Genel Sağlık

Yürümenin sağlığa yedi faydasıYürümek uzmanların en çok tavsiye ettiği fiziksel aktivitelerden biri. Hemen her yerde kolaylıkla yapılabilir, pratik üstelik ekonomik. Daha sağlıklı olmak ve iyi hissetmek için yürüyüş şart.

Peki ama nasıl yürümeli? Ve ne kadar yürümeli? Hangi sıklıkta yürümek iyi gelir? En az kaç dakika yürüyelim?

İsterseniz bu soruların yanıtlarına hep birlikte göz atalım.

Eğer yürüyüş yapmaya yeni başlıyorsanız öncelikle ağırdan alın. Beş dakikalık yürüyüş iyi bir başlangıçtır. Sonra yürüyüşlerinizi gitgide uzatarak günde yarım saate çıkarın. Günde yarım saat yürüyerek vücudunuza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Yarım saat yürüyüş felç olma ve diğer kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yürüyüş ayrıca kan dolaşımını hızlandırır. Egzersiz bitiminden itibaren 24 saat boyunca tansiyonu düşürür. Kalp kapakçıklarınız daha iyi çalışır. Böylece hemoglobin ve oksijen bedende daha rahat dolaşır.

Yürümenin diğer faydaları şunlardır.

1. Depresyona iyi gelir

Bu, uzun zamandan beri bilinen bilimsel bir gerçek. Fiziksel aktivite endorfin hormonu salgılanmasına neden olur. Endorfin vücudun rahatlamasını ve iyi hissetmesini sağlar.

2. Zihin sağlığını arttırır

Yürüyüş, zayıf hafıza ve dikkat eksikliği gibi zihinsel problemlerin azalmasına yardımcı olur. Buna ek olarak yaşlanmayı geciktirir ve bedeni formda tutar.

3. Diyabete iyi gelir

Yürümenin insülin üretimini arttırdığını biliyor muydunuz?

İnsülin bedendeki hücrelerin glikozu emmesini sağlayan son derece önemli bir maddedir. Yürüyüş sırasında karaciğer ve pankreas uyarılır ve bu organlara daha fazla kan gider. Böylece daha fazla insülin üretilir.4. Kalori yakmanızı sağlar

Kalori yakmak için düzenli bir tempoda yürümeniz gereklidir. Ayrıca attığımız adım sayısı da önemlidir. Saatte yaklaşık on bin adım atmak hızlı kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir yürüyüş hızıdır. Bu şekilde yürüyerek yağ yakabilirsiniz. Kilo vermek için haftada en az üç gün bu tempoda yürümelisiniz.

5. Kemik erimesine iyi gelir

Yürümek kemiklerimizi harekete geçirir ve güçlendirir. Böylece kemik yoğunluğunu arttırarak kemik erimesi ve kireçlenmeye iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandıran yürüyüş kemiklerinizi besleyecek ve sağlamlaştıracaktır.

6. Stresi azaltır

Yürüyüş yaptığımız zaman beden ve zihin rahatlar. Böylece depresyon ve diğer benzer hastalıklara yakalanma riski azalır.

7. Cinsel gücü arttırır

Kan dolaşımı iyiyse ve hücreler yeterli oksijen alıyorsa bedeniniz sağlık kazanacak ve iyi hissedecektir. Bu nedenle günde yarım saat yürüyüş yaptığınızda cinsel istek ve enerji artar.Kaynakça:

(https://www.prevention.com/fitness/benefits-walking-every-day)
(https://www.tescoliving.com/articles/8-reasons-why-walking-is-great-for-your-health)
(http://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2015/09/11/daily-walk-benefits.aspx)
(https://www.verywell.com/men-should-walk-for-sexual-health-3435634)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir