Genel Sağlık

Su içmek için en uygun 7 zaman
Her gün en az 8 bardak su içmek tartışmasız en çok bahsi geçen sağlık kurallarından biri. Düzenli su içtiğinizde bedeniniz daha rahat çalışacaktır. Peki suyu belirli zamanlarda içmenin çok daha faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

İsterseniz en uygun su içme zamanlarına hep birlikte göz atalım.1

1. Sabah kalkar kalkmaz

Güne başlamak için en güzel yöntem bir bardak su içmektir. Su içmek bedene uyandığınızı ve aktif biçimde güne başladığınızı anlatan bir sinyal verir. Metabolizmanızın gece uykudayken yaktığı kaloriler sonucunda artık maddeler ve serbest radikaller açığa çıkar. Bir bardak su içmek sizi bu zararlı toksinlerden kurtaracak, idrar yolunu temizleyecek ve iç organları çalıştıracaktır. Kahvaltıdan yarım saat önce bir bardak su içmenizi tavsiye ederiz.

2. Yemeklerden önce

Yemekten önce su içmek doygunluk hissi verir. Böylece fazla yemek arzusunu bastırır.

Ayrıca su içtiğinizde mide birazdan gelecek olan yemeklere hazır olur. Su mide astarını ıslatarak asitli veya yutulurken tahriş etme potansiyeli olan gıdalara karşı koruma sağlar.

3. Acıktığınızda

Eğer öğünler arası acıkırsanız hemen bir bardak su için. Bazen acıktığımızı zannettiğimizde aslında susamışızdır ve beden susuzluk hissini acıkma olarak algılayabilir.4. Kötü hissettiğinizde

Araştırmalara göre susuz kalmak ruh halini etkiliyor ve uyku düzenini bozuyor. Bol su içen kişiler alıştıkları miktarda su içemeyince daha önce olduğu kadar sakin kalamıyor ve daha az olumlu duygu hissediyorlar. Kişiler günlük önerilen miktarda su içmeye başlayınca daha huzurlu ve olumlu hissediyor.

5. Spordan önce ve sonra

Su besin maddelerinin bedende kolayca dolaşmasını sağladığı için yorgunluğu alır. Bu nedenle spor yapmaya başlamadan önce su içmeniz faydalıdır.

Spor sırasında terleme yoluyla kaybettiğiniz sıvıyı geri almak sağlık açısından önemlidir. Spor sonrası su içtiğinizde vücudunuz yeniden suya doyar ve kalp ritminiz daha kolay düzene girer.6. Hasta veya hasta insanlarla temastayken

Hasta veya hasta insanlarla birlikteyken bedeni tehdit eden mikropları atmak için bol miktarda suya ihtiyaç duyulur. Bu dönemde daha fazla su içmeye özen gösterin. Virüs ve bakteriler susuzluğu giderilmiş bir bedende daha az süre kalırlar ve çoğalmaya fırsat bulamazlar.

Suyun yanı sıra bitki çayı, organik meyve suyu ve çorba içerek bedendeki sıvı miktarını arttırabilirsiniz.

8. Yorgun olduğunuzda

Eğer uykunuz geldiyse ama uyumamanız gerekiyorsa hemen bir iki bardak su için. Çünkü susuzluğun belirtilerinden biri de  yorgunluktur. Su bedene hızla nüfuz ederek beyne ulaşır  ve ihtiyacınız olan canlanmayı sağlar. Bu nedenle bir iş yoğunluğu veya toplantınız varsa bir bardak su içmek fayda sağlayacaktır.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/health/drinking-water-before-bed#drinking-before-bed)

(https://www.everydayhealth.com/healthy-living/8-best-times-drink-water/)

(https://www.medclique.org/lifestyle/drink-water-body-function-properly/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.