Genel Sağlık

Beş dakikada baş ağrısından kurtulunİlaç kullanmadan da baş ağrısından kurtulma yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? Başınız ağrıdığında, elinizin altında ilaç yoksa veya ilaç kullanmaktan kaçınıyorsanız akupresür ile başağrısını giderebilirsiniz. Akupresür geleneksel Çin tıbbına ait bir yöntemdir ve akupunktura benzer biçimde çalışır.

Akupresürün bir tür masaj olduğunu söyleyebiliriz. Akupunktur ve refleks terapisinin bir karışımıdır ve uygulamak için özel bir eğitim gerektirmez. Bu masajı her bir noktaya yaklaşık 30 saniye ile 1 dakika arası bir süre boyunca uygulayabilirsiniz. Öncelikle akupresür noktalarına nasıl masaj yapabileceğimize bakalım.

Rahat bir pozisyon alın ve tamamen rahatlayın. Başağrısından kurtulmak için masaj yapmanız gereken 6 akupresür noktası bulunmaktadır. Bu noktalara hafifçe bastırarak veya dairesel hareketler uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Başağrısı genelde masaj sırasında veya masaj bittikten 5 ila 10 dakika içinde kaybolacaktır.

İsterseniz bu noktalara hep birlikte göz atalım.

1. Yin Tang noktası

Yin tang noktası çakra öğretisine göre üçüncü göz çakrasının bulunduğu yerde, iki kaşın arasında, burun köprüsünün alınla birleştiği yerde bulunur. Bu noktaya aynı zamanda gözdeki yorgunluğu gidermek için de bastırılabilir.

2. Zan Zhu (Zen Zu) Noktaları

Bu birbirine simetrik iki nokta kaşların buruna yakın ucunun iç kısmında bulunur. Bu bölgeye masaj yapmak burun akıntısına iyi gelir ve gözleri keskinleştirir. Bu noktalara bir dakika boyunca bastırarak veya dairesel hareketlerle masaj yapın. Kısa zamanda rahatlama hissedeceksiniz.

3. Yingxiang (Ying ziyeng) Noktaları

Bu noktalar burun deliklerinin her iki yanında, göz hizasında bulunur. Tam yerini bulmak için elmacık kemiğinin altındaki çukuru hissedin. Bu noktaya masaj yapmak sinüsleri açar, baş ağrısını, diş ağrısını ve stresi azaltır.4. Tian Zhu (Tian zu) Noktaları

Tian Zhu noktaları başın arkasında, kulak ile omurganın başladığı yer arasında bulunur. Bu noktalara masaj yapmak burun tıkanıklığına, göz ve kulak ağrısı, baş ağrısı ve migrene iyi gelir.

5. Shuai Gu Noktaları (Şua gu)

Shuai Gu noktaları şakak bölgesinde, saç çizgisinin 2-3 santim gerisinde bulunur. Tam noktayı bulmak için parmaklarınızla hafif çukur bir yeri arayın. Bu noktaya masaj yapmak şakaklardaki ağrıyı ve göz yorgunluğunu alacaktır.

6. He Gu Noktaları (hi gu)

Bu simetrik noktalar elin arkasında, baş parmak ile işaret parmağı arasında bulunur. Bu noktaya masaj uygulamak baş ağrısının yanı sıra sırt ağrısı ve diş ağrısını giderir. Ayrıca boyun kaslarındaki gerilimi azaltır.

Bu noktaların yerini iyice öğrenerek günün istediğiniz saati, istediğiniz yerde kendinize masaj yapabilir ve ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Bu masajı denediyseniz aşağıda yorumlar bölümünde ne hissettiğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.wikihow.com/Use-Acupressure-Points-for-Migraine-Headaches)
(http://crazyfitnesstips.com/relieve-headache-migraine-5-minutes-acupressure/)

One thought on “Beş dakikada baş ağrısından kurtulun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.