Cilt Bakımı ve Güzellik

Yağlı Cilde İyi Gelen Yüz MaskeleriYağlı cilt pek çok kişinin sorunu. Aşırı yağlanma sonucu oluşan sivilceler ve pürüzler güzelliğinizi kapatabilir.

Yağlı cildin sebebi, ciltteki yağ bezlerinin çok çalışması ve gereğinden fazla cilt yağı üretmesidir. Hormonal değişiklikler, nem, dengesiz beslenme, yanlış kullanılan kozmetikler ve genetik yatkınlık cilt yağlamasına neden olur. Genelde cildi iri gözenekli kişiler yağlı cilt sorunu yaşar.

Piyasada bu sorunu çözmeyi vaad eden pek çok ürün bulunmaktadır.

Ama aynı sonuçları çok daha ucuza ve doğal olarak ev yapımı tariflerle elde edebilirsiniz.

İşte size bu tariflerden birkaçı:

1. Yoğurt ve Yeşil Kil

Yağlı ciltlere en çok uygulanan kil yeşil kildir. Bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı yeşil kil ve az miktarda yağsız nemlendiriciyi karıştırarak yapacağınız maskeyi yüzünüze sürün ve yaklaşık on onbeş dakika bekletin. Tamamen kuruyup pul pul olmasını beklemeden ılık suyla durulayın.2. Limon suyu ve Yumurta Beyazı

Birkaç damla limon suyu ve iki yumurtanın beyazıyla tamamen doğal bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Karışım kıvama gelene kadar karıştırın ve yüzünüze uygulayın.Maske yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin. Sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Bu maske gözenekleri sıkılaştıracak ve ciltteki yağ ve ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

3. Muz ve Bal

Tercihen olgunlaşmış ve yumuşamış bir muzun üçte birine yarım çay kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Kıvama gelene kadar karıştırın. Yüzünüze sürerek yirmi dakika bekleyin. Sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Muz ve bal maskesi cildinizi besler, nemi tutar ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı sağlar.

4. Limon Suyu ve Domates

Bir yemek kaşığı domates suyuna üç damla limon suyu damlatın. İyice karıştırdıktan sonra pamuğu bu karışımla ıslatarak yüzünüze sürün. Yirmi dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Limon ve domateste bulunan asitler yüzünüzdeki yağı giderecek ve gözenekleri sıkılaştıracaktır.

5. Elma ve Bal

Bir taze elmanın çekirdeklerini ayırın ve iyice ezin. Dört yemek kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın. On beş dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Elma içerdiği malik asitle ciltteki ölü deri hücrelerini ayrıştırır ve ciltteki fazla yağı emer. Bu antiseptik karışımın ferahlatıcı ve sıkılaştırıcı özelliği cildinize iyi gelecektir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir