Genel Sağlık

Diyetsiz kilo vermenin üç yöntemiÇok kalorili besinlerle bombardıman edildiğimiz günümüzde uygun kiloya ulaşmak herkesin hedefi. Çoğumuz sağlıklı ve ideal bir kiloya ulaşmak için diyet programları takip ediyoruz. Ama diyet zor ve pahalı olabilir. Hepsinden öte bu kadar çabanın sonucunda istediğiniz kadar kilo veremeyebilirsiniz. Ayrıca bilimsel çalışmalar genellikle diyetle verilen kiloların sonradan geri alındığını gösteriyor.

Kilo vermenin asıl sırrı, yaşam tarzı, beslenme ve egzersiz yönünden küçük hayat değişiklikleri benimsemekten geçiyor. Her bir değişiklik küçük de olsa bir olumlu bir etki yaratıyor ve bu etkiler birikerek istediğimiz kiloda kalmamıza katkıda bulunuyor. Bu yüzden uzun diyetler sizi yoruyorsa küçük değişikliklerle kilonuzu düzenlemeye çalışabilirsiniz.

1. Kontrast Duş

Kontrast duş ardarda sıcak ve soğuk su kullanarak duş almaktır. Sıcak suyla duş almayı bitirdiğinizde suyu soğuğa getirin. Önce 40 °C suyla 3-4 dakika duş alın. Ardından 22 °C suyun altında 40 saniye kadar durun. En iyi sonucu almak için bunu 3-4 kez tekrar edin.

Kontrast duşu daima soğuk suyla bitirin.

Bu şekilde duş almak hem fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak hem de aritmi, obezite, kan dolaşım bozukluğu ve selülit gibi rahatsızlıklara karşı da koruma sağlayacaktır.

 2. Masaj

Tam vücut masajı dolaşımınızı hızlandırır. Böylece dokulara oksijen gitmesini kolaylaştırır ve metabolizmadan toksinlerin atılmasını sağlar. Atık maddeler böbrekler yoluyla idrar olarak beden dışına atılır. Bu nedenle masaj öncesi bedenin susuz kalmadığından emin olun. Masaj sonunda tuvalet ihtiyacınız varsa bu iyiye işarettir. Özellikle vücudun su tutmasından kaynaklı bir kilo sorununuz varsa masaj çok faydalıdır.

Masaj ayrıca stresten kurtulmanızı sağlar. Böylece strese bağlı yeme bozukluğu karşı da doğal bir çözüm sunar.
Kabızlık ve bağırsak düzensizliğinden kaynaklanan şişkinlikler için de masaj birebirdir. Karın bölgesine dairesel hareketlerle yapacağınız masaj sindirim sistemini harekete geçirir. Günde iki kere 3 dakika bu masajı yaparak kabızlığı giderebilir ve karın şişliğinin inmesine yardımcı olabilirsiniz.

3. Kaliteli Uyku ve Stressiz Yaşam

Kilo verme denince akla ilk gelen şey uyku ve stres değil. Halbuki ikisinin de iştahımız ve kilomuz üzerinde büyük etkisi var.

Uykusuzluk iştahı kontrol eden leptin ve girelin hormonlarının çalışmasına engel olur. Stres altındayken de kortisol hormonu yükselir. Tüm bu hormonal dengesizlikler iştahımızı arttırır. Sağlıksız ve bol kalorili gıdalara yönelmemizi sağlar.

Bu nedenle iyi bir uyku düzeni ve mümkün olduğu kadar stresten uzak durmak iştahımızı düzenleyerek kilo almamızı engelleyecektir.Kaynakça:

(http://www.endofthreefitness.com/contrast-shower-cold-shower/)
(http://www.stylecraze.com/articles/effective-massages-for-weight-loss/#gref)
(https://authoritynutrition.com/11-ways-to-lose-weight-without-diet-or-exercise/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.