Ev Reçeteleri

Böbrek Taşını Gideren Doğal KürlerBöbrek taşı oldukça fazla sayıda kişiyi etkileyen rahatsızlıklardan biri. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 100 kişiden 13’ü böbrek taşı hastası.

Bu taşlardan kurtulmak oldukça ağrılı olabilir. Maalesef böbrek taşı hastalarında daha sonra yeniden taş oluşumu görülme ihtimali yüksek.

Neyse ki bu riski azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler mevcut. Bu videoda böbrek taşının ne olduğundan, oluşmasını engelleyecek beslenme alışkanlıklarından ve halihazırda oluşmuş taşlardan kurtulmak için uygulanan kürlerden bahsedeceğiz.

Böbrek taşı, böbreklerde birikerek kristal yapılar oluşturan katı atık maddelerin bir araya gelmiş halidir.

Dört tür böbrek taşı mevcuttur. Böbrek taşlarının %80’i kalsiyum oksalat taşıdır. Daha az görülen türler ise strüvit, ürik asit ve sistein taşlarıdır.

Böbrek taşı oluşmasını önleyen doğal yöntemler şunlardır.

1. Bol su içmek

Böbrek taşı sorununa karşı en çok yapılması gereken şey bol su tüketmektir. Su içildiğinde idrardaki taş oluşturan maddeler seyrelecek ve kristalize olma ihtimali azalacaktır.

2- Sitrik asit almak

Sitrik asit pek çok sebze ve meyvede, özellikle de narenciyede bulunan organik bir asit türüdür. Limon ve misket limonu bol miktarda sitrik asit içerir.

Sitrik asit kalsiyum oksalat taşlarını gideren özelliğe sahiptir. Sitrik asit idrardaki kalsiyuma bağlanarak yeni taşların oluşmasını önler. Ayrıca halihazırda oluşmuş taşlara bağlanarak daha fazla büyümelerini önler.

3- Oksalat içeren gıdalardan uzak durmak

Oksalat kalsiyumla bağlanarak kalsiyum oksalat taşı oluşturan bir maddedir. Böbrek taşı sorunu çekiyorsanız bir süreliğine oksalat içeren gıdalardan uzak durmak iyi gelebilir.

4. Yeterli magnezyum almak

Yeterli magnezyum almak bedendeki kalsiyumun oksalatla birleşip taş oluşturması önleyecektir.

5. Yeterli kalsiyum almak

Kalsiyum almanın böbrek taşı oluşturduğu düşünülse de aslında gerçek bunun tam tersidir. Gıdalardan yeterli kalsiyum alınmadığında bedendeki oksalat seviyesi yükselir.

Oluşmuş böbrek taşlarını gidermek için hazırlanmış bazı doğal kürler bulunmaktadır. Bunlardan birini seçip tek başına uygulamanız ve birbirleriyle karıştırmamanızı tavsiye ederiz.

1. Limon suyu ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu böbrek taşlarının tedavisi için kullanılabilir. Limonda bulunan sitrik asit kalsiyum oksalat taşlarını düşürmeyi sağlar.

Dört çorba kaşığı taze limon suyuna eşit miktarda zeytin yağı ekleyin. Önce bol su için ve ardından bu karışımı için. 3 gün boyunca günde 2-3 kere bu kürü uygulayın.2. Organik elma sirkesi

Elma sirkesi böbrek taşlarını eriten bir maddedir. Aynı zamanda böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın. Bir çay kaşığı organik bal ekleyin. Günde 1-2 kere için. 5 gün devam ettikten sonra ara verin.

3. Maydanoz suyu kürü

Ahmet Maranki’nin önerdiği bu kür böbrek taşlarını giderme açısından çok faydalıdır.

Bir litre suyu kaynatın. Bir bağ maydanozu saplarıyla kaynayan suya atıp kısık ateşte 3 dakika daha kaynatın. Her gün iki bardak için.

Bu kür aynı zamanda kilo sorunu için de çok faydalıdır.

4. Avokado yaprağı kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun önerdiği bu kürle böbrek taşlarını düşürebilirsiniz. Avokado yaprağında bulunan metil şavinol böbrek taşını harekete geçiren bir maddedir.

Kaynamakta olan bir bardak içme suyuna bir tatlı kaşığı kurutulmuş avokado yaprağı ilave edin. Kısık ateşte sekiz dakika kaynatın. Süzdükten sonra ılık halde akşam yemeğinden iki saat sonra için. Her beş gün kullanımdan sonra üç gün ara verin. Bu küre tatlandırıcı ekstra hiçbir şey ilave etmeyin. Ayrıca bu kürü 20 günden fazla uygulamayın. Tekrar uygulamak için en az 20 gün ara verin.

5. At kuyruğu (kırk kilit) otu kürü

At kuyruğu fazla suyu ve ürik asidi vücuttan atan doğal bir idrar söktürücüdür.

1 su bardağı suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış kırk kilit otu atılıp 3 dakika kaynatıp için. Bu kürü uygularken tatlandırmak için içerisine bir şey katmayın.

Bu kürü günde 3 kez aç karnına gün içerisine yayılacak şekilde tüketin.

6. Eşkina balığı taşı kürü

Her ne kadar hakkında bilimsel araştırma olmasa da, eşkina balığının göz arkasındaki taşların böbrek taşlarını düşürmeye iyi geldiği iddia edilmektedir. Deneyip olumlu sonuç alan çok kişi olduğundan bu kürü de listeye ekliyoruz.

Büyüklüğüne göre 5 ila 8 adet eşkina taşını un kıvamına gelecek kadar dövün. Sonra yarım litre limon suyuyla karıştırılıp 2 gün buzdolabında bekletin. Ardından karışımı dört parçaya ayırın ve her parçayı 1 çay kaşığı zeytinyağı ile dört gün boyunca için.Kaynakça:
(https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/remedies-for-kidney-stones/)
(https://www.healthline.com/nutrition/kidney-stone-remedies)
(http://www.naturallivingideas.com/natural-remedies-for-kidney-stones/)
(http://iyigelenbitkiler.com/bobrek-tasina-iyi-gelen-bitkiler/)
(http://www.shazinem.net/sanalhazinem-saglik-genel/250397-bobrek-tasina-karsi-bitkisel-kur-i-saracoglu.html)
(http://www.fibhaber.com/saglik/bobrek-tasina-eskina-baliginin-tasi-sifa-dagitiyor-h5100.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.