Anne ve Çocuk Sağlığı

ÇOCUĞUNUZUN ÜSTÜN ZEKALI OLDUĞUNU GÖSTEREN 6 BELİRTİ
Ebeveyn gözüyle bakıldığında şüphesiz ki en özel çocuk kendi çocuğunuzdur. Yalnız yaşıtlarından farklı bazı özellikler gösteren çocukların gerçekten anlamda üstün zekâlı olma ihtimali vardır. Bu özellikleri fark etmek çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına erkenden yanıt vermenizi ve onun becerilerini güçlendirmenizi sağlar.

İsterseniz çocuklarda üstün zekâyı gösteren belirtilere hep birlikte göz atalım.

1. Yüksek dikkat süresi

Normalde, bebeklerin dikkat süresi düşüktür. Bir yaşındaki bebeğin dikkatini en fazla 15 dakika çekebilirsiniz. Bu süreden sonra bebeğin dikkatini bir şeye odaklaması oldukça zordur. Buna karşın üstün zekâlı bebekler 6 aylık olmadan önce bile bu sürenin üstünde odaklarını koruyabilir. Kısa bir masal kitabını okumanızı baştan sona dinleyebilir. Bu süre boyunca ilgisi yüksektir. Örneğin masal kitaplarındaki resimleri parmağıyla gösterir ve kitabın sayfalarını kendi çevirmek isteyebilir.

Bebeğiniz bu özelliği gösteriyorsa ona oynaması için tahta bloklar ve yapbozlar alın. Büyük parçalı, rengârenk yapbozlarla dikkatini canlı tutun. Ona kitap okumayı ihmal etmeyin.2. Meraklılık

Çocuklar çok meraklıdır ve hemen her çocuk pek çok konuda sizi soru yağmuruna tutar. Ama üstün zekâlı çocuklar yanıtını ancak internette araştırma yaparak bulabileceğiniz, gerçekten sıra dışı sorular sorabilir. Böyle bir soruyla karşılaşırsanız detaylı ve mantıklı yanıtlar vermeye hazır olun. Çünkü çocuğunuz sizden tatmin edici bir yanıt bekleyecektir.

Bu özellik ayrıca oyuncakları parçalayıp içine bakma şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumlarda sabırlı olun ve ona kızmayın. Hatta oyuncağın nasıl çalıştığını birlikte keşfedin.

3. Dikkatlilik

Bebeklerde üstün zekâyı gösteren ilk ve en belirgin özellik yüksek dikkat seviyesidir. Üstün zekâlı bebekler çevreleri ve aile fertleriyle hızlı biçimde bağ kurar. Bu bebekler çok küçük yaşta göz teması kurmaya başlar.  Gülerek veya ellerini sallayarak sizi tanıdığını gösterir.

Bebeğin yüksek dikkati çevresel koşullara fazla tepki vermesine ve uyuma güçlüğü çekmesine neden olabilir. Sakin ve karanlık bir uyku ortamı hazırlayarak bebeğinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uyku öncesi hep aynı rutini uygulayarak bebeğinizi uykuya hazırlayabilirsiniz. Örneğin, beslenme, banyo ve masal okuma ile bebeği rahatlattıktan sonra onu kolayca uyutabilirsiniz.4. Yalnızlıktan hoşlanma

 Çocuklar çoğunlukla sosyal olmak ister ve yalnız kalmayı sıkıcı bulur. Üstün zekâlı çocukların bazıları bu konuda aksi yönde bir eğilime sahiptir. Onları kendi kendilerine gayet mutlu oyun oynarken görebilirsiniz. Boyama kitapları, yapbozlar, oyuncaklar onun en iyi arkadaşıdır.

Üstün zekâlı çocuğun sosyalleşme biçimi de diğerlerinden farklılık gösterir. Bu çocuklar bir iki arkadaşının olduğu küçük gruplarda rahat eder. Fazla gürültü patırtı çıkarmadan, bol bol inceleme, düşünme ve keşif içeren oyunlar oynar veya kendi böyle bir oyun icat eder. Sıklıkla yaşından büyük çocuklarla oyun oynamayı tercih edebilir.

Bu çocuklar içe dönük eğilim gösterebilir. Bu durumda onları diğer çocuklarla kaynaşmaya zorlamak hatadır. Onun arkadaş konusunda seçici davranmasına saygı gösterilmelidir. Bu çocuklar benzer eğilimler gösteren, onun öğrenme hızını ve keşfetme heyecanını bozmayan, belki yaşı biraz daha büyük çocuklarla sosyalleşmeye teşvik edilebilir.5. Problem çözmekten hoşlanma

Üstün zekâlı çocuk önündeki problemi çözmeden bırakmaz. Problem çözmede yeni ve yaratıcı yöntemler keşfedebilir. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli olması gerekir. Çünkü dolabın üstüne sakladığınız kurabiye kavanozuna ulaşmak da bir yapbozu çözmek kadar eğlencelidir. Üstün zekâlı çocuklar zihinlerini sürekli oyalayacak oyunlar ve uğraşılar bulmak ister. Onun ihtiyaçlarına cevap verebilmek için onun kadar yaratıcı olmalı ve sürekli yeni mücadeleler bulmaya zaman ayırmanız gerekir.

6. Yüksek hayal gücü

Üstün zekâlı çocuklar detaylı hikâyeler uydurabilir. Yaşının çok ötesinde ifadeler kullanabilir. Zihninde hayali arkadaşlar oluşturup onlarla konuşuyor olabilir. Bunlar hep yüksek bir hayal gücünün göstergesidir. Böyle zamanlarda onun hevesini kırmadan hayal gücünü ifade edeceği alanlara yönlendirmek ebeveynin görevidir.  Üstün zekâlı çocuğa sahip ebeveynler yaratıcılığı köreltecek klişe davranışlardan kaçınmalı ve onun bu yönünü gördüğünü ona belli etmelidir. Böylece çocuk destek gördüğünü hisseder ve ebeveynle iletişimini güçlenir.Kaynakça:

https://parenting.firstcry.com/articles/15-signs-of-intelligent-baby/

https://www.kidspot.com.au/baby/baby-development/baby-behaviour/7-signs-you-may-have-a-highly-intelligent-baby-on-your-hands/news-story/1f054784d33640e2776582a742b62cca

https://www.whattoexpect.com/first-year/week-38/baby-gifted.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.