Ev Reçeteleri

Varislerden Kurtulmanın Doğal YollarıHer ne kadar kadınlara özgü bir problem gibi görülse de varis damarları hem kadın hem de erkeklerde görülebilir. Bu şişkin, koyu mavi veya mor renkli renkli damar çıkıntıları elli ve üstü yaşlara gelen tüm insanların yaklaşık yarısında görülen oldukça yaygın bir problemdir.

Varise benzer bir başka oluşum da örümcek damarlardır. Varis damar ve örümcek damar birbirinin yerine kullanılan terimlerdir. Görünüşleri birbirine tam olarak benzemese bile oluşma nedenleri aynıdır.

Uzun süreler boyunca oturma veya ayakta durma, kalıtım, kötü kan dolaşımı, doğum kontrol hapları, hormonal değişiklikler, sıkı kıyafetler giyme, obezite, ve zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalma, varis veya örümcek damar oluşumuna neden olmaktadır.

İsterseniz varis ve örümcek damarları gideren doğal çözümlere hep birlikte göz atalım.

1. Zencefil

Zencefil kan dolaşımını hızlandırarak varislere karşı etkili bir tedavi yöntemi sunar.

Zencefil ayrıca damarların hasar gördüğü bölgelerde oluşan bir kan proteini olan fibrin’in parçalanmasına yardımcı olur.

Günde iki kere zencefil çayı içerek kendinize bu doğal tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Yalnız tansiyon ilacı veya kan seyrelten bir ilaç kullanıyorsanız zencefil kullanmadan önce doktorunuza danışın.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi varislere doğrudan uygulayarak kullanabileceğiniz bir başka faydalı maddedir. Elma sirkesi kan dolaşımını hızlandırarak şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur.

Bir beze organik elma sirkesi dökerek örümcek damarların olduğu bölgeye yerleştirin. Yaklaşık yirmi dakika bekleyin. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde 2-3 kere yapın.Bunun yanı sıra 1 bardak suya 2 çay kaşığı organik elma sirkesi dökerek günde 2 kere içmek fayda sağlayacaktır.3. At kestanesi

At kestanesi damarları kuvvetlendirerek damar problemlerini azaltan mucizevi bir bitkidir. At kestanesi şişkinlikleri giderir ve iltihap oluşumunu önler.

Bir bilimsel çalışmada at kestanesi ekstresinin hafif ila orta şiddetli damar yetmezliğine karşı etkili bir tedavi sunduğu anlatılmaktadır.

İşte size İbrahim Saraçoğlu’nun at kestanesi ve zeytinyağıyla hazırlanan varis tedavisi kürü:

20 adet at kestanesini soyun. Ardından at kestanelerini blender yardımı ile toz haline getirin. Toz haline gelmiş kestaneleri 2 litre zeytinyağının içerisine koyun ve 1 hafta bekletin. 1 hafta geçtikten sonra hazırladığınız bu karışımı varisli bölgelerinize aşağıdan yukarı doğru masaj yaparak sürün.

4. Masaj yapmak

Varisli bölgeye düzenli masaj yapmak kan dolaşımını arttırarak bu damarlardan kurtulmanıza yardımcı olan bir başka tedavi şeklidir. Masaj ayrıca iltihabı ve ağrıyı giderir.

Masaj yaparken anti oksidan ve iltihap giderici özellikleri olan saf sızma zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar hızla cilt tarafından emilecektir.

Ayrıca 2 yemek kaşığı badem yağına 3 damla lavanta, 3 damla selvi ve 2 damla portakal yağı damlatıp karıştırarak varislere iyi gelecek bir masaj yağı hazırlayabilirsiniz.

Sabah ve gece yatmadan önce varisli bölgeye nazikçe 10 dakika masaj uygulayarak iyi gelecektir.

Tüm bunların yanı sıra uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, sıkmayan rahat ayakkabı ve kıyafetler giymek, fazla kilolardan kurtulmak, güneşe çıkarken güneş kremi kullanmak, bol su içmek, anti oksidan özelliği olan gıdalar tüketmek ve alkol tüketimini azaltmak da önlem amacıyla yapabileceğiniz değişikliklerdir.Kaynakça:

(http://www.top10homeremedies.com/how-to/get-rid-spider-veins.html)
(http://www.healthyandnaturalworld.com/home-remedies-to-get-rid-of-spider-veins/)
(https://draxe.com/varicose-veins/)
(http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/varicose-spider-veins#1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir