Faydalar ve Zararlar

Sağlık İçin Her Gün Yedi Adet CevizYüksek besleyici özellikler taşıyan ceviz taşıdığı doymamış yağ asitleri, lif, protein, vitamin ve antioksidanlarla çok zengin bir besin kaynağıdır. Sağlıklı bir atıştırmalık olan ceviz, salata, makarna, çorba ve tatlılarda sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra cilde ve saça faydası nedeniyle ceviz güzellik ürünlerinin bir numaralı malzemesidir.

Araştırmalar, kabuklu yemişler arasında en faydalı olanının ceviz olduğunu gösteriyor. Günde sadece yedi adet ceviz yediğinizde sağlığınızı olumlu yönde etkilediğini görebilirsiniz.

İsterseniz cevizin neye iyi geldiğine hep beraber göz atalım.

1. Kilo vermeye yardımcı olur

Cevizin genelde kilo aldırdığına inanılır. Genel inanışın aksine ceviz kilo vermek isteyen herkesin diyet programına eklemesi gereken bir gıda. Yedi adet cevizde 2.5 gram omega 3 yağı, 3 gram yağ, 4 gram protein ve 2 gram lif bulunur. Bu içerik tüketildiğinde doygunluk hissi yaratır. Her ne kadar kalori yönünden güçlü olsa bile ceviz doygunluk verdiği için kilo vermenize yardımcı olacaktır.

2. Beyin fonksiyonlarını güçlendirir

Antik çağların bilge kişilerine göre bitkiler benzedikleri organlara fayda sağlar. Ceviz de bunun iyi bir örneğidir. Cevizde bulunan folik asit sinir sistemine iyi gelir ve Alzheimer gibi bilişsel hastalıkları azaltır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri ile hafızayı ve zihni güçlendirir. Araştırmalar omega 3 eksikliğinin depresyona ve zihinsel becerilerde düşüşe neden olduğunu göstermektedir.3. Kalp hastalıklarını önler

Tüm diyetik gıdalar arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olan gıda ceviz, kalp hastalıklarına karşı çok etkilidir. Ayrıca içerdiği omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol üretimini arttırır. Kalp hastalığı riski taşıyan kişilere günde 7 adet ceviz yemeleri önerilmektedir.

4. Diyabeti önler

Tüm sert kabuklu yemişler gibi ceviz de diyabete karşı koruma sağlar. Yapılan bir araştırmada haftada iki kez 28 gram ceviz tüketen kadınlarda tip 2 diyabet görülme olasılığı %24 daha azdır. Araştırma kadınlar üzerinde yapılmış olmasına rağmen uzmanlar erkeklerde de aynı sonucun alınacağını iddia etmektedirler.

5. Uyku getirir

Cevizde uykuyu düzenleyen hormon olan melatonin bulunmaktadır. Melatonin hali hazırda beden tarafından üretildiği için, ceviz tüketmek kandaki melatonin seviyesine katkıda bulunur ve uyku getirir. Bu nedenle yatmadan önce ceviz tüketmek çok faydalı olacaktır.

6. Saçları kuvvetlendirir

B 7 vitamini olarak da bilinen biyotin cevizde bol miktarda bulunmaktadır. Biyotin saçları kuvvetlendirir, dökülmeleri azaltır ve saçın hızlı uzamasını sağlar. Cevizdeki omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de saç köklerini kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Bunun yanı sıra saça düzenli olarak ceviz yağı uygulamak saçı kökten uca besler, saç kırıklarını giderir ve saçların sağlıklı biçimde uzamasını sağlar.Kaynakça:

(http://www.thehealthsite.com/fitness/go-walnuts-13-health-benefits-of-this-awesome-nut/)
(http://www.curejoy.com/content/10-health-benefits-walnuts-skin-hair-health/)
(http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/05/19/7-walnuts-benefits.aspx)
(http://www.stylecraze.com/articles/top-10-health-benefits-of-walnuts/#gref)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.