Genel Sağlık

Sağlığınızı Bozabilecek Yedi Kıyafet TürüHepimiz güzel görünmek istiyoruz ve moda endüstrisi bu konuda önümüzde bir çok seçenek sunuyor. Moda söz konusu olunca güzellik algısı ön plana çıkıyor ve kıyafetlerin sağlıksız olabileceği ihtimalini göz ardı edebiliyoruz.

Yalnız gardırobunuzdaki kıyafetler o kadar da masum olmayabilir. Bir araştırmada kadınlardaki sırt ağrısı problemlerinin %73’ünün giydikleri kıyafet ve aksesuarlardan kaynaklandığı bulunmuş.  İsterseniz dikkat edilmesi gereken bu kıyafetlere hep birlikte göz atalım.

1. Parmak arası terlikler

Yaz aylarının popüler kıyafetlerinden biri olan parmak arası terlikler deniz kenarında gezinirken işinizi görebilir. Yalnız uzun yürüyüşler ve sportif faaliyetlerde parmak arası terlikler ayağınızda ağrıya neden olur. Sağlam ayakkabıların aksine parmak arası terlikler taban desteği sağlamaz ve tabandan gelen şokları absorbe etmez. Bu nedenle uzun süreli yürüyüşler için sağlam bir ayakkabı tercih etmeniz önerilir.

2. Sıkı pantolonlar

Skinny kotların ne kadar hoş göründüğünü hepimiz biliyoruz. Yalnız sıkı pantolonlar kan dolaşımını engeller, hatta sindirim sorunlarına bile neden olabilir. Bu bölgedeki sürekli basınç sinirleri etkiler. Bu da kalça ve üst bacak bölgesinde uyuşukluğa sebep olabilir. Kompartman sendromu denilen rahatsızlık gün içinde göz ardı edildiğinde zamanla kaslarda zayıflığa ve sinir hasarına neden olma ihtimali taşır.

Neyse ki sıkı kotlarınızdan kurtulmadan da sağlıklı kalabilirsiniz. Sürekli aynı pozisyonda hareketsiz kalmamaya ve hareket etmeye dikkat ederseniz kan dolaşımınız düzene girecektir.

3. Topuklu ayakkabılar

Bir araştırmaya göre kadınlar erkeklere göre dört kat fazla ayak problemi çekiyor. Bu problemlerin çoğuna topuklu ayakkabılar neden olmakta. Topuğun inceliği ve yüksekliği arttıkça problemler çoğalıyor.

Topuklu ayakkabılarla geçirdiğiniz süreyi sınırlandırarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Sağlıklı kalmak için ayaklarınız sürekli destekli ve dengede durmalıdır. Özellikle uzun süre ayakta kalacağınız günlerde yedeğinizde topuklu olmayan bir ayakkabı tutmak faydalıdır.4. Ağır küpeler ve kolyeler

Araştırmalara göre küpe deliklerinin %20’sinde bakteriyel enfeksiyon oluşmakta. Ağır ve büyük küpeler zamanla kulak deliğini çekerek genişletebilir. Uzun süre çekmeye maruz kalan kulaklarda doku hasarı oluşabilir. Benzer bir tehlike ağır kolyeler için de mevcuttur. Boyunda taşınan ağırlık zaman içinde boyun ağrılarına neden olabilmektedir.

5. Kalem etekler

Bacakları birbirine yakınlaştıran kalem etekler her zaman denge riski taşır. Hareketliliği engelleyen eteklerle düşme riski daha fazladır. Kalem etek giydiğinizde yürümek ve arabaya binmek gibi aktiviteler kısıtlanır. Ayrıca kas çekilmesi ve diz ağrıları da dar bir kalem eteğin getireceği sorunlardandır.

6. Sıkı yakalar ve kravatlar

Kıyafet seçiminden dolayı tehdit altında kalanlar sadece kadınlar değil. Bir araştırmaya göre erkeklerin %67’si boyunlarını sıkan gömlekler satın alıyor. Sıkı yakalar, üzerine bağlanan kravatla birlikte boyundaki kan dolaşımını engelliyor, baş ağrısına neden oluyor ve boynun hareketliliğini engelliyor. Ayrıca sırt ve omuz bölgesinde gerilime neden oluyor.

7. Büyük çantalar

Hemen her kadın gibi siz de ihtiyaçlarınızın hepsini sığdırabileceğiniz bir çanta kullanıyor olabilirsiniz. Özellikle tek omuzda taşınan ağır çantalar kas ağrısına neden olabilir. Her ne kadar estetik yönden omuz çantaları kadar albenili olmasa da omuza eşit ağırlık veren sırt çantaları daha ağır malzemeleri taşımak için idealdir. Eğer omuz çantanızı bırakmak istemiyorsanız ihtiyaçlarınızı tesit edip sadece gerekli eşyaları taşımak da iyi bir çözümdür.Kaynakça:

(http://www.viraloxy.com/top-9-fashion-items-secretly-damage-health/3/)

(https://www.webmd.com/beauty/features/flip-flops-fun-but-not-great-for-feet#2)

(https://www.bbc.com/news/health-33223045)

(https://www.keephealthyliving.com/clothing-items-that-can-damage-your-health.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.