Faydalar ve Zararlar

BU BİTKİ Diyabet, Kalp Sağlığı ve Dolaşım Bozukluğuna Çok İyi Geliyor!Hint hurması olarak da bilinen demirhindi baklagiller familyasına ait bir bitkidir. Fazla bilinmeyen bu bitkinin besin değeri oldukça yüksektir ve bu nedenle sağlığa önemli faydaları bulunmaktadır. İçerdiği vitamin ve antioksidanların yanı sıra demir hindinin iltihap giderici ve anti bakteriyel özellikleri vardır.

Demir hindi meyvesini yemek kalp, damar, sindirim, sinir ve bağışıklık sistemlerine iyi gelir. İsterseniz bu meyvenin nelere iyi geldiğine hep birlikte göz atalım.

1. Sindirimi kolaylaştırır

Demir hindi yüksek lif içeriği nedeniyle doğal bir müshildir. Meyve veya baharat olarak kullanabileceğiniz demir hindi sindirim sisteminizi hızlandırır. İçerdiği lifler dışkının hacim kazanarak bağırsaklarda kolay ilerlemesini sağlar. Demir hindi ayrıca safra üretimini hızlandırır. Böylece gıdaların daha hızlı sindirilmesine ve sindirim sisteminde daha hızlı ilerlemesine yardımcı olur. Eğer kronik kabızlık sorununuz varsa demir hindi kesinlikle yemeniz gereken bir meyvedir.

2. Kalp sağlığını korur

Demir hindinin içerdiği bir kaç farklı besin maddesi onu kalp dostu bir meyve yapmaktadır. İçindeki lifler kolesterolü düşürürken potasyum tansiyonu dengeler. Demir hindide bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini vücuttaki serbest radikallerin verdiği zararı azaltan bir anti-oksidandır.

3. Kan dolaşımına iyi gelir

Demir hindide bol miktarda demir bulunmaktadır. Beden yeterli demir aldığında kandaki akyuvar sayısı artar. Böylece organlara ve kaslara yeterli oksijenin gitmesi sağlanır. Demir eksikliği kansızlık olarak bilinen anemiye yol açar. Demir eksikliğinden dolayı zayıflık, halsizlik, baş ağrısı ve zihin bulanıklığı yaşıyorsanız demir hindi yemeniz gereken bir meyvedir.4. Sinirlere iyi gelir

Demir hindide bol miktarda bulunan vitaminlerden biri Tiamin olarak bilinen B 1 vitaminidir. Tiamin sinirlerin düzgün çalışması ve kas gelişiminde önemli rol oynar. Bu sayede refleksleriniz bozulmadan kalır ve bedeninizin hareketliliği artar.

5. Kilo vermeyi kolaylaştırır

Demir hindi baharat olarak kullanıldığında kilo vermede yardımcı olabilir. İçerdiği hidrosisitrik asit bedenin yağ depolamasını sağlayan bir enzimi baskılar. Demir hindi ayrıca serotonin nörotransmiterini arttırarak iştahın kesilmesine yardımcı olur.

6. Diyabeti kontrol altına alır

Demir hindide bulunan bileşenler karbonhidratların emilmesini durduran enzimi baskılar. Karbonhidrat yönünden zengin bir diyetle beslenen kişilerde glikoz ve insülin seviyeleri bir anda sınırın çok üstüne çıkabilir. Bu nedenle demir hindi diyabet sorunu olan kişilerde bu dalgalanmaları önler.Kaynakça:

(https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/tamarind.html)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir