Cilt Bakımı ve Güzellik

Siyah Noktalardan Kurtulma KürleriSiyah noktalar cilt gözeneklerinde biriken yağ ve ölü hücrelerin oluşturduğu çıkıntılardır. Genelde burun bölgesinde görülmekle birlikte sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda da siyah nokta görülebilir. Siyah noktalar ergenlik dönemindeki gençlerde ve kadınlarda adet öncesinde daha sık görülür.

Ayrıca stres, hormonal değişiklikler, hijyen eksikliği, bazı kozmetik ürünler, genetik yatkınlık, sigara, alkol ve fazla kahve içmek de ciltte siyah noktalar belirmesine neden olur.

Eğer cilt gözenekleri açıksa biriken yağ bir süre sonra havayla temas ettiği için noktalar siyahlaşır. Eğer gözenek kapalıysa yağ cilt altında birikir ve beyaz sivilce oluşturur. Sivilceleri sıkmak onlardan kurtulmanın en iyi yöntemi değildir. Çünkü sıkma işlemi özensizce yapılırsa sivilcenin dağılmasına, iltihaba hatta ciltte iz kalmasına yol açar.

Özellikle peeling etkisi yapan ev reçetelerini kullanırken dikkatli olunmalı ve cildi tahriş etmekten kaçınılmalıdır. Cilde sert davranmak kızarıklık ve yara izlerine neden olabilir.

İsterseniz siyah noktaları gideren ev reçetelerine hep birlikte göz atalım.

1. Yumurta akı maskesi

Yumurta akı maskesi siyah noktaları giderir. Bunun yanı sıra cildin fazla yağlanmasının önüne geçer.  Yumurta akında bulunan albumin maddesi ciltteki gözenekleri sıkılaştırır ve cilde güzel bir görünüm kazandırır.

Bir yumurtanın akını bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.

Bu kürü hafta 1 ila 2 kez yağlı ciltler üzerinde uygulayabilirsiniz.

2. Aloe Vera Jeli

Aloe vera cildi rahatlatır, gözenekleri temizler ve fazla yağı temizler. Bu özellikleriyle aloe vera cildi siyah nokta, akne ve diğer cilt sorunlarından korur.

Taze aloe vera jelini yapraktan çıkarın ve yüzünüze sürün. On dakika bekledikten sonra  yüzünüzü yıkayın.

Bu kürü her gün her cilt türü üstünde kullanabilirsiniz.

3. Domates

Domates antibakteriyel özellikleriyle siyah noktaların kurumasını sağlar. Ayrıca domateste cildi güçlendiren ve koruyan likopen maddesi bulunur.

Bir domatesi iyice ezip püre haline getirin. Gece yatmadan önce siyah noktaların üzerine yedirin. Sabah uyanınca yıkayın.

Bu kürü her gece tüm cilt türünde uygulayabilirsiniz.

4. Yeşil çay

Yeşil çayın antioksidan etkisi cilt üzerinde kullanıldığında da fayda sağlar.

Kuru yeşil çay yapraklarını suda ıslatıp karıştırarak macun kıvamına getirin. Macunu siyah noktalı bölgelerin üzerine uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayın.

Bu kürü haftada bir her cilt tipi için kullanabilirsiniz.5. Limon

Limon suyu cildi ölü hücrelerden temizleyen sitrik asit içerir. Ayrıca limonda bol miktarda bulunan C vitamini cilt sağlığını korur ve akne izlerini azaltır.

Bir çay kaşığı limon suyuyla pamuk topunu ıslatın. Siyah noktaların üzerine sürün ve on dakika bekleyin. Veya isterseniz gece yatmadan uygulayın ve sabah yıkayın.

Bu kürü iki günde bir yağlı cilt türleri üstünde kullanabilirsiniz.

6. Aspirin

Aspirin iltihap giderici özellikleriyle cildi iyileştirirken siyah nokta ve akneleri giderir. Ayrıca cilt gözeneklerini sıkılaştırarak başka sivilcelerin oluşmasını güçleştirir.

3 aspirin tabletini ezip suyla karıştırın. Eğer cildiniz kuruysa içine iki damla badem yağı , eğer yağlıysa iki damla limon suyu katın.

Karışımı siyah noktaların üstüne sürün ve 15 dakika bekleyin.

Suyla yıkayın ve bölgeyi nemlendirin.

Bu kürü haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

7. Karbonat

Sodyum bikarbonat antibakteriyel özelliği olan harika bir cilt temizleyicidir. Sivilce ve siyah noktaları gidermekte sıklıkla kullanılır.

Bir yemek kaşığı karbonatı iki yemek kaşığı suyla karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı sivilcelerin üzerine uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Bu karışımı haftada iki kez yağlı ciltler üzerinde kullanabilirsiniz.

Siyah noktaları çıkarmak için bu seti kullanabilirsiniz.

Kaynakça:

(http://www.naturallivingideas.com/home-remedies-for-blackheads/)

(https://www.rd.com/health/beauty/home-remedies-blackheads/)

(http://www.stylecraze.com/articles/18-home-remedies-for-blackheads/#gref)

(https://diyremedies.org/lemon-for-blackheads/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir