Cilt Bakımı ve Güzellik Ev Reçeteleri

BEYAZLAMIŞ SAÇLARDAN Bu Ev Reçeteleriyle KURTULUN!!!Yaş ilerledikçe saçlarda beliren beyazlık gitgide daha görünür hale gelir. Ama saçlar 30’lu hatta bazen 20’li yaşlarda beyazlamaya başlıyorsa can sıkıcı olabilir. Vücudumuz melanin denilen renk pigmentini üretmeyi durdurduğunda saçlar beyazlamaya başlar. Dengesiz beslenme ve protein eksikliği vücutta melanin’in azalmasına yol açar. Melanin eksikliği kalıtsal özellikler ve hormonal değişiklikler nedeniyle de oluşabilir. Ayrıca stres de saçların beyazlamasını hızlandıran faktörlerdendir.

Saç rengini geri kazanmak saçı beyazlatan faktörün ne olduğu ile alakalıdır. Eğer dengesiz beslenme, hormonal değişiklikler veya stres nedeniyle saçlar beyazlamışsa buna engel olunabilir. Yalnız kalıtsal özelliklerden dolayı saçlar beyazlamaya başlamışsa geri dönüş pek mümkün değildir.

İsterseniz saç beyazlamasından kurtulmanızı sağlayan ev reçetelerine hep birlikte göz atalım.

1. Çay banyosu

Siyah çay saçı antioksidanlarla beslerken beyaz saç tellerini boyar.

2 yemek kaşığı çayı bir bardak suda kaynatın. İyice demlendikten sonra çayı soğumaya bırakın. Soğuyan çayı süzün. Kafa derisine ve saça masaj yaparak uygulayın. Bir saat kadar bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.

Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.2. Hindistancevizi yağı ve limon suyu

Limon bol miktarda C vitamini ve fosfor içerir. Bu vitamin ve mineraller saç köklerindeki renk pigmentlerinin sağlıklı kalabilmesi için önemlidir. Hindistan cevizinde bulunan lorik asit ise saçı kırılmalara karşı korur ve güçlendirir.

2 çay kaşığı limon suyunu 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karışımı tavada hafifçe ısıtın. Karışımı kafa derisine ve saçlara masaj yaparak yedirin. Yarım saat kadar bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.

Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz.

3. Soğan suyu

Soğan suyu saç dökülmesini önler. Ayrıca saçlara sağlık kazandırır ve beyazlamayı azaltır. Bu kürün tek dezavantajı soğan kokusunun saçtan zor çıkmasıdır.

Orta boy bir soğanı doğrayın ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak blenderdan geçirin. Karışımı tülbentten geçirerek soğan posasını iyice sıkın. Soğan suyunu 10 dakika boyunca masaj yaparak kafa derisine yedirin. 40 dakika kadar bekleyin. Ardından saçınızı şampuanla yıkayın.

Soğan kürünü haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

4. Çörekotu yağı

Çörekotu yağı saça her yönden faydalıdır. Çörekotu yağı saç dökülmesini önler,  kurumuş kafa derisini nemlendirerek kepek sorununa çözüm sağlar. Ayrıca saç köklerindeki renk pigmentlerini korur.

1 yemek kaşığı çörekotu yağını bir yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırın. Karışımı masaj yaparak kafa derisine yedirin. Kafa derisini iyice yağladıktan sonra yağı saç uçlarına doğru yayın. 45 dakika kadar bekleyin. Ardından saçı şampuanla yıkayın.

Bu kürü haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

5. Adaçayı yaprakları

Adaçayı saçın beyazlamasına engel olan doğal bir renk koruyucudur. Adaçayı yeni beyazlamaya başlamış saçtaki melaninin geri gelmesini sağlayabilir.

10-12 adet kuru adaçayı yaprağını 1 bardak suda kaynatın. Ada çayının iyice demlenmesini sağlayın. Ardından adaçayını süzün ve soğumaya bırakın. Çayı spreyli şişeye boşaltın. Saçınızı iyice adaçayı ile ıslatın. 2 saat kadar bekledikten sonra saçınızı şampuanlayın.

Adaçayını haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.stylecraze.com/articles/causes-and-tips-for-reducing-white-hair/#gref)

(https://www.boldsky.com/beauty/hair-care/2015/home-remedies-to-get-rid-of-white-hair-easily-066898.html)

(https://www.medicalnewstoday.com/articles/320288.php)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.