Anne ve Çocuk Sağlığı

Anne Karnındaki BEBEĞİNİZİ MUTLU ETMEK İçin Şu 8 Şeyi Yapın
Anne ile karnındaki bebek arasındaki bağlantı bebeğin doğumundan çok önce oluşur. Araştırmalara göre bebekler anne karnındayken annenin psikolojik durumunu hissedebiliyor. Anneden ne kadar olumlu sinyaller gelirse bebek de o kadar mutlu oluyor.

İsterseniz bebeğinizin sağlıklı ve mutlu gelişebilmesi için nelere dikkat etmek gerektiğine göz atalım.

1. Farklı gıdalar yiyin

Hamileliğin 13 ile 15. haftasında bebekler farklı tadları ayırt etmeye başlar. Anne karnındaki bebeği saran amniotik sıvı annenin yediği gıdaların tadını alır. Bebek bu sıvıyı yuttuğunda annenin yediklerinin tadına bakmış olur.

Böylece bebeğin gelecekte neleri yemekten hoşlanacağı anne karnındayken belirlenir. Farklı türde sağlıklı gıdalar yediğinizde bebeğiniz bu gıdaların tadına alışacak ve doğal olarak sağlıklı beslenmeye meyilli olacaktır.2. Ilık duş alın

Bebek içten annenin karnına bastıracak kadar büyüdüğünde ısı değişimlerini algılamaya başlar. Bu nedenle soğuk veya sıcak banyo yapmak bebeği rahatsız edebilir. Bunun yerine ılık bir banyo yaptığınızda bebeğiniz sakinleşir ve rahatlar.

Bebeği mutlu eden bir diğer unsur da akan su sesidir. Karnınıza ılık su tutmak hem sizin hem de bebeğiniz için şahane bir terapidir.

3. Karnınızı sıvazlayın

Hamileliğin 8.haftasından itibaren bebeğin dokunma hissi gelişmeye başlar. 20. haftanın sonunda bebek dışarıdan gelen dokunuşları hissedecek kadar büyümüştür. Bu dönemde karnı hafifçe ovalamak bebekle iletişiminizi güçlendirecek ve onu çok mutlu edecektir.

Bu aynı zamanda babanın da bebekle iletişim kurması için harika bir yöntemdir. Baba annenin karnını sıvazladığında tüm aile bireyleri birbiriyle bağ kurmuş olur. İsterseniz yumuşak rahatlatıcı bir müzik ve masaj yağları ile bu deneyimi zenginleştirebilirsiniz.4. Bebeğinizle konuşun

Bebekler genelde hamileliğin 25 ila 26. haftasında dışarıdan gelen sesleri ayırt etmeye başlar. Bebeğin ilk tanıdığı ses annenin sesidir. Çünkü anne sesi içeriden en sık ve en berrak biçimde duyulan sestir. Bebek annesinin sesini duydukça herşeyin yolunda olduğunu hissederek rahatlar.

Bebeğinizle yüksek sesle konuştuğunuzda veya ona kitap okuduğunuzda onunla çok yoğun bağ kurarsınız. Ayrıca etrafınızdaki diğer kişilerin ve en önemlisi babanın konuşması da bebeği mutlu eder. Bebeğiniz böylece farklı sesleri ve tonlamaları ayırt etmeye başlayacaktır.5. Müzik dinleyin

Hamilelikte müzik dinlemek pek çok açıdan faydalıdır. Öncelikle annenin müzikten aldığı keyif serotonin hormonu salgılamasına yol açar. Bu mutluluk hormonları doğrudan bebeğe geçer.

Bebek açısından müzik dinlemek beyin gelişimini hızlandırır ve duyuları uyarır. Bu nedenle bebeğinize başta klasik müzik olmak üzere pek çok farklı türde entrüman ve insan sesinin kullanıldığı, geniş yelpazede bir müzik deneyimi yaşatmanızı tavsiye ederiz.

Yalnız bebeğinize müzik dinletirken sesi çok açmamaya dikkat edin. Siz müziği rahat duyabiliyorsanız o da duyacaktır.

6. Egzersiz yapın

Doktorunuza danışarak hamilelikte yapılabilecek egzersizleri öğrenin . Hafif kardiyo egzersizi hamileliğe en uygun egzersizlerdir. Anne düzenli kardiyo egzersizi yaptığında bebeğin kalbi daha iyi gelişir ve güçlü olur.

Kardiyo aynı zamanda kalp ritmini düşürür. Yüksek kalp ritmi bebeği  strese sokacağından kardiyo egzersizleri bu riski azaltır.

7. İyi dinlenin

Sizin dinlenmeniz bebeğin hareketlenmesi için bir fırsattır. Çünkü dinlendiğiniz zaman hareketleriniz bebeğin hareketlerini engellemez. Bu zamanlarda bebeğiniz tam bir akrobata dönüşür ve yeni hareketler denemeye başlar. Neyse ki bu hareketlilik çok uzun sürmez ve size de dinlenmeye zaman kalır.

8. Bol bol gülün

Bazı ultrason sonuçlarında görüldüğü üzere anne gülmeye başladığında bebek de mutlulukla hareketleniyor. Anne kahkahalar attığında karın kaslarının kasılıp gevşemesi sonucu bebek bir trambolinin üstündeymiş gibi zıplamaya başlıyor. Böylece bebek doğrudan annenin mutluluğuna katılıyor.

Annenin mutlu olması bebeği son derece olumlu yönde etkiler. Hamilelik bol bol olumlu duygular hissetmeniz gereken bir dönemdir. Siz iyi hissettikçe bebeğiniz de iyi hisseder. Mutluluk hormonlarını yükselttiğiniz bir hamilelik süreci bebeğinizi fiziksel ve ruhsal açıdan çok daha sağlıklı kılacaktır.Kaynakça:

https://trendingposts.net/trending-health-news/things-all-babies-enjoy-the-most/3/

https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/what-babies-enjoy-most-when-theyre-in-the-womb-588760/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.