Genel Sağlık

Şeker hastalığı ve kolesterole iyi gelen mucize meyve: İncirİncir en aromatik ve lezzetli meyvelerden biri. Ülkemizde Ege bölgesince bolca yetiştirilen bu meyvenin pek çok faydası bulunuyor. İncir B2, B1 ve A vitaminleri, omega yağ asitleri ve antioksidan içerir. İncirde ayrıca kalsiyum, çinko, selenyum, bakır, manganez, magnezyum ve demir bulunur.

Tüm bu zengin içeriğe sahip incir özellikle diyabete iyi gelir ve kolesterolü düşürür. İsterseniz bu iki faydayı detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. İncirin diyabete faydası

Şeker hastaları arasında meyvelerin şeker içerdiği için tüketilmemesi gerektiğine dair yanlış bir inanış vardır. Aslında çoğu meyve düşük glisemik endekse sahiptir. Bu nedenle kan şekerinde ani artışlara neden olmaz. İncir de bu meyvelerden biridir ve şeker hastaları için faydalı olabilir.

İncirde bulunan lif içeriği kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Lif yönünden zengin bir diyet tip 2 diyabet riskini azaltacaktır.

İncirin yaprakları da şeker hastalığına iyi gelir. Araştırmalara göre incir yaprağında bulunan fikusin maddesi insülin hassasiyetini arttırmaktadır.

İncir yaprağını çay olarak demlenip içebilirsiniz.

Kurutulup toz haline getirilmiş incir yaprağından ortalama 2-3 çay kaşığını soğuk suya atın. Suyu kaynatın. 1 dakika kaynadıktan sonra ocağı söndürün. 5 dakika bekleyin ve süzün. Bu çayı günde bir defa sabah kahvaltısında için.
Eğer çayı içmeye başladıysanız bunu kesinlikle doktorunuza bildirin.2. İncirin kolesterole faydası

İncirde yağ ve kolesterol yoktur. İncir çözülebilir bir lif türü olan pektin içerir. Pektin vücuttan kolesterolün atılmasını sağlar.

Peki lifler bunu nasıl yapıyor?

Lif bitkinin asıl yapısını oluşturan bölümdür. Sindirim sistemimiz lifleri parçalayamaz çünkü bunu parçalayacak mekanizmaya sahip değildir. Hücrelerimizin besin anlamında liflerden edinebileceği bir şey bulunmaz. Yalnız liflerin çok farklı bir faydası bulunmaktadır.

Karaciğer yediğimiz gıdalardaki yağı parçalayacak safrayı üretir. Safra üretmek için kandaki kolesterolü alır ve safraya çevirir. Ardından gerektiğinde kullanılmak üzere safra kesesine gönderir. Yemek yediğimizde safra kesesi safrayı bağırsaklara göndererek besinlerdeki yağın kırılmasını sağlar. Safra, yağ kırma işini bitirdiğinde şu iki şeyden biri meydana gelir.

Eğer yeterli lif almıyorsanız safra bedenden atılmaz. Bu durumda karaciğer daha fazla safra üretmeyeceği için kandaki kolesterolü çekmez ve sisteminizde daha çok kolesterol birikir.

Eğer yediklerimiz yeterli lif içeriyorsa bu lifler safrayı hapseder ve dışkı yoluyla dışarı atar. Safra bedenden atıldığında karaciğer kandaki kolesterolü çekerek yeni safra üretir. Böylece sisteminizde daha az kolesterol kalır.
Bu nedenle incir ve diğer tüm lifli meyveler ve tahıllar kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olacaktır.Kaynakça:

(https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/diabetes-food-myths/myth-fruit-diabetes)
(http://www.botanikecza.com/content59/Diyabette-incir-Yapragi-)
(https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-figs-or-anjeer.html)
(https://www.express.co.uk/life-style/health/701563/diabetes-treatment-insulin-fig-leaves-cure)
(http://www.helleniccomserve.com/figscanlendyouahand.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.