Cilt Bakımı ve Güzellik

YARA İZLERİNİ SİLMENİN En Etkili 8 Yolu
Yaralanma, yaşlanma ve yaşam koşulları sonucunda cildimizde istenmeyen izler kalabilir. Bu durumda bedenimiz hasarlı hücreleri ve dokuları kendi imkânları dâhilinde tamir eder. Yalnız doğal iyileşme süreci biraz zaman alabilir.

Neyse ki bazı yöntemlerle iyileşme sürecini hızlandırabiliriz. İşte size yaraları iyileştirmede işinize yarayacak 8 kolay ve etkili yöntem.1. Vazelin

Vazelin kullanabileceğiniz herhangi bir krem veya serumdan çok daha güvenilir ve etkilidir. Eğer bir yara iziniz varsa 2-3 hafta boyunca günde 3 defa o bölgeye vazelin sürün. Vazelin cildinizin kurumasını önler ve yara izlerini silikleştirir. Vazelin en iyi suçiçeği izleri, akne ve çatlaklara karşı etkilidir.

2. Aloe vera jeli

Aloe vera cilde en iyi gelen bitkilerden biridir. Aloe vera yapraklarının içindeki jel cildin kendini yenilemesini sağlar. Ayrıca antiseptik etkisi zarar görmüş deriye iyi gelir.

Yara izine aloe vera jeli uygulayın ve dairesel hareketlerle bölgeye masaj yapın. Yarım saat sonra yıkayın. Günde iki kere bu uygulamayı yapabilirsiniz. Aloe vera en çok sezaryen ve diğer ameliyat izlerini kapatmada etkilidir.3. Silikon

Silikon bazlı jeller veya silikon yara örtüsü yara izlerini kapama konusunda çok etkilidir. Silikon içeren çözümler cildi bakterilere karşı korur ve cildin nemli kalmasını sağlar. Böylece yara izi daha yumuşak ve düzgün görünür. Yaranız iyileştikten 2 hafta sonra silikon yara örtüsü kullanabilirsiniz. Silikon jel ise yara izi geçene kadar kullanılabilir. Silikonlu çözümler özellikle keloid ve hipertrofik yara izlerinin kapatılmasında etkilidir.

4. Aromatik yağlar

Aromatik yağlar cildin kolajen üretimini arttırır. İltihap giderici ve antiseptik özellikli yağlar cildinizin dostudur. Aromatik yağların cilde en faydalı olanları arasında lavanta ve sandal ağacı yağı bulunur. Bu yağların kullanımı cildi onarır ve gençleştirir. Bu yağlarla yara izi olan bölgeye masaj yaptığınızda yaranın derinliği azalır. Aromatik yağlar hemen her yara tipine iyi gelir.

5. Masaj

Yara izi olan bölgelere masaj yapmak yara dokusunun kendini tamir etmesine yardımcı olur. Yara izli bölgeye 20-30 saniye boyunca aromatik bir yağ veya losyonla masaj yapın. Yaralar iyileşirken, cildin altında kolajen birikimleri oluşur. Masaj bu birikimlerin kırılmasına ve yaranın düzgünleşmesine yardımcı olacaktır. Cilt masajı keloid, sezaryen ve diğer ameliyat izlerine iyi gelir.6. Soğan özü

Yaralara soğan özü sürmek yara izini yumuşatır ve genişlemesine engel olur. Soğan antioksidan, anti bakteriyel ve iltihap giderici özellikleri olan bir bitkidir. Soğan özü en çok yanık ve ameliyat sonrası izleri üzerinde etkilidir.7. Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı

Cilt yaralarını iyileştirmede doğal bitki yağlarının çok önemli bir rolü vardır. Hindistancevizi yağı içerdiği kaprilik, kaprik ve lorik asitlerle cilt yaralarını kapatır ve cildin kolajen üretimini arttırır. Zeytinyağı cildi iyileştiren vitaminlerin çoğunu içermektedir. Zeytinyağı ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar. Zeytinyağı veya hindistancevizi yağlarından birini seçip cilde düzenli masaj yaptığınızda iyi etkileri göreceksiniz. Bitkisel yağlar en çok akne izlerine iyi gelir.

8. cilt baımıC vitamini

Genel kanının aksine yara izlerinin kapanmasında C vitamini, E vitamini kadar etkilidir. Cildimiz kolajen üretimini arttırmak için C vitaminine ihtiyaç duyar. Doktorlar C vitaminin hem cilde sürülerek hem de beslenme yoluyla alınmasını önermektedir. C vitamini en çok akne yaraları ve ince ameliyat izlerinin kapanmasında etkilidir.Kaynakça:

 (https://trendingposts.net/trending-health-news/effective-hacks-to-remove-all-types-of-scars-and-quicken-their-healing/)

(https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-old-scars#remedies)

(https://www.stylecraze.com/articles/natural-remedies-and-treatments-to-remove-old-scars/#gref)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.