Genel Sağlık

Cilde Bakarak Anlaşılan Sekiz Hastalık



Cildimiz sağlığımızla ilgili ipucu veren organların başında gelir. Bazı hastalıklar oluşurken ciltte belirtiler gösterir. Bu ipuçlarından yola çıkarak erken teşhiste bulunulabilir.

Cildinizde şu belirtileri görüyorsanız şimdi söyleyeceğimiz bazı hastalıklarla alakalı olabilirler. İsterseniz bunlara hep birlikte göz atalım.

1. Kara lekeler:

Ciltte beliren kara lekeler yaş aldıkça görülebilir. Yalnız bazen bu lekeler adrenal yetmezlik hastalığı olan Addison hastalığını da gösterebilir. Addison hastalığının diğer belirtileri kronik yorgunluk, eklem ve kas ağrıları, düşük tansiyon, anksiyete, ağızda kuruluk, bulantı, sıcak ve soğuk hassasiyetinin artmasıdır. Eğer siyah cilt lekelerine bu belirtiler eşlik ediyorsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

2. Beyaz lekeler

Cilde rengini veren pigmentlerin yok olması vitiligo hastalığını gösterebilir. Cilt bu bölgelerde pigment üretimini durdurduğu için beyaz lekeler oluşur. Uzmanlara göre vitiligo bedenin bağışıklık sisteminin melanosit hücrelerine saldırması sonucu oluşmaktadır. Bu rahatsızlık için dermatolog veya endokrinoloji doktoruna başvurulması gerekir.

3. Kızarıklıklar

Çoğu kızarıklığın nedeni alerjilerdir. Cildimiz güneş, bazı ilaçlar, gıdalar, kozmetik ürünler,  bitki veya hayvanlara karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Böyle bir durumda alerji uzmanına görünmeniz gerekebilir.

Eğer kızarıklıklar geçmiyorsa bir doktora danışmak akıllıca olacaktır. Stevens-Johnson sendromu veya Lyell sendromu gibi çok ciddi hastalıklarda kızarıklıklar görülebilir. Ayrıca su çiçeği de kızarıklıklara neden olan hastalıklardandır.

4. Ödem

Ödem aynı kızarıklıklar gibi ara sıra vücutta görülen ve çoğu zaman hemen geçen belirtilerdendir. Yalnız ödem aynı zamanda hipertiroid belirtilerinden biridir. Ödem geçmiyorsa ve ona çarpıntı, kilo kaybı, kaslarda zayıflık, uykusuzluk ve aşırı terleme gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Tiroid sorunları için endokrinoloji doktorları size yardımcı olacaktır.



5. Yeni cilt benleri

Cilt benleri kalıtsal olarak bazı kişilerde diğerlerine göre daha çok olabilir ve çoğunlukla bir hastalığı işaret etmez. Yalnız vücudunuzda kısa zamanda çok ben oluştuysa, bu benler acı veriyorsa veya benlerin renk ve biçimi değişmeye başladıysa bir doktora görünmeniz gerekir.

6. Akneler

Aknelerin pek çok farklı oluşma nedeni vardır. Akneler çoğu zaman cildin fazla yağ üretmesi nedeniyle gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Ayrıca hormonal değişiklikler ve sindirim sorunları da akne oluşmasına neden olur.

7. Cildin pul pul olması

Ciltte pullanma çoğu zaman vitamin eksikliği, hormonal dengesizlik, alerjik reaksiyonlar, cilt iltihabı ve sedef hastalığının bir sonucudur. Ancak pullanma çok yoğunsa ve ona başka belirtiler de eşlik ediyorsa ciddi bir hastalığı işaret edebilir.

8. Aşırı terleme

Ter bezlerinin çalışma hızı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve tek başına bir rahatsızlığı işaret etmez. Aşırı terleme kadınlarda menopoza bağlı olarak da gerçekleşebilir. Bunun haricinde, normal ısıda ve iyi havalandırılmış bir mekandayken bile aşırı terleniyorsa bu durum Graves hastalığını gösterebilir. Graves, tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olan bir otoimmün hastalığıdır. Bu hastalığının diğer belirtileri anksiyete, el ve parmaklarda titreme, sıcağa aşırı duyarlılık, kilo kaybı ve tiroid bezinin büyümesidir. Tiroid ile ilgili sorunlarınız için endokrinoloji doktorları size yardımcı olacaktır.



Kaynakça:

(https://www.providr.com/diseases-signaled-by-skin/)

(https://www.boldsky.com/health/wellness/2017/signs-of-serious-diseases-signaled-by-our-skin/articlecontent-pf174333-117432.html)

(https://www.thyroid.org/graves-disease/)

(https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/graves-disease/symptoms-causes/syc-20356240)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.