç hafta boyunca küre devam ettiğinizde safra taşları erimeye başlayacaktır.


3. Nane kürü

Nane sindirime yardımcı olan bir bitkidir ve safra kesesi taşlarının erimesini sağlar. İçindeki bileşenler hem safra taşlarını çözer hem de ağrıları dindirir.

Bir bardak suyu kaynatın. Kaynadığında altını en kısığa getirin. Bir tatlı kaşığı nane atın ve beş dakika ocakta tutun. Çayı süzün ve istediğiniz miktarda bal ekleyin. Nane çayını bir ay boyunca günde iki kere içince taşlarınız küçülmeye başlayacaktır.

4. Armut kürü

Armutta bulunan pektin bileşeni safra taşlarını yumuşatır ve atılmasını kolaylaştırır.

Yarım bardak sıcak su içine yarım bardak armut suyu ekleyin. İçine iki yemek kaşığı bal atın ve karışımı iki hafta boyunca günde iki defa için.

Buna alternatif olarak kabuğu ve çekirdeklerini ayırdığınız armudu 20 dakika kaynatarak günde iki defa haşlanmış armut yiyebilirsiniz.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu safra kesesi taşlarından kurtulma yöntemi olarak iğde ve kırkkilit otu kürlerinden bahsetmektedir.5. İğde kürü

5-6 adet iğdeyi hafif ezin. Kabuklarıyla beraber 1su bardağı suda 5 dakika kaynatın. Sabahları aç karnına  için. Kürü 15 gün uygulayın.

6. Kırkkilitotu kürü

Bir tutam kırkkilit otunu 1 su bardağı suda 5 dakika kaynatarak akşamları aç karnına için. Bu kür de 15 gün boyunca uygulanmalıdır.

Kırkkilit otu kürünü safra kesesi ağrısını geçirmek için de kullanabilirsiniz. Ağrı başlamak üzereyken hissedip kırkkilit otu çayı içtiğinizde ağrınız geçecektir.Kaynakça:

(https://www.emedicinehealth.com/gallstones/article_em.htm#gallstones_symptoms)

(https://www.nhs.uk/conditions/gallstones/)

(https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7313-gallstones)

(https://www.onlymyhealth.com/health-slideshow/7-juices-that-dissolve-gallstones-1425545671.html)

(http://www.milliyet.com.tr/safra-kesesi-tasindan-ameliyatsiz-pembenar-detay-alternatiftip-1983789/)

(http://kucukbirdokunus.blogspot.com/2015/01/safra-kesesi-taslarindan-boyle-kurtuldum.html?m=1Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.