Faydalar ve Zararlar

Sofra Tuzunun Bilinmeyen Sekiz FaydasıHemen hemen dünyadaki her yerinde, yemeklere belirli bir miktar sofra tuzu dökülür. Yalnız yemeklerdeki kullanımının yanı sıra tuzun az bilinen başka faydaları da bulunuyor. İsterseniz hep birlikte bu az bilinen özelliklere göz atalım.

1. Ağızdaki aftları tedavi eder

Aft, ağızda çıktığında oldukça acı veren bir yara türüdür. Tuzla gargara yapmak aftları iyileştirir.

İki çay kaşığı tuzu çeyrek bardak ılık suda çözün. İyice karıştırdıktan sonra karışımı dişlerin arasından geçirerek yirmi saniye boyunca ağzınızda çalkalayıp tükürün. Bu işlemi günde üç kere tekrar edin.

2- Boğaz ağrısını giderir

Boğaz enfeksiyonundan kuru havaya kadar boğaz ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu durumda tuz, enfeksiyonu gideren bir antiseptik vazifesi görür.

Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz atın. İyice karıştırın. Birkaç saniye boyunca gargara yapın ve tükürün. Boğaz ağrısını gidermek için bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde bir kere tekrar edin.

3. Göz nezlesine iyi gelir

Göz nezlesi gözde tahriş veya enfeksiyon olduğunda görülen bir rahatsızlıktır. Tuz ile gözü dezenfekte ederek temizleyebilir ve kızarıklığı giderebilirsiniz.

Bir bardak damıtılmış suyu kaynatın ve içine bir çay kaşığı tuz atın. İyice karıştırdıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin. Ardından bir kahve fincanı veya damlalık yardımıyla gözünüzü bu solüsyonla yıkayın. Bu işlemi gün boyunca birkaç kez yapabilirsiniz.

4. Ayak ağrılarını gidermek

Tuz, ayak parmakları, bilekler ve tabanlardaki ağrıyan kasları rahatlatmada kullanılır.

Bir leğen ılık suya yarım bardak tuz atın. Ayaklarınızı on beş dakika bu suda bekletin. Kuruladıktan sonra beş dakika nazikçe masaj yapın. Bunu günde bir kez yaparak ayak ağrılarını giderebilirsiniz.5. Gözlerdeki şişliği alır

Uykusuzluk veya ağladıktan sonra oluşan göz şişkinliğini indirmek için tuzlu su kullanılabilir. Tuz cildinizi sıkılaştıracak ve nemi alacaktır.

Bir tas ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Bu karışımla ıslattığınız pamuğu kapalı göz kapaklarınızın üstüne yerleştirin. Sonuç almak için yirmi dakika beklemek yeterlidir.

6. Doğal bir diş macunudur

Tuz dişlerinizi temizler ve ağzınızdaki bakterileri giderir. Ayrıca dişlerdeki plakları yok eder.

Nemli bir diş fırçasını tuza batırıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Dört beş gün boyunca günde bir kere bu şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Bunun yanı sıra bir ölçek tuz ile bir ölçek karbonatı karıştırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Yalnız ağzınızda aft yaraları varsa tuz bu bölgeleri yakabilir.

7. Nezle tedavisinde kullanılır

Tuz genizi temizler ve zararlı maddeleri yok eder.

Bir çay kaşığı tuzu iki bardak ılık suyla karıştırın ve burun yıkama kabıyla geniz yollarını yıkayın. Bu işlemi dört gün boyunca günde bir veya iki defa tekrarlayın. Her kullanımdan sonra kabı yıkamayı unutmayın.

8. Böcek ısırıklarını giderir

Tuzla böcek ısırıklarının acısını alabilir ve yaralı bölgeyi dezenfekte edebilirsiniz. Ayrıca tuz uygulamak ısırılan bölgedeki toksinleri çekecektir.

Bölgeyi antiseptik sabun ve ılık suyla yıkayın. Eğer böceğin veya arının iğnesi duruyorsa dikkatle çıkarın. Sonra yoğun bir tuzlu su solüsyonunu macun gibi bölgeye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve yarım saat sonra yıkayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.