Genel Sağlık

Sağlığınız için en iyi uyku pozisyonunu seçinUyku, dinlenmek ve yeni güne enerji toplamanın yanında başka işlere de yarıyor. Uyku sırasında bedenimiz hormon salgılama, toksinlerden arınma, kasları rahatlatma ve hatta gereksiz bilgileri silme işlerini yapar.

Araştırmalarda geç yatmak ve yetersiz uyumanın insanı olumsuz düşünmeye yönlendirdiği bulunmuş. Buna ek olarak uyku kalitesi açlığı kontrol eden hormonları etkileyerek kilo almaya neden olabilir.

Uyku kalitesi bu kadar önemli olduğu için en iyi pozisyonda uyumayı öğrenmek faydalı olacaktır. Herkesin alışık olduğu ve rahat ettiği bir uyku pozisyonu vardır. Eğer alışık olduğunuz pozisyonun size sıkıntı verdiğini hissediyorsanız onu değiştirerek daha sağlıklı olabilirsiniz.

1. Sırt üstü uyumak

En popüler uyku pozisyonlarından olmasa da sağlıklı bir uyuma pozisyonudur. Sırt üstü uyumak baş, boyun ve omurganın rahat etmesini sağlar. Bu bölgeler üzerinde fazladan yük oluşmadığı için sabah uyandığınızda ağrı hissetmezsiniz. Sırt üstü yatmak aynı zamanda asit reflüsünü engeller.

Başınızı yeterince yüksekte tutacak bir yastık tercih etmeye çalışın. Yemek borusu mideden yüksekte olduğu zaman mide asitleri ve yemekler midede kalacaktır.

Sırt üstü uyuduğunuzda yüzünüze bastıran herhangi bir şey olmayacağı için yüzde kırışıklık oluşmaz. Kadınlarda göğüsler tamamen destek gördüğü için bu uyku pozisyonu sarkmaları önler.

Yalnız sırt üstü yatmak dilin nefes borusunu tıkamasına neden olabilir. Bu nedenle uyku apnesi sorunu olanlar için tehlike arz eden bir pozisyondur. Bu yatış biçimi daha çok horlamanıza neden olabilir.

Sırt üstü uyumayı tercih ediyorsanız dolgun ama yumuşak bir yastık kullanın. Boynu destekleyen ama başın öne eğilmesine engel olan bir yastık önerilir.

2. Yan dönerek uyumak

Bu pozisyonda gövde ve bacaklar nispeten düz durduğundan asit reflüsü sorunu azalır. Omurganın düzlüğü sırt ve boyun ağrılarını engeller. Ayrıca bu pozisyonda hava kanalları açık olduğundan daha az horlamaya meyilli olursunuz. Bu nedenle uyku apnesi sorunu çekenler için en iyi uyuma pozisyonu budur. Yetişkinlerin yaklaşık %15’i bu pozisyonda uyumaktadır.

Hangi tarafın üzerine yattığınız da sağlık açısından bir fark yaratır. Sağ tarafa yatmak midede ekşime yapabilir. Sol yanın üstüne yatmak karaciğer ve mide üzerinde baskı oluştursa da mide ekşimesini azaltır. Kan akışının düzenli olması için hamile kadınlara sol yanlarına yatmaları önerilmektedir.

Eğer yan tarafınızın üstüne yatacaksanız boynunuzun eğilmesine izin vermeyen, ergonomik bir yastık kullanın.

Yalnız bu pozisyonda uyumak yüzünüz yastığa baskı yapacağı için kırışıklıklara ve kadınlarda göğüs sarkmalarına neden olabilir.3. Cenin pozisyonunda uyumak

En popüler uyuma biçimlerinden biri olan cenin pozisyonu yetişkinlerin %41’i tarafından tercih edilmektedir. Cenin pozisyonu horlamayı azaltır. Gevşek bir cenin pozisyonu, özellikle sol taraf üstüne yatıldı ise hamileler için faydalıdır. Bu pozisyon bebeğin kan dolaşımını rahatlatır ve rahmin karaciğere baskı yapmasını önler.

Yalnız sıkı bir cenin pozisyonu diyaframdan nefes almanızı engeller ve kaslarınızın ağrımasına neden olabilir.

Çeneyi göğüse bastırmak ve dizleri yukarı çekmek yerine omurganızı dik ve rahat tutmaya çalışın. Böylelikle kas ağrılarına engel olabilirsiniz. Gevşek bir cenin pozisyonu alarak nispeten sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz. Bu pozisyon için boynunuzu dik tutan irice bir yastık kullanın. Ayrıca dizlerinizin arasına yerleştireceğiniz ince bir yastık kalçadaki gerilimi azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.

4. Karın üstü uyumak

Karnınızın üstüne yatıp uyumak pek tavsiye edilmeyen bir pozisyondur. Bu pozisyonun tek faydası horlamayı azaltmasıdır.
Karın üstü yatmak sıklıkla sırt ve boyun ağrısına neden olur. Bu pozisyonda omurgayı dik tutmak zordur. Kaslar ve eklemlere baskı uygulandığı için bu şekilde uyumak ağrı, karıncalanma ve uyuşukluğa neden olabilir. Boynunuzu zorlayarak döndürdüğünüz için nefes almak ve kan dolaşımı zorlaşır.

Bu nedenle farklı bir uyuma pozisyonuna kendinizi alıştırmanız tavsiye edilir.

Yine de bu pozisyonda uyumak size rahat geliyorsa ince bir yastık öneririz. Böylece boynunuz mümkün olduğunca düz kalacaktır.
Sağlık üzerindeki farklı etkilerine rağmen bunlar arasında en iyisi sizin en rahat ettiğiniz pozisyondur. Yine de farklı pozisyonları test edip uyku kalitenizi nasıl etkilediklerini test edebilirsiniz. Her birini bir kaç gece uygulayıp size en sağlıklı geleni seçin. Doktor aksini önermediği müddetçe en rahat ettiğiniz pozisyon sizin için en doğru olandır.Kaynakça:

(https://sleep.org/articles/best-sleep-position/)
(http://www.medicaldaily.com/sleeping-positions-stay-healthy-best-and-worst-ways-sleep-during-night-296714)
(http://edition.cnn.com/2011/HEALTH/04/19/healthiest.sleep.position/index.html)
(https://greatist.com/happiness/best-sleep-positions)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.