Genel Sağlık

Tırnak Mantarından Kurtulmanın Beş Doğal YöntemiBir diğer adı onikomiyoz olan tırnak mantarı ayak tırnaklarında oldukça sık görülebilen bir mantar hastalığıdır. Ayak tırnaklarınızda beyaz, sarı veya kahverengimsi renk değişimi görüyorsanız ayak mantarınız olabilir. Tırnak mantarı tırnakların kalınlaşmasına ve kırılmasına neden olur. Ayrıca verdiği kötü görüntü en biçimli ayakların bile güzelliği bozar. Özellikle açık ayakkabılar giyilen yaz aylarında bu görüntüden bir an önce kurtulmak sizi çok daha iyi hissettirecektir.

Ayak mantarı yeterince temizlenmemiş pedikür araçları, ortak kullanılan duşlar ve havuzdan geçebilir. Ayakkabı içindeki oluşan nem de mantarın gelişmek için ihtiyaç duyduğu ortamı sağlar. Bu nedenle ayak hijyenine dikkat etmek,  ayakları kuru tutmak ve her gün düzenli çorap değiştirmek ayak mantarını kontrol altına alacaktır. Ayağınızı sıkmayan ve rahat nefes almasını sağlayan ayakkabılar mantar oluşunumu önleme açısından faydalıdır. Ayrıca spor salonu gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınmak ve başkalarıyla aynı tırnak makasını kullanmamak önemlidir. Eğer pedikür yaptırıyorsanız gereçlerin yeterince sterilize edildiğinden emin olmalısınız. Hızla önlem alındığında mantarın diğer tırnaklara sıçraması kolayca önlenebilir.

İsterseniz tırnak mantarını gideren doğal yöntemlere hep birlikte göz atalım.

1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel özellikleri olan doğal bir dezenfektandır. Önce tırnağı iyice temizleyin. Dört beş damla çay ağacı yağıyla aynı miktarda zeytin yağını karıştırın. Bir pamuk topuyla tırnağın üzerine uygulayın. Karışımı tırnağın üzerinde kendiliğinden kurumaya bırakın. Çay ağacı yağı çok güçlü bir bir madde olduğundan tek başına kullanılması bazı kişilerde ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kullanırken zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmak önemlidir.

İsterseniz ayaklarınızı çay ağacı damlatılmış suda bekleterek de kür uygulayabilirsiniz. Bir tas suya 4-5 damla çay ağacı damlatın. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca suda bekletin. Ardından iyice kurulayın.

Her iki uygulama da mantar geçene kadar sabah akşam uygulanmalıdır.

2. Lavanta yağı

Lavanta yağı antiseptik özelliğe sahiptir. Ayrıca ciltteki tahrişi önlediği için tırnak mantarını geçirmek için kullanılabilir. Bir pamuk topunu lavanta yağıyla ıslatın. Tırnağın olduğu bölgeye sürün ve 15 dakika kurumaya bırakın. Mantar geçene kadar uygulamayı sabah akşam yapın.3. Sarımsak sirke karışımı

Sarımsakta bulunan alisin bileşeni mantarı önleme konusunda çok faydalıdır. Bir diş sarımsağı ezerek bir kaç damla beyaz sirke ile karıştırın. Karışımı tırnağın üzerine sürün ve bir bandajla kapatın. Bandajı tırnağın üzerinde 2 saat tutun. İsterseniz bu uygulamayı gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Mantar geçene kadar her gece bu uygulamayı yapın.

4. Kekik yağı

Kekik yağında bulunan timol maddesi antifungal ve anti bakteriyel özellikler taşıdığı için mantar tedavisinde kullanılabilir. Kekik yağını bir pamuk topuna dökün ve tırnağın üzerine uygulayın. Bu uygulamayı sabah akşam günde iki kez yapın.

5. Limon suyu

Limon suyunda bulunan sitrik asit antiseptik ve mantar önleyici özelliğe sahiptir. Tırnağın üzerine limon suyunu dökün. Yarım saat bekledikten sonra durulayın.

Buna alternatif olarak bir ölçek limonu suyu ile bir ölçek zeytin yağını karıştırıp bir pamuk topuyla tırnağa uygulayabilirsiniz. Zeytin yağı cildi yumuşatırken limon suyu mantarı giderecektir. Her iki uygulama da sabah akşam iki kez yapıldığında ayak mantarını geçirecektir.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-toenail-fungus#garlic)

(https://www.thealternativedaily.com/7-natural-remedies-to-banish-toenail-fungus/)

(https://www.rd.com/health/conditions/home-remedies-foot-fungus/)

(http://alternativa-za-vas.com/en/index.php/clanak/article/foot-fungus)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir