Faydalar ve Zararlar

Yeniden ısıtıldığında zehirleyen altı gıdaHemen her evde bir önceki geceden kalma yemek ertesi gün tüketilmek üzere buzdolabında saklanır. Yemekler arttığında çoğunlukla bu yönteme başvururuz.

Yemeği israf etmemek küçük yaşta öğrendiğimiz bir şeydir. Bazen de yapılan yemek o kadar lezzetlidir ki yarına da kalmasını isteriz.

Yalnız ocakta veya mikrodalga fırında ısıttığınızda bozulan bazı gıdalar olduğunu hatırlatalım.

Gerçek şu ki bazı artık yemekler yeniden ısıtıldığında zehirleyebilir.

İsterseniz ısıtıldığında tehlikeli olan şu altı gıdaya hep birlikte göz atalım.

1. Patates

Patates, oda sıcaklığında soğumasına izin verilirse tehlikeli olabilir. Ilık hava botülizm adlı bir tür bakterinin oluşmasını sağlar. Botülizm mikrodalga fırında ısıtıldığında bile ölmeyen güçlü bir bakteridir. Bu nedenle patatesli yemekler servisten sonra soğuması için hemen buzdolabına kaldırılmalıdır.

2. Pirinç

Normalde pirinç zararlı olmayan bir gıdadır. Yalnız kötü koşullarda saklanması tehlikeli olabilir. Yaptığınız pilav oda sıcaklığında bir saatten fazla durduğunda üstünde zararlı bakteriler oluşmaya başlar. Bu nedenle servis yaptıktan sonra hava geçirmeyen bir kaba koyup buzdolabında saklanmalıdır. Bu şekilde tutulan pilav sağlıklı bir şekilde yeniden ısıtılabilir.3- Tavuk

Tavuk yeniden ısıtıldığında kötü reaksiyon gösteren proteinlere sahiptir. Soğuk tavuk ısıtılınca protein kompozisyonu değişir ve sindirim sorunlarına yol açabilir. Eğer tavuğu yeniden ısıtacaksanız her tarafının iyice ısındığından emin olun. Tavuk dumanı tütecek kadar yoğun bir sıcaklığa ulaşmalıdır.

Dilerseniz hiç risk almayıp kalan tavuğu salata veya soğuk sandviçde ısıtmadan kullanabilirsiniz.

4. Yumurta

Yumurta kesinlikle yeniden ısıtılmaması gereken bir gıdadır. Yumurta yeniden ısıtıldığında içindeki protein yapısı parçalanır. Haşlanmış veya pişmiş yumurta yeniden ısıtıldığında zehirli bir etki yaratır ve sindirim sistemini bozar.

5. Ispanak

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanakta da demir ve nitrat bulunur. Yeniden ısıtıldığında bu nitrat parçalanarak nitrite dönüşür. Nitrit kandaki oksijen seviyesini etkiler, toksiktir ve yeniden ısıtılan yemeklerde tüketildiğinde gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Bu nedenle ıspanak ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeleri tüketeceğiniz kadar yapmanızı öneririz.

6. Mantar

Mantar pişirildiği gün tüketilip bitirilmesi gereken bir gıdadır. Mantarı yeniden ısıtmak protein kompozisyonunu bozar. Yapısı bozulan mantar sindirim ve kalp sağlığı problemlerine yol açabilir. Eğer bir önceki günden kalma mantarınız varsa soğuk yemenizi öneririz.Kaynakça:

(http://www.womansday.com/food-recipes/cooking-tips/a51830/youll-be-shocked-to-hear-why-you-shouldnt-reheat-these-common-foods/)
(https://www.davidwolfe.com/foods-not-safe-reheat-poison/)
(http://www.dietoflife.com/attention-never-reheat-these-11-foods-they-can-poison-your-family/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.