Pratik Egzersizler

Sırt Ağrısı İçin 1 Dakikalık Egzersizler

Isıtıcılı sırt masaj aleti ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz!

İster işte ister evde televizyon seyrederken olsun oturarak geçirdiğimiz uzun saatler bedenimize hiç iyi gelmez. Bundan en çok sırt bölgemiz etkilenir. Neyse ki sırttaki ağrı ve tutulmaları çok kısa bazı egzersizlerle geçirebiliriz. Hareketler çok basit ve herhangi bir alet gerekmiyor. Ayrıca hiç zor değiller, size garanti veriyoruz.

İsterseniz hemen egzersizlerimize başlayalım.

1. egzersiz

Sırt üstü yatın ve kollarınızı yanlara açın. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarını yere koyun. Şimdi dizlerinizi yana yatırın. Bu sırada başınızı aksi yöne döndürün. Hareketi yaparken omuzlarınızı hareket ettirmeyin. 10 saniye kadar bekleyin ve hareketi diğer yöne doğru yapın.

2. egzersiz

Sırt üstü düz bir şekilde yatın. Şimdi sağ dizinizi kaldırarak sola doğru yatın. Bu sırada altaki bacağı düz tutun. Sağ topunuz sol dizinize değecek şekilde durun. Ardından bacağınızı düzelterek yeniden sırt üstü yatın. Şimdi hareketi diğer tarafa uygulayın. 1 dakika boyunca hareketi sırayla her iki yöne doğru yapın. Bu hareket ayrıca karın kaslarınızı da çalıştıracaktır.

3. egzersiz

Sırt üstü yatın ve bacaklarınızı yerden yaklaşık 15 santim kaldırın.Ellerinizi ensenizde birleştirin ve omuzları yerden hafifçe kaldırın.
Şimdi sağ dizinizi kaldırırken gövdenizle sağa dönün ve sol dirseğinizi dizinize yaklaştırın. Ardından aynı hareketi diğer yöne yapın. Yani sol dizi kaldırırken gövdenizi sola döndürün ve sağ dirseğinizi sol dize yaklaştırın. Böylece hareketi her iki yöne yapmış olacaksınız
1 dakika boyunca hareketi sırayla her iki yöne doğru yapın.

4. egzersiz

Bu egzersiz için dizler ve elleri yere koyarak durun. Elleriniz omuzların, dizleriniz de kalça tam altında olsun. Şimdi başınızı geriye atın, kalçanızı çıkarın ve omurganızı iyice aşağı bastırın. Bu pozisyonda 15-20 saniye kadar durun. Ardından iyice kamburunuzu çıkararak 15-20 saniye kadar durun. 1 dakika boyunca hareketi sırayla her iki yöne doğru yapın.5. egzersiz

Bu egzersiz için yine bir önceki gibi eller ve dizler yerde durun. Şimdi sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Ardından bu bacağı tekme atar gibi arkada uzatın. Bu sırada sol kolunuzu ileri uzatın. Bir saniye kadar durun ve ilk pozisyona geri dönün.

Şimdi aynı hareketi diğer yöne yapalım. Sol dizi göğsünüze çekin. Ardından geriye doğru uzatırken sağ kolunuzu ileri uzatın. 1 dakika boyunca hareketi sırayla her iki yöne doğru yapın.

6. egzersiz

Bu egzersiz hepimizin bildiği yarım mekik. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi hafif kırın. Ayaklarınız yere düz olarak basın. Elleri ensede birleştirin. Şimdi bir nefes alın ve nefesi verirken omuzlarınızı yerden kaldırarak öne uzanın. Bu pozisyonda 5 saniye kadar kalın ve kendinizi geri bırakın. 1 dakika boyunca hareketi yapalım.

Hareketleri mümkün olduğunca her gün yapmaya çalışın. Hatırlamak istediğiniz bir nokta varsa istediğiniz zaman videoyu yeniden seyredebilirsiniz. Bu hareketlerin her birine günde 1 dakika ayırarak sırt ağrılarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.Kaynakça:

(https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/one-minute-stretching-exercises-to-help-reduce-back-pain-439560/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.