Genel Sağlık

Sağlığınızı şu 4 testle kontrol edinBedeninizde neler olup bittiğini fark etmek sağlıklı kalmakta büyük önem taşıyor. Erkenden fark edilen her türlü sağlık problemi size tedavi için zaman kazandırır. Hatta bu rahatsızlıklardan pek çoğunu gerekli önlemleri alarak ciddi bir şeye dönüşmeden ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi vereceğimiz testlerle bunu sağlamak mümkün.

İsterseniz testlere hep birlikte göz atalım.

1. Göz testi

Sarı nokta hastalığı 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülen ve gözlerin keskinliğini kaybetmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Amsler testi ile gözde sarı nokta hastalığı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu testi iyi ışık alan bir odada yapın. Resim 25 ila 40 cm ötede olacak biçimde durun. Başınızı öne veya yanlara eğmeden ve gözleri kısmadan resme bakmaya çalışın.

Şimdi gözünüzün birini elinizle kapatın ve göz kırpmadan 10 saniye resme bakın. Hemen şimdi yapalım.

On saniye sonra egzersizi diğer gözle yapalım.

Eğer çizgiler görüntü bozulmadan eşit aralıkta görünüyorsa ve gri noktalar belirmiyor ise retinanız gayetle sağlıklı demektir. Eğer resmin bazı yerleri bozulduysa ve çizgiler düzlüğünü kaybediyorsa bir göz doktoruna görünmeniz gerekebilir.

2. Dayanıklılık testi

Yoğun kardiyo çalışması kalp rahatsızlığı olan veya yaşı ileri kişilere tavsiye edilmez. Bu nedenle şimdi göstereceğimiz testi yaparken zorlanıyorsanız yapmadan geçebilirsiniz.

Nabzınızı bulun ve bir dakikada ne kadar attığını tespit edin.

Şimdi 20 kere oturup kalkma hareketi yapacağız. Haydi hep beraber yapıyoruz.

Hareketi 20 kere yaptıysanız tebrikler. Şimdi nabzınızı yeniden sayın. Eğer nabzınız %25 oranında arttıysa gayet sağlıklısınız demektir. Eğer aradaki fark %25 ile %50 arasında ise kardiyovasküler sisteminiz biraz zayıf olabilir. Eğer nabız artışı oranı %50’nin üzerinde ise dikkat etmeniz gereklidir. Bu durumda bir doktora görünmenizi öneririz.

3. Duruş testi

Doğal duruşunuzda ayakta durun ve birinden duruşunuzu kontrol etmesini isteyin. Eğer sırtınız 45 derece ve üstü bir eğim alıyorsa ve kalçalarınız öne doğru çıkıyorsa omurganızda eğrilik var demektir. Bu şekilde durmak gitgide artan bir kamburluğa sebebiyet verebilir. Bu nedenle aklınıza geldikçe duruşunuzu düzeltmek ve sırtı dikleştirmek yararlı olacaktır.

Sırtınızın duruşunu test edecek bir başka test ise kalem testidir. Ellerinize birer kalem alın ve ayakta durun. Eğer kalemler birbirine paralel ise duruşunuz düzgündür. Eğer kalemler birbirine dönük ise bu sırtınızda kamburluk olduğunu gösterir.

Bir başka duruş testine geçiyoruz. Bu test için yine birinden yardım almanız gerekiyor. Dik bir şekilde ayakta durun ve yanındaki kişiden bir parmağını kulak memenize diğerini omuz kemiğinize koymasını isteyin. Eğer iki parmak arasındaki çizgi yere dik olarak iniyorsa duruşunuz düzgündür. Eğer kulak memesindeki el omuzdaki elden daha öndeyse duruşunuz bozuk demektir.

Uzun süre boyunca oturarak yapılan günümüz meslekleri duruş bozukluklarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle oturarak iş yapan kişilerin ve öğrencilerin ara sıra duruşlarını kontrol etmeleri sağlık açısından faydalıdır.4. Solunum testi

Şimdiki testi akciğer kapasitenizi ve aldığınız oksijenin bedeninize ne kadar dağıldığını test etmek için kullanabilirsiniz.

Telefonunuzun kronometresini hazır edin. Oturun ve bir kaç derin nefes alın. En son derin bir nefes alın ve tutun. Nefesinizi tuttuğunuz anda kronometreyi başlatın. İsterseniz burnunuzu elinizle kapatabilirsiniz. Bakalım kaç saniye nefes tutabileceksiniz.

Sağlıklı bir kişinin nefes tutma süresi erkekler için en az 40, kadınlar için en az 30 saniyedir. Eğer sporcu iseniz bu süre çok daha fazla çıkabilir. Sonuca bakarak bedeninizin ne kadar eğitimli olduğunu saptayabilirsiniz.Kaynakça:

(https://brightside.me/inspiration-health/7-quick-tests-to-evaluate-the-condition-of-your-body-441710/)
(http://www.allaboutvision.com/conditions/amsler-grid.htm)
(https://www.thejoint.com/texas/dallas/lincoln-park-28017/easy-ways-to-check-your-posture)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.