Ev Reçeteleri

Sarımsak ve balla bağışıklık sisteminizi güçlendirinSarımsak ve bal kullanarak bedeninizi sağlıklı ve zinde tutacak bir karışım hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Sarımsak sadece eşsiz lezzeti ile değil antioksidan özellikleriyle sağlığımıza iyi geldiği için de mutfağımızın vazgeçilmez bir parçası. Sarımsağın içinde bulunan alisin kollestrolü düşürür, kanın pıhtılaşmasını önler ve zararlı bakterileri öldürür.

Ayrıca sarımsağın bağışıklık sistemini canlandırarak kansere karşı savunma sağlayan sülfür bileşenleri içerdiği iddia edilmektedir.

Sarımsak çok kalorili olmamasına rağmen manganez, kalsiyum, fosfor, selenyum, B6 ve C vitamini gibi besinler yönünden zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bedeninizi enfeksiyonlara karşı korur. Hergün sarımsak tüketmenin soğuk algınlığına yakalanmayı %63, soğuk algınlığı süresini ise %70 azalttığı bulunmuştur.

Saf bal da antioksidanlar ve enzimlerin yanısıra demir, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi mineraller içerir. Ayrıca B6, tiyamin, riboflavin ve niyasin içerir.

Dikkat: Piyasada satılan balların çoğu pekçok işlemden geçer. İşlem sırasında maruz kaldığı ısı nedeniyle baldaki doğal enzimler, vitaminler ve mineraller kaybolur.

Organik bal çok daha fazla lezzete ve besin değerine sahiptir. Ayrıca organik balın sindirim kolaylaştıran sağlıklı bir glisemik endeksi bulunmaktadır.

Organik bal kolestrol seviyesini düşürür. Bedene ve zihne enerji vererek beden ağırlığını dengede tutmayı kolaylaştırır.

Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini tedavi eder.İşte size sarımsak ve bal ile beden sağlığınızı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin doğal formülü:

– Yaklaşık bir su bardağı hacminde küçük boy kavanoz

– 1 baş sarımsak

– Sarımsak dolu kavanozu dolduracak kadar organik bal

Tarif:

1. Sarımsağı dişlerine ayırın ve soyun.
2. Her bir dişi geniş bir bıçağın eniyle bastırarak çatlatın.
3. Sarımsakları kavanoza doldurun.
4. Üzerini tamamen kapatacak kadar organik bal ekleyin.
5- Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında 3-5 gün bekletin.

Sarımsak, balın tatlılığını ve besin maddelerini alırken bal da sarımsağın faydalı özelliklerini alacaktır. birkaç gün oda sıcaklığında beklettikten sonra buzdolabınıza koyabilir ve karışımınızı mevsim boyunda taptaze tutabilirsiniz.

Hasta olacakmış gibi hissetmeye başladığınızda karışımdan bir tatlı kaşığı balla bir diş sarımsak alın ve birlikte tüketin. Böylece her iki besinin de en faydalı özelliklerinden faydalanmış olacaksınız.Kaynakça:

http://www.rd.com/health/conditions/10-foods-to-help-prevent-cancer/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/07/05/garlic-benefits.aspx
http://dontwastethecrumbs.com/2014/11/diy-immune-boosting-honey-infused-garlic/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir