Genel Sağlık

Tırnaklarınıza bakarak sağlığınız hakkında bilgi edininBedenimizde bir şeyler yanlış gitmeye başladığında bazı belirtiler görmeye başlarız. Tırnaklar da sağlığımıza ilişkin bilgiler edinebileceğimiz bir vücut parçasıdır. Örneğin farklı renk ve biçimdeki tırnaklar bazı sağlık problemlerini gösteriyor olabilir.

İsterseniz bu farklı tırnak biçimlerine ve sağlığınız hakkında ne gösterdiklerine bir bakalım:

1. Sararmış tırnaklar

Tırnakların sararması basitçe koyu renk oje kullanmaktan kaynaklanabilir. Sigara kullanımı da tırnaklara bu rengi verebilir. Eğer tırnaklar kalın, kırılgan ve sarı renkte ise mantar enfeksiyonu olabilir.

Tırnaklarda sarılık bazen tiroid hastalığı, diyabet veya kronik bronşit gibi bir solunum hastalığını gösterebilir.

2. Kuru ve kırılgan tırnaklar

Yaşam biçiminiz tırnaklarınızı yıpratıyor olabilir. Eğer;

  • bulaşık yıkama veya yüzme gibi suyla çok temas etmenizi gerektiren işler yapıyorsanız,

  • eldivensiz temizlik ürünleri kullanıyorsanız

  • veya kuru iklimli bir yerde yaşıyorsanız tırnaklarınız kırılgan olabilir.

Kırılan ve ayrılan tırnaklar aynı zamanda mantar enfeksiyonu veya tiroid rahatsızlığına işaret edebilir. Özellikle hipotiroid tırnaklarda bu etkiyi bırakır. Bu aynı zamanda A, C ve B7 yani biyotin vitamini eksikliğini gösterir.

3. Çomak parmak

Çomak parmak sendromu veya clubbing parmak uçlarının büyümesi ve tırnakların aşağı doğru bükülmesi durumudur. Kandaki oksijenin azlığına veya akciğer hastalığına işaret edebilir. Çomak parmak ayrıca böbrek veya karaciğer rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı veya iltihaplı bağırsak hastalığını gösteriyor olabilir. Çomak parmak normal bir bulgu değildir ve kesinlikle doktora gösterilmesi gerekir.4. Beyaz noktalar

Tırnaktaki beyaz noktalar genelde tırnağınızı bir yere çarpınca veya sıkıştırınca oluşur. Ciddi bir sorunu göstermez ve tırnak uzadıkça kendiliğinden geçer. Nadiren de olsa mantar enfeksiyonunu gösterebilir.

5. Yatay çizgiler

Yatay çizgiler de beyaz nokta gibi tırnak travması sonucu oluşabilir. Eğer birden çok tırnakta bu çizgilere rastlanıyorsa daha ciddi bir soruna işaret eder. Sedef hastalığı, diyabet, dolaşım bozuklukları veya çinko eksikliği bunlardan bazılarıdır.

6. Dikey çizgiler

Dikine çizgiler genelde yaşlanmayla alakalı doğal belirtilerdir. Yaş aldıkça bunlar daha da belirgin hale gelebilir. Bazı durumlarda B12 veya magnezyum eksikliğini gösterebilir.

7. Kaşık biçimli tırnak

Kaşık tırnaklar normal biçimini kaybederek içbükey hale gelmiş çok ince tırnaklardır. Bu genelde demir eksikliğini gösterir. Demir eksikliğinden dolayı tırnak incelir ve kaşık biçimini alır. Böyle bir durumda demir ölçümü yaptırabilir ve doktor tavsiyesiyle demir takviyesi kullanabilirsiniz.

8. Dikey koyu renk çizgiler

Eğer tırnaklarınızda siyah bir çizgi veya acı veren bir oluşum varsa derhal doktora görünmelisiniz. Çünkü en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom kendini bu şekilde belli eder.Kaynakça:

(https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/12/07/10-nail-symptoms.aspx)
(http://www.health.com/beauty/nail-health)
(https://www.rodalesorganiclife.com/wellbeing/8-weird-things-your-fingernails-say-about-your-health/slide/3)
(https://greatist.com/live/what-nails-reveal-about-health)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.