Ev Reçeteleri

Zerdeçal İle Dişleri Beyazlatma YöntemiDaha önce zerdeçal ile yemek pişirdiyseniz bilirsiniz. İşiniz bittikten sonra yemeğiniz lezzetli ama elleriniz sapsarı olur. Değdiği her şeyi sarıya boyayan bu baharatın dişleri beyazlattığını tahmin edebilir miydiniz?

Bu tarifin nasıl işe yaradığı tam bir muamma. Ama kullanan herkesin dişleri bu tarifle pırıl pırıl oluyor.

Zerdeçal, diş ağrısı, gingivit ve diş hassaslığı gibi bir çok diş problemine karşı etkilidir. Zerdeçal bakterileri öldürür, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve ağrıyı azaltır. Zerdeçal içerdiği kürkümin maddesi nedeniyle ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bu diş beyazlatıcı formülü yapmak için zerdeçalı, karbonat ve hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karbonat hemen her şeyi temizleyebilen mucizevi bir maddedir. Bilimsel adıyla sodyum bikarbonat, ağzınızdaki bakterilerin neden olduğu asitleri dişlerinizden temizleyerek leke ve plakları giderir. Plaklar, diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi bir çok diş hastalığına sebep olmaktadır.

Hindistan cevizi yağı ise bakterileri gideren bir başka maddedir. Ağzınızdaki bakterileri öldüren hindistan cevizi yağı diş ağrılarını azaltır. Ayrıca hassas dişlere ve diş etlerine iyi gelir. Hindistan cevizi yağını dişlerin arasında geçirerek ağzı çalkalamak diş tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede ağızdaki bakteriler öldürülür ve dişler beyazlatılır.

Ağız sağlığına iyi gelen tüm bu malzemelerle güçlü bir diş beyazlatıcı yapabilirsiniz.

Malzemeler:

– Toz zerdeçal
– Karbonat
– Hindistan cevizi yağı
– Bir kase
– Artan karışımı saklayabileceğiniz bir kavanoz
Tarifi şu ölçülerde yapabilirsiniz:
– 4 yemek kaşığı zerdeçal tozunu kaba boşaltın.
– 2 çay kaşığı karbonat ekleyin.
– 2,5 yemek kaşığı organik hindistancevizi yağı ekleyin.
– Malzemeleri iyice karıştırın.Kullanımı:

– Diş fırçanıza 2 çay kaşığı beyazlatıcı karışım dökün.
– 2 dakika kadar fırçalayın.
– Ağzınıza 1 çay kaşığı erimiş hindistancevizi yağı alın ve dişlerinizin arasından geçirerek iyice çalkaladıktan sonra tükürün. ( Bu karışım ağızdaki tüm bakterileri toplayacağından yutmamaya çalışın)
– Ağzınızı suyla çalkalayın.
– Bu tarifi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Bir kaç hafta uyguladıktan sonra haftada 1 kez uygulamanızı tavsiye ederiz.

Öneriler:

– Karışımı birkaç gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.
– Daha az miktarda karışım yapacaksanız oranlara dikkat ettiğinizden emin olun.
– Bu karışım diş fırçanızı turuncuya boyayacaktır. Bu nedenle uygulama için hep kullandığınızdan farklı bir fırça kullanın.
– İsterseniz karışımdan karbonatı çıkarıp normal diş fırçalar gibi uygulama yapabilirsiniz. Fırçaladıktan sonra karbonatsız karışımı dişlerinizde 5 dakika tutup soğuk suyla çalkalamak da dişlerinizi beyazlatacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.