Ev Reçeteleri Genel Sağlık

Adım adım sigarayı bırakma yöntemleri ve ÇOK ETKİLİ BİR FORMÜLSigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğu artık iyi bilinen bir gerçek. Bu konuda bilinçlenen sigara tiryakileri için pek çok farklı sigara bırakma ürünü mevcut. Bu ürünler büyük oranda işe yarasa da genelde pahalı ve bütçenizi zorlayabilir.

Bu videoda sigarayı bırakmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken sağlık tavsiyelerini sıralayacağız. Ardından evde kolayca yapabileceğiniz sigarayı bırakmaya yardımcı bir ev reçetesine yer vereceğiz.

1. Bol su için

Sigarada bulunan keyif verici madde nikotindir. Uzun süreli kullanımla nikotin vücudun tüm sistemlerine nüfuz eder. Bu nedenle nikotinden kurtulma süreci zor olabilir. Su vücudu toksinlerden arındıran en iyi içecektir. Vücudu arındırmak için sigarayı bırakmanın her aşamasında bol bol su içmek süreci kolaylaştıracaktır.

2. Vitamin alın

Bedendeki toksinleri atarken vücudun yardıma ihtiyacı olabilir. Sigara kullanımı bedendeki C vitaminini yok eder. Bu nedenle C vitamini içeren gıdalar yemek sigaranın verdiği hasarı azaltmada faydalıdır. Bunun yanı sıra E ve A vitamini de sigaranın verdiği hücre hasarını tamir etmek için gereklidir. Bu vitaminleri içeren multi-vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz. Vitamin takviyesi yoksunluk belirtileri gösteren vücudu rahatlatır. Enerjisini geri kazanan bedeniniz toksinleri daha kolay atacaktır.

3. Zencefil tüketin

Sigarayı bırakırken yaşanan belirtilerden biri de bulantı hissidir. Bulantı hissettiğinizde zencefil yardımınıza koşacaktır. Zencefili tablet olarak yutabilir veya zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil midenizi yatıştıracak ve bulantıyı kesecektir. Sigarayı bırakırken bulantı hissiyle başa çıkmayı öğrenmek önem taşır. Çünkü bulantı hissinden kurtulmak için sigaraya geri dönmek bırakmaya çalışanlar arasında sıkça görülmektedir.4. Üzüm suyu için

Bağımlılıktan kurtulmanın anahtarı bedenden toksinler atılana kadar sigaraya dönmemeyi başarabilmektir. Üzüm suyu detoks için kullanabileceğiniz harika meyve suyudur. Üzüm suyunda bulunan asitler toksin atımını hızlandırır. Böylece toksinler atılana kadar mücadele verilmesi gereken zorlu zaman dilimi kısalır.

5. Limon, okaliptüs formülü

Şimdi vereceğimiz tarif sigarayı bırakmada size yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

– 1 çay kaşığı limon yağı

– 1 çay kaşığı okaliptüs yağı

– toz karabiber

Hazırlanışı:

1 çay kaşığı limon yağını 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ile karıştırın .Karışıma az miktarda toz karabiber ekleyin. Pamuğu karışımdan dökün ve sigara isteği geldiğinde pamuğu koklayın.  Karışımı kokusu gidene kadar kullanabilirsiniz.Kaynakça:

(https://vapingdaily.com/quit-smoking/home-remedies-to-quit-smoking/)

(https://blackdoctor.org/14956/natural-ways-to-quit-smoking__trashed/)

(https://gowelleveryday.blogspot.com/2017/07/this-mixture-help-you-stop-smoking-in.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.